Ameriški predsednik Barack Obama bo danes tudi uradno predlagal opustitev načrtov, na podlagi katerih naj bi ZDA na Luno znova poslale astronavte. Kot vzrok so ameriške oblasti navedle pomanjkanje sredstev v času gospodarske krize, ameriška vesoljska agencija Nasa pa naj bi se v prihodnje osredotočila predvsem na komercialne polete v vesolje.
Nasa se bo osredotočala na aktivnosti v orbiti
Proračunski direktor administracije ameriškega predsednika Baracka Obame Peter Orszag je poudaril, da program, po katerem bi astronavte pošiljali na Luno, ukinjajo in ga ne prelagajo na kasnejše termine. Odločitev tako pomeni, da se bo Nasa v prihodnjih nekaj letih osredotočala na aktivnosti v nizki zemljini orbiti.
Na podlagi novih načrtov naj bi Obama danes med drugim predlagal okrepitev razvoja komercialnih raket in drugih prevoznih sredstev, ki bi ameriške astronavte v prihodnje lahko popeljala na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), poroča francoska tiskovna agencija AFP. ZDA nameravajo namreč z letošnjo jesenjo upokojiti floto raketoplanov, ki so jih v te namene uporabljali doslej.
Program za nov polet na Luno je zasnoval George Bush
Program Sozvezdje (Constellation), po katerem naj bi astronavti znova poleteli proti Luni, je leta 2004 zasnoval tedanji ameriški predsednik George Bush. V zadnjem času je bila prav zaradi omenjenega izredno dragega programa Nasa pod nenehnimi pritiski in zaradi gospodarske krize soočena z zahtevami po zmanjšanju odhodkov. Doslej je sicer Nasa za omenjeni program že namenila nekaj več kot devet milijard dolarjev.
Obama bo danes med drugim predlagal, da v prihodnjih petih letih sicer povečajo proračun agencije za 5,9 milijarde dolarjev, vendar naj bi bila sredstva namenjena predvsem spodbudam za razvoj vesoljskih plovil v komercialne namene, cilj pa ostaja prvi komercialni polet na ISS do leta 2015.
V vmesnem času naj bi ZDA svoje astronavte na ISS in z nje prevažale z ruskimi raketoplani Sojuz. Do dokončne ukinitve poletov ameriških raketoplanov tako ostaja predvidenih le še pet poletov. Prvi izmed njih je načrtovan za nedeljo, ko naj bi proti ISS poletel raketoplan Endeavour.
Bela hiša želi, da bi Nasa cvetela kot v 60. letih
Bela hiša si sicer želi, da bi Nasa znova prevzela vodilno vlogo pri razvoju vesoljske tehnike, kot jo je že imela v 60. letih prejšnjega stoletja, ko ji je s programom Apollo s človeško posadko uspelo pristati na Luni.
Ukinitev mora potrditi kongres ZDA, kjer bi se lahko zapletlo
Ukinitev programa Sozvezdje bo moral potrditi še kongres. Prav tu bi se po poročanju AFP lahko zataknilo, saj bi poslanci s Floride in drugih zveznih držav, ki so tesneje povezane z ameriškim vesoljskim programom, utegnili nasprotovati taki odločitvi, predvsem zaradi bojazni, da bi to ogrozilo številna delovna mesta.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.