Tujina

Mediacija da, a ne brez Haaga

Zagreb, 09. 03. 2009 07.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Hrvaška je podprla mediacijo, a le kot pot do haaškega mednarodnega sodišča. Ob tem pričakujejo takojšnjo deblokado pristopnih pogajanj. Žbogar je dejal, da je to pozitiven, a morda premajhen korak.

Hrvaški državni vrh bo danes odgovoril na predlog Evropske komisije o reševanju vprašanja slovensko-hrvaške meje z mediacijo.
Hrvaški državni vrh bo danes odgovoril na predlog Evropske komisije o reševanju vprašanja slovensko-hrvaške meje z mediacijo. FOTO: Reuters
Podpredsednica hrvaške vlade Jadranka Kosor je dejala, da Hrvaška dela vse, kar je v njeni moči, da bi letos končala pogajanja z EU. Izrazila je prepričanje, da bosta Slovenija in Hrvaška rešili medsebojne težave in dosegli napredek v odnosih.

Hrvaška je danes podprla pobudo Evropske komisije o reševanju vprašanja meje s Slovenijo z mediacijo, ki pa mora državama pomagati pri oblikovanju predloga sporazuma o prenosu vprašanja meje pred Meddržavno sodišče v Haagu, so sporočili po srečanju hrvaškega premierja Iva Sanaderja, predsednika Stipeta Mesića in predsednika sabora Luke Bebića s predstavniki hrvaških parlamentarnih strank v Zagrebu.

Po srečanju premierja in predsednika s predstavniki parlamentarnih strank so v pisnem sporočilu novinarjem sporočili še, da bi po oceni Zagreba mediacija morala tudi pomagati pri oblikovanju predloga za reševanje drugih odprtih vprašanj. Zagreb ob tem pričakuje "takojšnjo deblokado hrvaških pristopnih pogajanj z Evropsko unijo".

Po poročanju hrvaških medijev je predsednik hrvaške vlade Ivo Sanader povedal, da so se na sestanku pogovarjali tudi o možnih scenarijih v primeru, če Slovenija in EU hrvaškega predloga ne bosta sprejeli, vendar o tem ni želel govoriti. "Poleg tega, zakaj bi šli negativno, gremo pozitivno. Opiramo se na vse pomembnejše dokumente mednarodnega prava," je še dejal Sanader po srečanju.

Žbogar pravi, da je hrvaška odločitev, da podpre mediacijo le kot sredstvo do haaškega sodišča, morda malo premajhen korak.
Žbogar pravi, da je hrvaška odločitev, da podpre mediacijo le kot sredstvo do haaškega sodišča, morda malo premajhen korak. FOTO: Dare Čekeliš

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes v Osijeku dejal, da je hrvaški državni vrh soglasno sprejel pobudo Evropske komisije za mediacijo v hrvaško-slovenskem sporu, a "kot del poti k Meddržavnemu sodišču v Haagu". Ob tem je poudaril, da morebitnemu vodji mediacijske skupine, finskemu diplomatu Marttiju Ahtisaariju, ne bo niti najmanj lahko.

Žbogar: Pozitiven, a morda malo premajhen korak

Slovenske stranke so se s previdnim optimizmom odzvale na pristanek Hrvaške na predlog Evropske komisije o mediaciji pri reševanju slovensko-hrvaške meje, a tudi opozorile na nesprejemljivost pogojevanja. SD upa, da bo sedaj prišlo do premika pri reševanju vprašanja, enako LDS. SNS meni, da je treba počakati odziv Bruslja, SLS pa skrbi pogojevanje. SDS meni, da današnja odločitev Hrvaške ne predstavlja bistvenega premika pri reševanju odprtih slovensko-hrvaških vprašanj.

V odzivu na odločitev hrvaškega političnega vrha je slovenski minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar povedal, da je to pozitiven korak naprej. Vendar da je morda ta korak malo premajhen, hrvaška pa naj bi s svojimi zahtevami zoževala možnost začetka mediacije. Kot je še povedal Žbogar, se bo v torek sestal s hrvaškim zunanjim ministrom Gordanom Jandrokovičem in evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom, kjer se bo seznanil z uranim stališčem Hrvaške. Po tem bo možno povedati še kaj več, je zaključil Žbogar.

