V Nemčiji so v nedeljo ponoči propadli uvodni pogovori o sestavi vladajoče koalicije med konservativno unijo (CDU/CSU), liberalci (FDP) in Zelenimi, potem ko so liberalci nepričakovano zapustili pogovore.
Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier je v ponedeljek po srečanju s kanclerko Angelo Merkel dejal, da zaenkrat ne bo razpisal predčasnih parlamentarnih volitev in da bo skušal doseči oblikovanje koalicije v pogovorih s predsedniki strank. Prva sta bila na vrsti vodji Zelenih Simone Peter in Cem Özdemir, pri predsedniku pa se bo danes oglasil še vodja liberalcev (FDP) Christian Lindner, ki je prekinil koalicijska pogajanja.
S Petrovo in Özdemirjem je Steinmeier najverjetneje govoril o njihovem stališču glede nadaljevanja koalicijskih pogovorov. Kasneje se bo predsednik Nemčije sestal še z Lindnerjem. Vsebina pogovorov bo najverjetneje ostala skrita za zaprtimi vrati, piše nemški časnik Die Welt.
Pred srečanjem je Robert Habeck iz Zelenih dejal, da je njihova stranka sicer pripravljena nadaljevati pogajanja, vendar ne verjame, da se bo FDP vrnila k pogajalski mizi.
Steinmeier se bo predvidoma v sredo srečal s predsednikom krščansko-socialne unije (CSU) Horstom Seehoferjem, v četrtek pa s svojim strankarskim kolegom, vodjo SPD, Martinom Schulzem. Z Merklovo pa se je srečal že v ponedeljek, ko je Steinmeier tudi dejal, da zaenkrat ne bo razpisal predčasnih volitev.
Merklova in več strank je izrazilo nasprotovanje manjšinski vladi ter da bi v tem primeru raje imeli predčasne volitve.
Erjavec upa na čimprejšnje predčasne volitve
Propad pogovorov o oblikovanju nemške vladne koalicije je slaba novica tako za Slovenijo kot EU, je ocenil zunanji minister Karl Erjavec. Na novinarski konferenci je še izrazil upanje, da bodo v Nemčiji čim prej predčasne volitve in da bo ta država dobila trdno vlado.
Kot je pojasnil, je propad nemških koalicijskih pogovorov za Slovenijo slab tudi zato, ker ima odprto vprašanje implementacije arbitražne odločbe o meji s Hrvaško. "Gotovo bi lažje dobili močnejšo podporo za implementacijo, če bi Nemčija v tem trenutku imela močno vlado," je prepričan.
Kljub propadu koalicijskih pogajanj o oblikovanju koalicije, se je na drugi redni seji sestal nemški parlament. Predsednik bundestaga Wolfgang Schäuble je ob začetku seje pozval stranke h kompromisom pri oblikovanju koalicije in odgovornosti.
"Z volitvami se je ljudstvo odločilo, mi kot izvoljeni pa moramo sedaj s tem ravnati, odgovorno ravnati," je dejal politik iz vrst krščanskih demokratov (CDU) Schäuble.
Ocenil je, da je Nemčija trenutno v nenavadni situaciji. "To je obdobje preizkušnje, ne pa državna kriza," je dodal.
Ob tem je opozoril, da je treba imeti razumevanje za težke preobrate, ki za vse pomenijo, da morajo nositi svoj del politične odgovornosti ter po potrebi sprejeti kompromise, ki so precej drugačni od volilnega programa. "To ni padec, niti slabost. Za kompromis je potreben pogum," je dejal poslancem.
Pred poslanci je danes spregovoril tudi zunanji minister iz vrst socialdemokratov (SPD) Sigmar Gabriel, ki je opozoril pred navidezno zunanjepolitično nesposobnostjo države. "Karkoli bomo naredili v prihodnjih tednih, kar nikakor ne smemo storiti, je ustvariti razloge za tiste, ki se veselijo šibkosti liberalne in svobodne ureditve sveta," je dejal.
Nadaljeval je, da je Nemčija vplivna, kar pa je povezano tudi s pričakovanji drugih držav, vpliv pa je treba izrabiti za mir in stabilnost. Opozoril je pred nasprotniki, ki bi lahko izkoristili trenutne razmere v Nemčiji.
So se pa tudi danes v parlamentu nadaljevale medsebojne obtožbe strank glede propada koalicijskih pogajanj in prihodnosti. Tako je Carsten Schneider iz SPD obtožil vodjo liberalcev (FDP) Christiana Lindnerja, da je načrtoval prekinitev koalicijskih pogajanj. Liberalci so namreč v nedeljo ponoči nepričakovano zapustili koalicijske pogovore, na katerih so sodelovali še konservativna unija CDU/CSU in Zeleni. V medijih so se pojavila ugibanja, da so liberalci odhod s pogajanj načrtovali vnaprej.
Marco Busschmann iz FDP pa je očital SPD, da jim primanjkuje pozornosti ter da jo iščejo na vsak način. SPD se je sicer že po parlamentarnih volitvah v septembru odločila, da bo tokratni mandat v opoziciji, pri tem pa kljub številnim pozivom, naj si premislijo, vztrajajo do danes.
Levici medtem ni uspelo pridobiti zadostne podpore, da bi oblikovali 22 specializiranih parlamentarnih odborov. Kot so pojasnili v CDU, trenutno jih še nima smisla oblikovati, saj morajo biti prilagojeni ministrstvom, kar pa še ni mogoče.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.