Politični krizi, s katero se spopadajo naši južni sosedje, ni videti mirnega konca. Včerajšnja razprava o nezaupnici ministru za finance Zdravku Mariću, ki si jo je "prislužil" zaradi domnevnega navzkrižja interesov, ker je na čelo ministrstva za finance prišel s položaja direktorja za strategijo in kapitalski trg v koncernu Agrokor, je trajala pozno v noč, skoraj vse do 3. ure zjutraj. Opozicija ne verjame, da kot odgovorni za finančno stabilnost države ni prej vedel za težave v poslovanju koncerna, ki so ogrozile celotno hrvaško gospodarstvo. Danes so sejo še pred glasovanjem o zaupnici ministru za finance začeli z udarnim predlogom, in sicer da bi razpustili parlament.
To potezo je predlagal Božo Petrov, predsednik hrvaškega sabora in vodja stranke Most neodvisnih list, ki je bil sicer naslednji v vrsti za prestajanje nezaupnice. Vse ministre njegove stranke je prejšnji teden hrvaški premier Andrej Plenković odstavil, ker niso soglašali z vladno podporo ministru Mariću. To je povzročilo krizo vlade in sabora.
Marić ostaja hrvaški finančni minister
Poslanci so nato danes glasovali o nezupnici ministru Mariću. Rezultat je bil izenačen, 75 glasov za in 75 proti. Na seji je bilo vseh 151 poslancev, a se je neodvisni poslanec Željko Glasnović glasovanja vzdržal, medtem ko je nekdanji član SDP Tomislav Saucha Marića podprl, kar se je izkazalo kot odločilno med današnjim glasovanjem. Saucha je spremenil svoje mnenje, saj je sprva podpisal pobudo za odpoklic ministra. Po glasovanju je pred novinarji zavrnil, da je bil izpostavljen pritiskom ali neprimernim ponudbam.
Saucha je izstopil iz SDP, potem ko so proti njemu sprožili preiskavo zaradi domnevnih malverzacij z dnevnicami, medtem ko je bil vodja kabineta nekdanjega hrvaškega premierja Zorana Milanovića.
Petrov po nezaupnici odstopil
Minister Marić je tako prestal današnje glasovanje, je pa zato takoj zatem svoj odstop z mesta predsednika sabora podal Petrov. Ob tem je dejal, da "želi pokazati maksimalno odgovornost" ter da odstopa "zaradi zaščite dostojanstva sabora".
Kot je pojasnil, je premier Plenković "povzročil krizo, ker je ščitil ministra Marića, za katerega je vsem na Hrvaškem jasno, da je moral vedeti, kaj se je dogajalo v koncernu Agrokor". "Na ta način je Plenković posredno stopil v bran vsemu, kar se je dogajalo v Agrokorju, ki je sprožil velik pretres gospodarskega in političnega sistema na Hrvaškem," je še dejal.
Ponovil je, da Plenković nima legitimnosti za vodenje hrvaške vlade, ker nima podpore 76 poslancev, ter da je obstoječa vlada brez štirih ministrov nepopolna. Dejal je še, da je zaradi glasovanja v saboru danes "verjetno eden najbolj žalostnih dni". Menil je, da so bila omajana vsa demokratična in moralna načela, kar je odprlo vprašanje političnih pritiskov in trgovine ter uporabe institucij za uresničenje političnih interesov.
Plenković: Opozicija je danes v saboru doživela poraz
Premier Plenković je na novinarski konferenci na sedežu hrvaške vlade poudaril, da je opozicija doživela poraz v parlamentu, potem ko ni uspela zbrati zadostnega števila glasov za izglasovanje nezaupnice ministru Mariću. Znova ni želel odgovoriti, ali ima njegova vlada zadostno večino v saboru.
Ocenil je, da je sredina parlamentarna razprava pokazala, da opozicija nima argumentov za odpoklic Marića ter da je šlo za "poskus destabilizacije hrvaške vlade". "Obstaja poskus politikov iz stranke Most neodvisnih list, da bi v javnosti in medijih razširili pošastne in nesprejemljive konstrukte o tem, da vlada in jaz ščitimo kriminal v Agrokorju. To ni samo netočno in neresnično, to je najnižji spin, ki smo mu priča po dolgem času," je dejal.
Odločno je zavrnil takšne konstrukte ter ocenil, da gre za politične poteze Mosta pred lokalnimi volitvami, ki bodo 21. maja. Zanikal je tudi kakršno koli vpletenost v odločitev neodvisnega poslanca Saucha.
Predčasne parlamentarne volitve že 4. junija?
Na Hrvaškem tako ne izključujejo možnosti, da bodo predčasne parlamentarne volitve 4. junija, ko je napovedan drugi krog hrvaških lokalih volitev. V tem primeru bi se moral sabor razpustiti v četrtek, predsednica države pa nemudoma razpisati nove volitve, ker je od razpisa do volitev potrebnih najmanj 30 in največ 60 dni. Obstajajo tudi drugi scenariji, a prevladuje mnenje, da je usoda vlade premierja Plenkovića negotova.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.