Vajgl: Hrvaška odločitev je pozitiven korak

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko DZ Ivo Vajgl (Zares) je kot pozitiven korak označil današnjo odločitev Hrvaške, da sprejme predlog Evropske komisije o reševanju vprašanja slovensko-hrvaške meje z mediacijo. Po njegovih besedah je zdaj bistveno, da v zvezi z mediacijo nobena stran ne prejudicira in prehiteva.

Predsednica hrvaškega nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj z EU Vesna Pusić je izjavila, da bo Hrvaška težko zaključila pogajanja z Unijo do konca letošnjega leta, kot je načrtovala hrvaška vlada. Pojasnila je, da bi Hrvaška do konca leta morala zapreti 26 pogajalskih poglavij, vseh pa ni še niti odprla.

Čeprav so v Zagrebu pobudo Evropske komisije podprli ob dodatku, da bi morala mediacija državama pomagati pri oblikovanju predloga sporazuma o prenosu vprašanja meje pred Meddržavno sodišče v Haagu, pa Vajgl tega ne vidi kot pogojevanja Hrvaške. "Prepričan sem, da Nobelov nagrajenec in bivši finski predsednik Martti Ahtisaari ne bo pristal na vlogo nekakšnega pasivnega zbiratelja stališč obeh držav, ampak da bo svoje delo zastavil skupaj z drugimi mediatorji na način, da bodo poskušali priti kar se da blizu neki uporabni in dokončni rešitvi," je menil Vajgl.

Rehn: Odločitev Hrvaške je korak naprej

Evropski komisar za širitev Olli Rehn
Evropski komisar za širitev Olli Rehn FOTO: Miro Majcen

Evropski komisar za širitev Olli Rehn je danes v Bruslju hrvaško stališče o mediaciji pozdravil kot korak naprej k evropskemu posredovanju, ki bi privedlo k rešitvi vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško ter omogočilo nadaljevanje pogajanj Hrvaške z EU. Sedaj je treba podrobno preučiti obe stališči, je poudaril Rehn. Evropska komisija ima sedaj po njegovih besedah na mizi izhodiščni stališči obeh držav, a še vedno se je treba dogovoriti o pogojih mediacije. O tem bo komisar Rehn, kot je potrdil danes, s slovenskim in hrvaškim zunanjim ministrom, Samuelom Žbogarjem in Gordanom Jandrokovićem, govoril na srečanju v torek v Bruslju.

Bruselj kot posrednika predlagal Ahtisaarija

Bruselj je predlagal, da se v reševanje spora o meji, ki bi prispeval tudi k nadaljevanju hrvaških pristopnih pogajanj z EU, vključi tričlanska mediacijska skupina pod vodstvom nekdanjega finskega predsednika Marttija Ahtisaarija. Slovenska vlada je 26. februarja že načelno podprla ta predlog o mediaciji, ki bi po oceni Ljubljane moral voditi k rešitvi vprašanja meje.

Sanader in Mesić sta večkrat pozdravila evropsko pobudo, sicer pa vztrajata pri ločevanju hrvaških pristopnih pogajanj z EU od urejanja vprašanja meje, ki naj bi potekalo na podlagi mednarodnega prava. Po njunem mnenju naj bi sporno kopensko in morsko mejo prepustili mednarodnemu sodišču, kot je bilo načelno dogovorjeno na blejskem srečanju Sanaderja s takratnim slovenskim premierjem Janezom Janšo avgusta 2007.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (266)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

