Predlog zakona, s katerim želi poslanska zbornica preprečiti brexit brez dogovora, je podprlo 313 poslancev, 312 pa jih je bilo proti. Predlog zakona je pripravila poslanka laburistov Yvette Cooper.
S preložitvijo se mora strinjati tudi EU
Da bi zakon začel veljati, ga mora podpreti še zgornji dom parlamenta, lordska zbornica. Po poročanju britanskega BBC bi ta lahko razpravo o tem začel danes. Z vnovično preložitvijo brexita, ki je bil sprva predviden za 29. marec, se mora zatem strinjati tudi vseh preostalih 27 članic EU.
Zastavlja pa se vprašanje, ali bodo evropski voditelji to sploh pripravljeni podpreti. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je včeraj odločno zatrdil, da preložitve ne bo, če parlament do 12. aprila ne potrdi ločitvenega sporazuma. "Najboljša pot naprej je ratifikacija ločitvenega sporazuma. 12. april je zadnji in končni rok za potrditev," je bil jasen in dodal, da preložitev ne bo mogoča, če sporazum do takrat ne bo potrjen, njegove besede povzema Reuters.
Vlada: Zakon nas bo omejil pri pogajanjih
Vlada v Londonu je v prvem odzivu na glasovanje v parlamentu sporočila, da jo bo zakon resno omejil pri tem, da bi se o podaljšanju roka za brexit pogajala pred 12. aprilom, ki je novi rok za izstop.
Premierka Theresa May naj bi sicer danes nadaljevala pogovore z vodjo opozicijskih laburistov Jeremyjem Corbynom. Pogovore, ki sta jih obe strani označili za konstruktivne, sta začela v sredo v iskanju kompromisa, ki bi Veliki Britaniji omogočil izstop iz EU z dogovorom, potem ko je premierka v torek napovedala namero za vnovično preložitev brexita.
Pogovori so se danes nadaljevali v okviru delegacije konservativcev in laburistov. Pri vladi so pogovore, ki so trajali štiri ure in pol, označili za podrobne in produktivne. Laburisti pa so po srečanju sporočili, da se bodo pogovori nadaljevali. Po pisanju BBC-ja se bodo znova srečali v petek.
Merklova si bo prizadevala za urejen brexit
Nemška kanclerka Angela Merkel pa je danes na obisku v Dublinu zagotovila, da si bo skupaj z evropskimi partnerji prizadevala za urejen izstop Združenega kraljestva iz Evropske unije. Skupaj z irskim premierjem Leom Varadkarjem sta se strinjala, da ločitveni sporazum predstavlja dober kompromis.
"Do zadnje ure si bomo prizadevali, da preprečimo brexit brez dogovora," je dejala Merklova in izrazila upanje, da bo britanski premierki Mayevi uspelo zagotoviti zadostno podporo parlamenta, da sprejmejo ločitveni sporazum.
Po oceni kanclerke je ločitveni sporazum dober kompromis, o katerem se ne bodo več pogajali. Z njenim stališčem se je strinjal tudi Varadkar. Dodal je, da je EU odprta za dopolnitev ločene politične deklaracije, v kateri so zapisana neobvezujoča načela o odnosih po brexitu.
"Moramo biti potrpežljivi in razumeti težaven položaj, v katerem so," je dodal o naporih Mayeve glede prepričevanja poslancev, naj le sprejmejo sporazum.
Voditelja sta se danes srečala tudi z državljani, ki živijo na meji med Irsko in Severno Irsko. Ravno to območje zbuja največ skrbi, da bo tu v primeru neurejenega brexita znova izbruhnilo nasilje. "Vem, kaj pomeni, ko se rušijo zidovi in ko izginejo meje," je dejala Merklova ob obisku.
Britanska vlada trenutno z opozicijo razpravlja o načinih, kako najti pot iz slepe ulice. Prihodnji teden pa se bodo na temo brexita na izrednem vrhu sestali evropski voditelji. Najkasneje takrat bo morala Mayeva voditeljem pojasniti nadaljnje načrte za brexit. Trenutno je sicer še vedno predvideno, da bo Združeno kraljestvo zapustilo povezavo 12. aprila, a je Mayeva že napovedala, da bo zaprosila za podaljšanje.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.