Konferenco sta v kongresni palači, ki leži v predmestju Madrida, odprla generalni sekretar ZN Kofi Annan in španska zunanja ministrica Ana Palacio. V govoru je Annan poudaril, da obnova Iraka ne more čakati na vzpostavitev suverene iraške vlade, države donatorke pa je pozval, naj dajo Iraku na konferenci jasen znak, da so pripravljene odgovoriti na njegove velikanske potrebe. Obnova je dolgoročen izziv, je poudaril Annan, podobno kot španska zunanja ministrica Ana Palacio, ki je v otvoritvenem govoru madridsko srečanje označila kot začetek procesa obnove Iraka.

Prvi dan je bil posvečen predvsem ugotovitvi in predstavitvi potreb Iraka. Samo v letu 2004 bi Irak potreboval 17,5 milijarde, vendar ni pričakovati, da bodo to vsoto tudi uspeli zbrati, saj so doslej napovedani prispevki krepko pod ocenjenimi potrebami. Svet prehodne iraške vlade sicer pričakuje, da bo Bagdad na konferenci deležen predvsem donacij in le v manjši meri posojil, pričakuje pa tudi delni odpis ali prestrukturiranje svojega velikanskega zunanjega dolga, ki znaša 130 milijard dolarjev.
Donatorji tudi med zasebniki?
Ob robu konference se je začelo tudi srečanje zasebnega sektorja, ki se ga udeležuje približno 300 predstavnikov multinacionalnih in drugih podjetij, med njimi 134 predstavnikov podjetij iz držav EU, 19 iz ZDA ter 25 predstavnikov iraških podjetij. Predstavniki teh podjetij se bodo na forumu, ki ga je odprl iraški minister za trgovino Ali Alaui, seznanili z razmerami v Iraku in možnostmi za vlaganja v to državo.
EU Iraku 200 milijonov dolarjev

Evropska unija kot skupnost naj bi za obnovo Iraka do konca prihodnjega leta prispevala 200 milijonov evrov, kar je na pobudo Evropske komisije potrdil Evropski parlament. Proti predlogu je glasovala Evropska ljudska stranka, ki je zahtevala, naj unija Iraku nameni 500 milijonov evrov.
Pomoč, ki bo prišla iz Evropske unije, bo sicer po pričakovanjih večja, saj države EU pomoč namenjajo tudi samostojno, izven okvira EU. Skupaj s temi nacionalnimi prispevki naj bi pihodnje leto Irak iz EU dobil 750 milijonov evrov. Največja posamična donatorja iz EU sta London in Madrid, več držav EU, ki so napadu na Irak nasprotovale, pa je napovedalo, da njihov prispevek ne bo presegel tistega, ki je vsebovan v 200 milijonih evrov, namenjenih Iraku s strani EU kot skupnosti.