frako
10. 03. 2009 22.14
un rine u hag samo zato da ima izgovor pred svojimi državljani zaklaj hrvaška še ni u eu in če gre pred sodišče hrvaška še usaj 5 let ne bo vidla eu ker prej ko v tem času hag ne bo razsodil
jelica2@gmail.com
10. 03. 2009 18.09
samo5678910.03.2009, 14:510 Za Hrvate je Slovenija košček slabe ceste do sosednje Avstrije ali Italije.
jelica2@gmail.com
10. 03. 2009 17.53
Na pokopališču na Spodnji Polskavi počivajo ostanki Štefana Vrzele. Njegovo pošteno, uporniško srce je nehalo biti 1.3.1997. Rodoljub, Prlek, je že leta1991 v imenu mariborskega Gibanja za celovito Slovenijo, ki ga je vodil, dal apel o zverinskem poboju 31. Slovencev pri prleški Štrigovi. Štefan Vrzela je s somišljeniki dosegel, da je Slovensko Razkrižje, kjer se je bohotil Hrvaški župnik, prišlo pod okrilje Mariborske škofije. Rotil je naše vladajoče naj ne zapravljajo nacionalne dediščine, saj je dokazoval, da je cona B pripadala občini Koper. Zbral je obsežno in dragoceno pisno dediščino s katero je dokazoval, da smo imeli že v slovenskem delu Dravske banovine prost izhod na odprto morje. O vsem tem je brez uspeha seznanil takratnega predsednika g. Kučana in zunanjega ministra g. Rupla. Na javni tribuni, 2.3.1992 v Mariborski Slaviji je g. Rupel prepričeval prisotne, kako je najbolje, da se diplomatsko izognemo problemom, namesto, da bi že tedaj reševali obmejna vprašanja s prijateljsko sosedo Hrvaško. Štefan Vrzela mu je v protest zalučal jajce. Po njegovi smrti, je bilo njegovo gradivo predano Nacionalni stranki, kjer so ga uporabili samo za svojo promocijo. Šele 12 let po njegovi smrti se je prvič zgodilo, da si je upal kak poslanec DZ s prstom pokazat na našo napako pri dosedanjem ne-reševanju obmejnih problemov…
posawina
10. 03. 2009 15.59
# U Austriji od oko 200.000 Hrvata koji su naselili to područje opstala je značajna zajednica od blizu 50.000 gradišćanskih Hrvata koji nastanjuju zapadno Gradišće i grad Beč. # U Mađarskoj Hrvati nastanjuju istočno Gradišće, sjevernu Podravinu i djelove sjeverne Baranje oko grada Pečuha i grada Mohača. # U Rumunjskoj Hrvati podrijetlom iz Pokuplja nastanjuju 7 naselja u području zvanom Karaševo. # U Slovačkoj živi oko 5.000 Hrvata u djelu pokrajine sjeverno Gradišće. # U Sloveniji, Slovensko primorje (naselje Hrvatini), Bela krajina više manjih naselja nastanjenih sa Hrvatima, zatim oko Brežica i u pokrajini Haloze.
posawina
10. 03. 2009 15.58
Hrvati su slavenski narod, danas nastanjen na području Hrvatske i susjedne Bosne i Hercegovine. Broje oko 9.700.000 pripadnika 2002. Prema suvremenim istraživanjima, Hrvati su potomci Slavena, koji su došli u neko vrijeme nakon pada Rimskog Carstva, i Ilira, koji su živjeli na području Hrvatske od pretpovijesnih vremena. Hrvati govore hrvatski jezik, koji spada u skupinu južnoslavenskih jezika. Pretežno su katolici. Procjene govore da Hrvata ima izvan domovine gotovo isti broj kao i u Hrvatskoj. Pretežno žive u Sjevernoj i Južnoj Americi, Zapadnoj Europi i Oceaniji. Postoje stare i organizirane hrvatske manjine u obližnjim državama: gradišćanski Hrvati u Austriji, moliški Hrvati u Italiji, Krašovani u Rumunjskoj, Bunjevci u Vojvodini.
