Samo deset let po tem, ko so v ZDA prepovedali usmrtitve na smrt obsojenih zapornikov s streljanjem, v ameriški zvezni državi Utah spet razmišljajo o obuditvi strelskih vodov, da bi se tako izognili težavam s smrtonosnimi injekcijami.
V sredo je odbor politikov v Utahu 20 minut obravnaval načrt, ki ga je predstavil republikanec Paul Ray in ga potrdili z devetimi glasovi za in dvema proti. Predlog predvideva, da bi strelske vode uporabili, kadar 30 dni pred predvideno usmrtitvijo ne bi uspeli dobiti smrtonosne mešanice zdravil.
Ameriške zvezne države se namreč v zadnjem času vse pogosteje soočajo s pomanjkanjem te mešanice, saj so evropski farmacevti, ki nasprotujejo smrtni kazni, ustavili dobavo teh zdravil.
Zaradi pomanjkanja so ameriške zvezne države začele uporabljati drugačne mešanice in druge odmerke. Zaradi tega pa so v najmanj štirih primerih nastali zapleti pri usmrtitvah, eden izmed njih se je zgodil tudi v Utahu. Nasprotniki teh metod so opozorili, da so bili usmrčeni zaporniki izpostavljeni kruti in neobičajni kazni, ki jo prepoveduje ameriška ustava.
"Še vedno bo okoli tega cirkus"
Zato zdaj politiki v Utahu iščejo alternative. Glede na veljaven zakon, lahko v Utahu tisti, ki so bili na smrt obsojeni pred letom 2004 prosijo za usmrtitev s strelskim vodom, to metodo pa so nazadnje uporabili leta 2010.
Za tem so se namreč oblasti zbale, da bodo obsojenci dobili preveč medijske pozornosti, Ray pa zdaj poudarja, da gre za najbolj humano usmrtitev, saj je obsojenec mrtev na mestu. "Moramo imeti izbiro. Če bomo obešali, če bomo uporabili giljotino, električni stol ali pa, če bomo imeli strelske vode, bo okoli tega še vedno isti cirkus," je dejal in se vprašal, če je to res pomembno.
Zato je, kot še pravi, pomembno to, da so lahko prilagodljivi, kadar ne morejo dobiti potrebnih zdravil. Kritiki pa pravijo, da tudi usmrtitev s streljanjem predstavlja določeno tveganje, hkrati pa opozarjajo na medijsko pozornost, ki se ji želi Utah izogniti.
Center, ki skrbi za informiranje o smrtni kazni, namreč opozarja, da se lahko obsojenec, kljub temu, da je privezan premakne, lahko pa se tudi zgodi, da strelec zgreši srce, kar lahko povzroči precej bolečo smrt. Eden izmed takih primerov naj bi se zgodil leta 1879. Kot kažejo poročanja takratnih medijev, je strelski vod takrat zgrešil srce na obsojenega Wallacea Wilkersona, ki je umrl šele po 27 minutah.
Sedaj morajo načrti po obuditvi strelskih vodov še skozi ves zakonodajni postopek. To se bo predvidoma zgodilo januarja, ko bodo o njih politični predstavniki razpravljali na redni seji.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.