Kot je dejal gruzijski predsednik Mihail Sakašvili, vlada v Tbilisiju ne namerava z vojaškimi sredstvi vzpostaviti ponovnega nadzora nad separatističnima pokrajinama Abhazijo in Južno Osetijo, kot je v petek dejal ruski predsednik Vladimir Putin.
Besede ruskega predsednika, s katerimi je ta opravičeval oster nastop Moskve do Gruzije, je obsodil tudi zunanji minister Gruzije Gela Bezuašvili. Obenem je pozval Evropsko unijo, naj ne stoji križem rok, medtem ko se odnosi med med sosedama iz nekdanje Sovjetske zveze vse bolj zaostrujejo. "Ne pustite nas same," je še dejal Bezuašvili.
"Potrebujemo vaš glas - skupni glas Evrope," je pozval gruzijski zunanji minister. Ob tem je kritiziral Putina, ki je na petkovem neformalnem srečanju EU v Lahtiju dejal, da namerava Gruzija nadzor na njenima separatističnim pokrajinama Abhazijo in Južno Osetijo prevzeti s silo. Moskva proti Gruziji ostro deluje samo zato, da bi preprečila spor med svojo sosedo ter Abhazijo in Južno Osetijo, naj bi zatrdil Putin.
Ruski predsednik je s tem podcenil svoje evropske kolege, je še izjavil Bezuašvili in dodal, da skuša Putin njihovo pozornost preusmeriti na Gruzijo. "Gre za spopad med vrednotami in navadami, ki so ustaljene v Evropi, in tistimi, ki so danes pogoste v Rusiji," je pojasnil zunanji minister.
Bezuašvili je sicer poudaril, da si Gruzija želi dobrih sosedskih odnosov z Rusijo, ne bo pa trpela "ruskega monologa". "Še vedno ne razumejo, da smo drugačni, da vidimo stvari drugače. Zdi se, da je Gruzija postala vzornica uspešne demokracije v posovjetskem prostoru," še dodaja gruzijski zunanji minister.
Putin obžaluje napete odnose
Ruski predsednik je v petek zvečer po delovni večerji z voditelji EU Lahtiju med drugim izrazil obžalovanje zaradi zaostrovanja odnosov med Rusijo in Gruzijo, odgovornost za to pa v celoti pripisal oblastem v Tbilisiju. Obenem je posvaril, da lahko dogodki v Gruziji privedejo do prelivanja krvi med Gruzijo in separatističnimi Abhazijo in Južno Osetijo.
Med Rusijo in Gruzijo je vse potem, ko sta se njuni poti ločili po razpadu Sovjetske zveze pred 15 leti, pogosto prihajalo do raznih trenj. Ta so se še povečala, ko se je na predsedniški položaj povzpel Mihail Sakašvili, ki je velik zagovornik članstva Gruzije v zvezi NATO ter tesnejših vezi z EU. "Zadnje, kar naša mlada demokracija potrebuje, so težave," je še povedal Bezuašvili, ki naj bi 1. in 2. novembra obiskal Moskvo, kjer se bo, tako upa, pogovarjal o umiritvi napetosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.