
Fotografije nekdanje ukrajinske premierke Julije Timošenko, na katerih so vidne modrice na trebuhu in levi roki, ki naj bi jih dobila, ko so jo trije pazniki na silo izvleki iz celice, so dodobra razburile svetovno javnost. Kritike namreč letijo na račun ukrajinskih oblasti, ki naj ne bi storile dovolj, da bi preprečile nasilja nad Timošenkovo.
V mednarodni skupnosti tako zaskrbljenost narašča. Češki predsednik Vaclav Klaus je že odpovedal za prihodnji mesec načrtovani obisk v Ukrajini, s čimer želi izraziti svoje nestrinjanje z ravnanjem ukrajinskih oblasti. Pred Klausom je udeležbo na srečanju evropskih predsednikov, ki ga bo prihodnji mesec v Ukrajini gostil tamkajšnji predsednik Viktor Janukovič, minuli teden sicer odpovedal že nemški predsednik Joachim Gauck. Pritisk narašča tudi na Angelo Merkel, ki celo razmišlja, da bi Nemčija bojkotirala evropsko nogometno prvenstvo, ki se začne junija. Z Merklovo se strinja tudi nemški okoljski minister Norbert Roettgen. Gotovo pa bosta Euro 2012 bojkotirala predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in komisarka za pravosodje Viviane Reding.
Zaskrbljenost je izrazila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Catherine Ashton. Po ogledu fotografij je švedski zunanji minister Carl Bildt poklical ukrajinskega ambasadorja in zahteval pojasnila.
'Šport je šport, politika pa je politika'
Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Oleg Vološin je bojkot označil za napako. "Če kanclerka Merklova in drugi nemški politiki ne bodo prišli v Harkov, kjer bo igrala njihova ekipa, ne bo bojkotirala Janukoviča, temveč svojo reprezentanco," je dejal.
"Šport je šport, politika pa je politika. To ni nič drugega kot umetna manipulacija," je še dejal Vološin.
Kot je poudaril, Ukrajina na prvenstvo ni uradno povabila še nobenega voditelja EU, bojkot pa po njegovih besedah ne bi prizadel ukrajinskih oblasti, temveč nogometno prvenstvo.
Predsednik Türk se ne bo udeležil vrha v Jalti
Številne države pa tudi odpovedujejo srečanje predsednikov držav Srednje Evrope v Jalti na ukrajinskem polotoku Krim, ki bo potekalo sredi maja. Predsednik republike Danilo Türk se ne bo udeležil srečanja, ker ima številne obveznosti doma. Poleg Türka na vrh 11. in 12. maja ne bodo prišli še predsedniki štirih držav članic EU – Avstrije, Češke, Italije in Nemčije, so sporočili z ukrajinskega zunanjega ministrstva. Dodajajo, da v Jalto verjetno ne bo tudi predsednika Estonije.
"Obveščamo vse o tem vnaprej, da ne bo nihče iz tega delal senzacije," je izjavil Vološin.
Udeležbo na srečanju je po njegovih navedbah potrdilo deset držav, štiri pa so sporočile, da se ga bodo verjetno udeležile.
Tiskovni predstavnik ni želel povezati neudeležbe predsednikov na vrhu z vse večjo zaskrbljenostjo zahodnih držav nad zdravstvenim stanjem Timošenkove.

Timošenkova gladovno stavka
Timošenkova je sicer sporočila, da je v petek začela gladovno stavko, potem ko so jo stražarji udarili in na silo odpeljali v državno bolnišnico v Harkovu. Timošenkova je namreč zavračala zdravljenje s strani ukrajinskih zdravnikov, saj se je bala, da jo bodo zastrupili ali okužili s katero od bolezni. Oblasti so zanikale nasilje nad Timošenkovo. Kot pravijo, so njene modrice posledica nesrečnega padca in ne nasilja stražarjev.
Ukrajinsko opozicijsko voditeljico in nekdanjo premierko so oktobra lani obsodili na osemletno zaporno kazen zaradi zlorabe oblasti, ta mesec pa se je začelo še drugo sojenje zaradi domnevne utaje davkov.
Timošenkova, ki se je že večkrat pritožila zaradi slabega zdravstvenega stanja in pomanjkanja zdravstvene oskrbe v zaporu, vse obtožbe zanika in trdi, da je žrtev političnega maščevanja njenega nasprotnika Janukoviča.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.