Bonitetna agencija Moody's je v sredo sporočila, da bi lahko znižala bonitetno oceno ZDA zaradi negotovosti glede zvišanja meje zadolževanja. Vlada mora namreč do 2. avgusta dvigniti zakonsko določeno mejo zadolževanja, sicer bo vladi zmanjkalo denarja za plačevanje računov in odplačevanje dolga.
ZDA so doslej mejo javnega dolga rutinsko višale z glasovanjem v kongresu, vendar pa zdaj republikanci zahtevajo, da se hkrati z višanjem meje dolga zniža tudi proračunska poraba za dolgoročno zmanjšanje proračunskih primanjkljajev. Ameriški predsednik Barack Obama in demokrati to sprejemajo, vendar želijo proračun uravnotežiti tudi z odpravo davčnih olajšav za premožne in naftna podjetja.
Obama želi izkoristiti to priložnost, da od republikancev izsili odpravo davčnih olajšav za premožne in naftna podjetja, česar mu v normalnih razmerah ne bi nikoli dovolili. Verjetno mu ne bodo niti tokrat, čeprav gre opozorilo Moody's Obami na roko.
Vodja senatne manjšine Mitch McConnell je v torek predlagal, da "vržejo puško v koruzo" in pogajanja o meji dolga ločijo od proračunskih. S tem je želel vso krivdo za dolg in primanjkljaj pred volitvami naprtiti Obami. Vendar pa je pozabil na nepopustljive pripadnike svoje stranke, ki ga zmerjajo s "Poncijem Pilatom", revo, strahopetcem in še kaj.
Pogajanja grozijo, da razdelijo republikance bolj kot pa demokrate. Predvsem zato, ker se izkušeni politiki, kot sta McConnell in John Boehner, zavedajo, da je mejo dolga treba zvišati, da se izognejo katastrofi. Bolj skrajni člani stranke pa trdijo, da ne bo hudega in pač ne bo denarja za pokojnine.
Predsednik centralne banke Federal Reserve Ben Bernanke je v kongresu v sredo povedal, da bodo v primeru plačilne nesposobnosti po 2. avgustu najprej plačevali dolgove upnikom, na pokojnine pa bo treba počakati.
Zaradi napovedi bonitetne hiše Moody's je že padel tudi dolar. Zlatu, ki ga investitorji dojemajo kot varno valuto, pa je narasla vrednost.
Strateg pri KBC Securities Koen De Leus je za Reuters dejal, da je dilema glede dviga meje zadolževanja neprijetna, vendar precej preprosta. "Mislim, da se bodo pravočasno dogovorili in glede tega ne bo resnejših težav. Kljub temu pa ustvarja ta situacija še nekaj dodatne nervoze, k problemom, kot so negotovost glede gospodarske rasti v ZDA v drugi polovici letošnjega leta, problemi z inflacijo v razvijajočih se državah in problem glede evropskega dolga,“ je še dejal De Leus.
Kitajska je ZDA pozvala k zaščiti vlagateljev
Kitajska je prek zunanjega ministrstva sporočila, da upa, "da bo ameriška vlada sprejela odgovorne politike in ukrepe za zaščito interesov svojih vlagateljev“. Po podatkih za april je sicer največji upnik ZDA prav Kitajska s 1153 milijardami dolarjev.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.