Do napadov je prišlo le nekaj ur potem, ko so se brez vidnega napredka končali prvi pogovori med izraelskim premierom Arielom Šaronom in njegovim palestinskim kolegom Mahmudom Abasom. Zaradi napadov je Šaron odpovedal za drevi predvideni odhod na obisk v ZDA, v okviru katerega naj bi se v torek srečal z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem.
Prvi napad se je pripetil v izraelski četrti na severovzhodu Jeruzalema French Hill, ko se je palestinski samomorilec razstrelil na popolnoma polnem avtobusu. Pri tem je bilo poleg napadalca ubitih sedem Izraelcev. Le malo zatem se je severno od French Hilla, v arabskem naselju Aram, pripetil še en samomorilski napad, v katerem je umrl napadalec, eksplozija pa ni terjala drugih žrtev.
Samomorilski napad se je pripetil tudi v soboto zvečer, ko se je napadalec razstrelil v Hebronu na Zahodnem bregu, pri čemer sta poleg njega umrla še dva judovska naseljenca. Le malo zatem so izraelski vojaki ubili dva palestinska skrajneža, ki sta poskušala vdreti v neko judovsko naselbino.
Pogovori Šaron – Abas brez napredka
Srečanje med Abasom in Šaronom, ki je potekalo v noči na nedeljo, se je končalo brez vidnega napredka. Kot se je izvedelo iz palestinskih krogov, je izraelski premier na srečanju zavrnil zahteve Palestincev, naj uradno sprejme bližnjevzhodni časovni načrt, ki so ga pripravile ZDA, EU, ZN in Rusija in ki predvideva vzpostavitev palestinske države v roku treh let. Oba politika sta se sicer po podatkih iz Šaronovega urada dogovorila, da se bosta ponovno sestala, predvidoma po Šaronovem obisku v ZDA, ki pa ga je slednji zaradi napadov odpovedal. S palestinske strani za zdaj napovedi o morebitnem novem srečanju niso komentirali.
Palestinci pogovor ocenili kot koristen
Palestinske avtonomne oblasti so prvi uradni pogovor med izraelskim premierom Arielom Šaronom in njegovim palestinskim kolegom ocenile kot koristen in vsebinski. Palestinski minister za informiranje Nabil Amr je izrazil upanje, da bo prišlo do novih pogovorov s Šaronom. Več kot dve uri trajajoč sestanek med Abasom in Šaronom se je končal brez vidnih rezultatov. Šaron je na srečanju od Palestincev zahteval odločen boj proti skrajnežem. Po izraelskih navedbah naj bi Abasu ponudil, naj za začetek skrbi za javni mir in red na severu območja Gaze.
Abas pa je ponovil stališče, da ne bo posegal proti oboroženim skrajnežem, dokler Izrael ne bo uradno sprejel časovnega načrta ZDA, EU, ZN in Rusije, ki predvideva vzpostavitev palestinske države v roku treh let, in dokler se ne bodo izboljšale življenjske razmere palestinskega prebivalstva. Abas je Šarona tudi pozval, naj ukine odrejeno omejitev gibanja za palestinskega voditelja Jaserja Arafata, naj izpusti politične zapornike in takoj ustavi likvidacije domnevnih palestinskih skrajnežev.
Izrael Arafata obtožil sodelovanja z oboroženimi skupinami
Sobotne in današnje protiizraelske napade gre pripisati škodljivemu zavezništvu med palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom in oboroženimi palestinskimi skupinami, njihov cilj pa je sabotirati novo palestinsko vlado Mahmuda Abasa, je izjavil tiskovni predstavnik izraelske vlade Avi Pazner. Pri tem je še menil, da je Arafat sklenil novo zavezništvo s Hamasom in Islamskim džihadom, skrajnima palestinskima gibanjema, ki sta izvedli največ protiizraelskih samomorilskih napadov, da bi ustavil mirovni proces, ki se je ponovno začel.
Predstavnik izraelske vlade je povedal, da ima izraelska vlada neizpodbitne dokaze, da poskuša Arafat s poseganjem po svojem najbolj priljubljenem orožju, terorizmu, blokirati mirovni proces. Na vprašanje, ali bo vlada premiera Ariela Šarona sprejela ukrepe proti Arafatu, je Pazner spomnil, da se bo Šaronov kabinet sestal drevi.