Tujina

Boj za celovitost Gruzije

Sofija/Tbilisi, 10. 11. 2006 16.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Gruzijski zunanji minister Gela Bezuašvili je poudaril, da ne bodo priznala referenduma v Južni Osetiji.

Gruzijski zunanji minister Gela Bezuašvili je v Bolgariji, kjer se mudi na dvodnevnem obisku, povedal, da Gruzija ne bo priznala referenduma o neodvisnosti v Južni Osetiji, ki bo potekal v nedeljo. »Referenduma gotovo ne bomo priznali, še naprej pa si bomo prizadevali za obnovo ozemeljske celovitosti Gruzije znotraj njenih mednarodno priznanih meja«, je dejal Bezuašvili.

Bezuašvili je poudaril, da si bodo prizadevali za celovitost Gruzije
Bezuašvili je poudaril, da si bodo prizadevali za celovitost Gruzije FOTO: Reuters

V separatistični gruzijski pokrajini Južna Osetija bo v nedeljo potekal drugi referendum o neodvisnosti, na katerem se bodo prebivalci odločali med pripadnostjo Gruziji in samostojno potjo. Pokrajini, ki se je od Gruzije odcepila v kratki vojni leta 1992 in si od tedaj prizadeva za mednarodno priznanje, statusa države v mednarodni skupnosti sicer ne priznava nihče, tako Gruzija kot mednarodni posredniki pa so jo posvarili pred izvedbo referenduma, saj se bojijo, da bi ta lahko vodil do zaostritve že tako napetih odnosov med Gruzijo in Rusijo, zaveznico Južne Osetije pri njenih osamosvojitvenih načrtih.

Vendar Južna Osetija, ki ima po podatkih lastnega statističnega urada 82.500 prebivalcev, med njimi 58.000 Osetijcev, 22.500 Gruzijcev in 2000 pripadnikov drugih narodnosti, ponudbe o avtonomiji znotraj Gruzije zavrača ter vztraja pri zahtevi po neodvisnosti in svojih načrtih, da sčasoma postane del Rusije. Pod slednjo namreč že spada Severna Osetija, s katero uporno gruzijsko pokrajino družijo etnične vezi.

"Ne gre za simbolični referendum, kot ga skušajo prikazati v več zahodnih državah," je danes poudaril predsednik Južne Osetije Edvard Kokoiti. "Ta referendum bo odgovor tistim, ki ne priznajo želje južnoosetijskega ljudstva po svobodi, in tistim, ki nam želijo vsiliti politiko dvojnih meril," je dejal in poudaril, da ima Južna Osetija "močnejšo politično in pravno osnovo za mednarodno priznanje kot Kosovo in Črna gora".

Po Kokoitijevih navedbah tako obstajajo dokumenti, ki dokazujejo, da se je Južna Osetija kot eno ljudstvo leta 1774, torej takrat, ko Gruzija kot država sploh še ni obstajala, pridružila ruskemu imperiju, od katerega se ni nato nikoli odcepila. Rezultati referenduma bodo dober razlog za priznanje neodvisnosti Južne Osetije, je menil Kokoiti. "Južna Osetija bo postala samostojna država in to je šele prvi korak na naši poti. Kasneje se bosta Južna in Severna Osetija združili znotraj Rusije," je še napovedal.

Južna Osetija je leta 1989 glasovala za združitev z rusko republiko Severna Osetija, vendar je odločitev gruzijski parlament preklical. Po razglasitvi neodvisnosti Gruzije leta 1991 so izbruhnili spopadi med južnoosetijskimi silami in gruzijsko vojsko, ki so se končali z mirovnim sporazumom leta 1992.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.