
Že prejšnji teden so kitajske oblasti kot datum usmrtitve 53-letnega britanskega državljana Akmala Šaika določile 29. december. Pri tem niso upoštevale prošenj njegovih sorodnikov in britanske vlade za pomilostitev sicer duševnega bolnika, aretiranega že leta 2007 zaradi tihotapljenja prepovedanih drog. Dva Šaikova bratranca sta zato odpotovala na Kitajsko, kjer sta zahtevala revizijo njegovega primera. Za pomilostitev prosita kar kitajskega predsednika Hu Jintaa.
Po poročanju tujih medijev sta mu sorodnika, ki sta z njim preživela poldrugo uro, tudi povedala, da ga v torek ob 10.30 po lokalnem času (ob 3.30 po našem času) čaka usmrtitev, česar prej ni vedel. Povedala sta tudi, da kljub temu še ni obupal.
Šaik, ki je bil aretiran zaradi štirih kilogramov heroina, ki so ga našli v njegovi prtljagi leta 2007, še vedno zanika, da je bila droga njegova. Njegova družina je prepričana, da so ga, glede na to, da trpi za bipolarno motnjo, izkoristile kriminalne združbe in mu podtaknile heroin, zato da bi ga pretihotapil namesto njih.
Če bo do usmrtitve res prišlo, bo to prva usmrtitev Evropejca na Kitajskem v zadnjih 50 letih.
Kratka statistika
Na Kitajskem so sicer samo leta 2008 po podatkih organizacije Amnesty International usmrtili 1718 ljudi. Lani je bilo kar 72 odstotkov vseh usmrtitev na svetu prav na Kitajskem. Takšna kazen pa ne doleti le kriminalcev, ki so zagrešili zelo resne zločine, ampak tudi prekrškarje, ki so na primer utajili davke. Za kar 60 prekrškov oziroma zločinov je zagrožena smrtna kazen.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.