Gadafijeve sile so spremenile taktiko, kar bo upornikom otežilo možnosti s silo ob pomoči zahodnih letal doseči odhod Gadafija z oblasti. Zračnim napadom se Gadafijevi vojaki sedaj izogibajo tako, da večinoma operirajo v civilnih vozilih, zaradi česar jih je iz zraka nemogoče ločiti od upornikov. Poleg tega se zatekajo k uporabi živih ščitov, tanke pa parkirajo poleg šol in mošej, poroča avstrijski ORF.
Libijske vladne čete so danes napredovale proti vzhodnemu okrožju Misrate, kar je sprožilo ulične spopade z uporniki. Predstavnik upornikov je sporočil, da so zaradi spopadov prebivalci zbežali z območja. ''Poskušali so napredovati in vstopiti v mesto z vzhodne strani, z gosto poseljenega območja. Uporniki so se jim zoperstavili in spopadi se nadaljujejo,'' je povedal predstavnik upornikov Hasan al-Misrati.
''Uporniki so odrezali ceste od Tripolija do štirih območij. Na ceste so postavili velike zabojnike, polne peska in kamenja. Na tak način jim je uspelo zaustaviti strele ostrostrelcev in osvoboditi nekaj stavb,'' je dodal.
''Odbili smo napad z vzhoda in Gadafijeve sile potisnili nazaj,'' je pozno zvečer po telefonu agenciji Reuters povedal upornik Hasan al Misrati.
Drugi upornik Gemal Salem pa je povedal, da so uporniki uničili spodnja nadstropja nebotičnika, v katerem se skrivajo ostrostrelci, ki so zaradi tega ujeti v zgradbi. ''Zdaj so popolnoma blokirani. Oblegani so v stavbi. Okrepitve ne morejo do njih, oni pa ne morejo iz stavbe,'' je dejal Salem.
V Libijo odhajajo preiskovalci
Preiskovalci ZN za človekove pravice bodo še ta mesec odšli v Libijo, kjer bodo začeli preiskovati domnevne kršitve, ki so jih storile sile, zveste Moamerju Gadafiju, in uporniki, ki ga poskušajo strmoglaviti.
Neodvisna tričlanska komisija za preiskavo, ki jo vodi ameriški strokovnjak za vojne zločine Šerif Basjuni, je zavrnila razkritje natančnega časovnega razporeda potovanja, vendar je sporočila, da se bo ustavila v Egiptu in Tuniziji. "Odšli bomo v Libijo, tako na vzhodni kot na zahodni del države," je povedal Basjuni na novinarski konferenci v Ženevi. "Preiskava mora biti poštena, nepristranska in neodvisna. To je tisto, kar želimo narediti."
47-članski Svet ZN za človekove pravice je konec februarja soglasno sprejel odločitev o napotitvi preiskovalne misije, ki bo preiskala domnevne kršitve človekovih pravic v Libiji. V skupini sta poleg Egipčana Basjunija še jordanska odvetnica Asma Kader in Kanadčan Philippe Kirsch.
Nato: Ne bomo se opravičili
Zveza Nato se libijskim upornikom ne bo opravičila za četrtkov napad na njihove tanke, v katerem so bili ubiti štirje ljudje, ker zavezništvo ni vedelo, da imajo uporniki tudi tovrstna vozila.
Namestnik poveljnika Natovih operacij v Libiji, kontraadmiral Russell Harding, je dejal, da so razmere na terenu izjemno spremenljive in da do četrtka niso imeli informacij, da uporniki uporabljajo tudi tanke, zato se za napad ne bodo opravičili.
Poudaril je, da je naloga Nata zaščititi civiliste in da so težka oklepna vozila doslej uporabljale le sile, zveste libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju, ter z njimi napadale civiliste.
Zavezniška letala so v četrtek napadla konvoj vozil med mestoma Brega in Adždabija, kjer že več dni potekajo spopadi med Gadafijevimi silami in uporniki. Pozneje se je izkazalo, da je šlo za konvoj upornikov. V napadu je bilo uničenih več vozil, ubiti pa so bili najmanj štirje ljudje. To je bil že drugi incident v manj kot tednu dni, v katerem so Natova letala pomotoma napadla upornike.
Turčija predstavila mirovni načrt za Libijo
Na četrtkovi novinarski konferenci v Ankari je turški premier Recep Tayyip Erdogan dejal, da bi morali v Libiji nemudoma razglasiti prekinitev spopadov, Gadafijeve sile pa bi morale prenehati oblegati mesta in se umakniti, vzpostaviti bi morali humanitarni koridor za pomoč Libijcem, v državi pa bi se moral začeti proces demokratičnih sprememb. Osrednjo vlogo pri iskanju rešitve naj bi imel posebni odposlanec generalnega sekretarja Združenih narodov za Libijo Abdelilah al Hatib.
"Vedno bomo na strani bratskega libijskega naroda," je še dejal premier Turčije, ki je sprva nasprotoval ideji o vojaški akciji v Libiji, zdaj pa sodeluje pri uveljavljanju prepovedi območja poletov in vodi humanitarno pomoč za Libijo.
V Libiji so se na Erdoganov načrt že pozitivno odzvali. Vodja libijskega nacionalnega sveta Mustafa Abdul Džalil je za arabsko televizijo Al Jazeera dejal, da so libijski uporniki pripravljeni sprejeti Erdoganov predlog, če bo Gadafi skupaj z družino zapustil državo. Na predlog turškega premierja se je pozitivno odzval tudi uradni Tripoli, a o podrobnostih odziva tuje tiskovne agencije ne poročajo.
O turškem predlogu naj bi prihodnji teden v Katarju razpravljala skupina držav, ki vodi mednarodno posredovanje v Libiji. V skupini, ki naj bi se po napovedih britanskega zunanjega ministrstva sestala v sredo, so evropske države, ZDA, bližnjevzhodni zavezniki in številne mednarodne organizacije.
Nove sankcije proti predstavnikom Gadafijevega režima
Združene države so napovedale nove sankcije proti članom režima Moamerja Gadafija. Premoženje bodo zamrznili libijskemu premierju, ministroma za nafto in finance, Gadafijevemu vodji osebja in direktorju notranje varnosti.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.