samo56789
10. 03. 2009 14.51
Bolj pametno bi bilo, da naši politiki začnejo zbirat pravne dokumente za argumentacijo o meji na kopnem med Slovenijo in Hrvaško. Le ta bo tudi kočna osnova za določitev meje na morju. Slovenci ne smemo sprejet nobeno mizerijo od dogovora, kjer nam bodo obljubili prost prehod ( kanal ) do mednarodnih voda. ( Ali mogoče živimo Slovenci v rezervatu ? Ali se tako malo cenimo ? ). Dobro pravno osnovo za razpravo na sodišču je že predstavil dr. Bučar. Jaz sem mu zelo hvaležen za njegov prispevek in bi se mu rad tudi zahvalil. Vzvišena in obenem ponižujoča komunikacija in odnos hrvaških politikov do Slovenije pa kaže na to, da so užaljeni, ker smo se jim upali postaviti po robu. Saj smo za njih nepomemben narod, ki Hrvatom samo dela težave in bo slej ko prej izginil iz obličja zemlje, Slovenija pa postala del Hrvaške.To se namreč konstatno dogaja vsem hrvaškim sosedom iz bivše Jugoslavije. Zgubljajo svoj teritorij. Kaj pa je bila NDH in zadnja vojna Balkanu ?
Domagoj
10. 03. 2009 13.29
DIOR 10.03.2009, 09:44 0 postavljajo pogoje in zahtevajo deblokado pristopnih pogajanj....hahahahahaha to je še 5 letnemu otroku smešno. Meni nije smešno, a imam već 16 let.
Domagoj
10. 03. 2009 13.27
ciaobella 10.03.2009, 09:21 0 bnam 2707 se strinjam v vseh pogledih. Neverjetno kako TRMAST in NEPOŠTEN NAROD SO! Ima jedna dobra scena u "True Romance", izgovara je Denis Hooper talijanskom mafijašu kojeg glumi C. Walken. To vrijedi za ciaobellu, i za nikog drugog.
pravica00
10. 03. 2009 13.24
jelica2@gmail.com
10. 03. 2009 12.39
Res ne vem zakaj se naša vlada tako briga za vstop Hrvaške v NATO in EU. Če Hrvati želijo prit k nam, bodo že sami rešili obmejne probleme z nami, da imajo nerešene probleme tudi z ostalimi sosedami nas ne briga.
jelica2@gmail.com
10. 03. 2009 12.32
Hej, zakaj ne vidim komentarjev od 9:24 ure naprej?
ra1
10. 03. 2009 10.47
Mi mormo njim pogoje postavlat ne pa oni nm...kdo je v klubu EU.
ra1
10. 03. 2009 10.46
To drzi glede srbov kar se zmens to drzi pr njih...seveda mas pa izjeme kot povsod sam jih je velik manj kot pa pr nasih sosedih.
jelica2@gmail.com
10. 03. 2009 10.45
Še vedno mi nočejo objavit pokolov v Štrigovi. Grem raje krompir sadit.
DIOR@YOURS.COM
10. 03. 2009 09.44
postavljajo pogoje in zahtevajo deblokado pristopnih pogajanj....hahahahahaha to je še 5 letnemu otroku smešn
ciaobella
10. 03. 2009 09.31
Lahko pa se začnejo obnašati NORMALNO in se umaknejo s Slovenske zemlje...pa SKLEP Evropske Komisije, ki bo sprejet z mediacijo SPREJMEJO V SABORU....potem pa naj Slovenija umakne blokado. NIČ PREJ!
ciaobella
10. 03. 2009 09.24
V EU Hrvaška ne bosprejeta pred Srbijo.
ciaobella
10. 03. 2009 09.21
bnam 2707 se strinjam v vseh pogledih. Neverjetno kako TRMAST in NEPOŠTEN NAROD SO!
ciaobella
10. 03. 2009 09.17
scorpion777 šreseli se na Hrvaško...tam je bolje!
ciaobella
10. 03. 2009 09.16
scorpion777 imej svoje mnenje. UPAM, da NIKOLi ne boste v EU...vse dokler tudi vaša države ne prične upoštevati OSNOVNIH ČLOVEŠKIH STANDARDOV. V to pa močno dvomim. Vam je bližji NOŽ kot pa pero!