Po podatkih Bruslja je v Evropski uniji več kot dva milijona odvisnikov od trdih drog, vsako leto pa v državah članicah zaradi prekomernega uživanja mamil umre 8000 ljudi, večinoma mladih. Zaskrbljujoča je tudi pogostost virusa HIV in hepatitisa C med odvisniki. Da bi zajezila trend naraščanja uporabe prepovedanih drog, je Evropska komisija nedavno sprejela zeleno knjigo, v kateri je napovedala strategijo za zmanjšanje povpraševanja in ponudbe drog v Evropi.
Najbolj razširjena droga v Evropski uniji je kanabis, ki ga po podatkih Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA) uživa 12 milijonov Evropejcev, od tega vsak dan tri milijone ljudi. Po razširjenosti uporabe kanabisu sledijo ekstazi in druge sintetične droge. V nekaterih državah članicah ekstazi redno uživa tudi do osem odstotkov mladih. Vse bolj razširjena droga v Evropi po podatkih EMCDDA postaja kokain, ki ga redno uporablja 1,5 milijona Evropejcev. Kokain je že uporabilo okoli devet milijonov oziroma tri odstotke odraslih Evropejcev.
Evropski center za spremljanje drog s sedežem v Lizboni opozarja, da je eden glavnih razlogov za smrt med mladimi v EU smrt zaradi prevelikega odmerka mamil. Zaradi prekomernega uživanja drog v Evropi vsako leto umre 8000 ljudi, ob upoštevanju neprijavljenih smrtnih primerov ter posrednih smrti zaradi drog - na primer aidsa, nasilja in nesreč - pa bi bila ta številka še trikrat višja. To število pa bi se v prihodnjih letih lahko drastično povečalo, če ne bodo sprejeti potrebni ukrepi.
V okviru prizadevanj za zmanjševanje uporabe drog ter zmanjšanje škodljivih zdravstvenih in socialnih posledic, ki jih povzročata uporaba in trgovina s prepovedanimi drogami, je Evropska unija decembra 2004 sprejela strategijo za boj proti drogam v obdobju 2005-2015, katere del je tudi akcijski načrt za boj proti drogam za obdobje 2005-2008.
Ob letošnjem mednarodnem dnevu boja proti uživanju drog in nezakonitem trgovanju z njimi je Bruselj potrdil svojo zavezanost mednarodnemu boju proti drogam in podporo tretjim državami pri reševanju tega problema. Komisija je sprejela zeleno knjigo, s katero želi sprožiti dialog med institucijami EU in civilno družbo - predvsem mladimi in organizacijami, ki se ukvarjajo s to problematiko.
Akcijski načrt boja EU proti drogam za obdobje 2005-2008 je osredotočen na štiri temeljne cilje: na zmanjševanje povpraševanja in ponudbe, na vključevanje državljanov v oblikovanje politike boja proti drogam, na upoštevanje soodvisnosti pomanjkanja ekonomskih in socialnih priložnosti in marginalizacije ter uporabe in odvisnosti od drog ter na pomoč državam zunaj EU.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.