V Veliki Britaniji je danes potekala enodnevna stavka zaposlenih v javnem sektorju, ki so protestirali proti spremembam pokojninskega sistema. Po državi je potekalo več kot tisoč protestnih shodov. Na ulice Manchestra se je podalo 15.000 ljudi, na londonskih ulicah pa prav tako protestiralo na tisoče protestnikov. V Londonu je policija aretirala več kot 36 protestnikov. Dan je sicer minil brez večjih incidentov.
Današnja stavka je bila največja v državi po letu 1926, zaprtih je bilo na tisoče šol, v zdravstvenih ustanovah pa so zagotavljali le pomoč v nujnih primerih. Čeprav so pričakovali težave na letališčih, o večjih zamudah letov niso poročali. Potnike na največjem londonskem letališču Heathrow so že vnaprej opozorili, naj se pripravijo na čakanje pri pregledu potnih listov, saj so stavkali tudi mejni policisti. Nekatere letalske družbe so zaradi pričakovanih zamud celo odpovedale polete.
Stavka je najbolj prizadela šolarje, saj je bilo zaradi protesta učiteljev in tudi kuhinjskega osebja moteno delo na skoraj vseh šolah po državi, na več kot polovici šol pa je pouk v celoti odpadel.
Kaj je razjezilo protestnike?
Stavka je doslej največji preizkus za vlado konservativnega premierja Davida Camerona, ki predlaga, da bi zaposleni v javnem sektorju v pokojninsko blagajno prispevali več, obenem pa naj bi se tudi pozneje upokojili, in sicer šele v starosti 66 let.
Jeza zaposlenih se je še povečala, potem ko se je finančni minister George Osborne v torek v parlamentu zavzel za znižanje plač učiteljev, medicinskih sester in vojakov ter napovedal znižanje števila zaposlenih v javnem sektorju za 300.000. Danes je Osborne dejal, da bo stavka le škodovala gospodarstvu, in sindikate pozval, naj se vrnejo za pogajalsko mizo. "Stavka ne bo spremenila ničesar," je minister dejal za BBC.
Tudi sam premier Cameron je stavko danes v parlamentu ostro obsodil. Ponudba, ki jo vlada glede reforme pokojninskega sistema predlaga sindikatom, je po njegovih besedah pravična. "Ljudje živijo dlje in zato je samo prav in pošteno, da tudi več prispevajo," je med drugim poudaril premier, sindikalne voditelje, ki so pozvali k stavki, čeprav pogajanja še potekajo, pa je označil za "neodgovorne".
Po drugi strani je generalni sekretar zveze sindikatov TUC Brendan Barber poudaril, da vlada "napada" javni sektor, zato je stavka upravičena. "Nastopil je čas, ko se morajo ljudje postaviti zase in povedati svoje stališče," je dejal. Barber je obenem zanikal, da so pokojnine zaposlenih v javnem sektorju "zlate" v primerjavi s pokojninami, ki jih dobijo zaposleni v zasebnem sektorju.
Vodja sindikata Unison Dave Prentis pa je dejal, da ne zahtevajo povišanja pokojnin, ampak se borijo proti nepravičnim reformam, ki bodo po njegovem prizadele predvsem ženske.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.