
Garaža spada k stanovanju na severu Londona, kjer je živel eden od v ponedeljek identificiranih osumljencev, poroča britanska televizija Sky News. V njej so policisti našli večje količine kemikalij, ki so jih uporabili tudi za izdelavo razstreliva, s katerim so poskušali izvesti zadnje teroristične napade v Londonu.
Policija je sicer uradno povedala le, da so našli "zanimiv material", da pa še ugotavljajo, ali gre res eksploziv oziroma za kemikalije za njegovo izdelavo.
Moška, ki so ju identificirali kot napadalca, sta že več kot deset let živela v Londonu, je sporočilo britansko notranje ministrstvo. 27-letni Muktar Said Ibrahim, ki naj bi bombo poskušal sprožiti na avtobusu, se je kot 14-letnik v London priselil iz Eritreje, 24-letni Jasin Hasan Omar, ki naj bi nameraval napad izvesti na podzemni železnici, pa je pred trinajstimi leti pribežal iz Somalije.
Policija je na severu Londona zasegla vozilo, ki bi ga lahko uporabljali napadalci. Ker v njem niso našli sledi eksploziva, so ga vrnili lastniku.
Blair: Irak ni izgovor za terorizem

Britanski premier Tony Blair je v nagovoru poudaril, da prisotnost britanskih sil v Iraku ne sme biti izgovor za terorizem. Dodal je, da se zaveda, da prav tam urijo bodoče teroriste, da pa so razlogi za ekstremizem veliko bolj zapleteni. Povedal je tudi, da je bil 11. september, ko so teroristi napadli New York in Washington, nekakšna budnica za mednarodno skupnost, da pa so nekateri kmalu zatem spet zaspali. “Zame je bil 11. september budnica. In veste v čem je težava? Da se je svet zbudil le za kratek čas, nato pa se je obrnil in spal naprej,” meni Blair.
Poudaril je še, da samomorilskih napadov ni mogoče opravičiti, ne glede na to, kje se zgodijo.

Blair se je pred tem sestal z vodjo britanskih konservativcev Michaelom Howardom in liberalnih demokratov Charlesom Kennedyjem. Pogovarjali so se o novih protiterorističnih ukrepih. Kot je povedal Howard, Blair razmišlja o tem, da bi na sodiščih dovolil uporabljati posnetke telefonskih pogovorov kot dokazno gradivo. To bi lahko pomenilo, da bi prisluškovanje postalo dovoljeno. Poleg tega naj bi se v vladi resno pogovarjali o podaljšanju pripora osumljenim teroristom od sedanjih 14 dni na tri mesece ter dovoljenje za ukinitev spletnih strani, ki jih uporabljajo skrajne organizacije.
Protesti v Braziliji

Sorodniki in prijatelji nedolžnega Brazilca, ki so ga v petek na
podzemni postaji Stockwell ubili londonski policisti, so se v njegovem
domačem mestu Gonzaga zbrali in zahtevali aretacije odgovornih.
27-letnega Jeana Charlesa de Menezesa so, potem ko so ga zamenjali za
samomorilskega napadalca, ustrelili kar osemkrat.
Britanski premier Tony Blair se je za incident sicer opravičil, hkrati pa je ljudi pozval, da podprejo ravnanje policije, saj v Londonu vladajo “težke okoliščine”. Več sto prebivalcev Gonzaga je prepričanih, da opravičilo ni bilo iskreno.
Protiteroristični ukrepi po Evropi