Italijanski premier Silvio Berlusconi je spet dobil zaupnico. Za je glasovalo 316 poslancev, Berlusconijeva vlada pa je potrebovala 315 glasov. Proti je glasoval 301 poslanec, skupaj pa je glasovalo 617 poslancev. Če zaupnice ne bi izglasovali, bi vlada padla in bi bile najverjetneje razpisane predčasne volitve.
Premier Berlusconi je pred glasovanjem zagotovil, da je povsem miren in da bo vlada dobila zaupnico. Na novinarsko vprašanje, ali pričakuje absolutno večino, je po poročanju italijanskih medijev odvrnil, da morajo le premagati levico, ki je zakuhala to farso z odsotnostjo.
Zaupnico vladi je podprl tudi nekdanji minister za industrijo Claudio Scajola, ki je v minulih dneh s skupino kakšnih 30 poslancev povzročil napetosti znotraj Berlusconijeve stranke. Odločilno pa je prispeval tudi k zavrnitvi tehničnega poročila o proračunu za lani, zaradi česar je premier moral na glasovanje o zaupnici.
Po izglasovani zaupnici Scajola sicer pričakuje konkretne spremembe politike stranke Ljudstva svobode, v nasprotnem napoveduje še več podobnih zapletov z večino v parlamentu.
Večina opozicijskih poslancev je bojkotirala obrazložitev glasov pred samim glasovanjem, prav tako tudi prvi poziv k oddaji glasov. S tem so skušali doseči nesklepčnost, a je glasove oddalo 319 poslancev, s čimer so presegli 315 potrebnih glasov.
Poslanci desnice so bili med obrazložitvijo svojih glasov izjemno kritični. Slišati je bilo, da se opozicijski poslanci raje pojavljajo na televiziji, kot pa da bi bitke bili v poslanskih klopeh.
Poslanci desnice so bili kritični tudi zaradi očitkov opozicije, da se v parlamentu trguje z glasovi. Vodja Italije vrednot Antonio Di Pietro je namreč Berlusconija obtožil, da si glasove za zaupnico zagotavlja s podkupninami.
Med tarčami kritik se je znašel tudi predsednik poslanske zbornice in vodja opozicijske stranke Prihodnosti in svobode Gianfranco Fini. Poslanec Ljudstva svobode Fabrizio Cicchitto ga je pozval k odstopu z mesta predsednika poslanske zbornice, ker po njegovi oceni kot vodja opozicijske stranke ni nadstrankarski.
V času razprave in glasovanja pa so v številnih italijanskih mestih ljudje protestirali, saj so naveličani slabega vladanja. Naveličani so Berlusconijevih afer in krize, zaradi katere so v stiski.
"Moja vlada nima kredibilne zamenjave"
Berlusconi je pred glasovanjem o nezaupnici včeraj poskušal poslance prepričati, da je njegova vlada edina, ki lahko državo popelje iz globoke finančne krize. Niti tehnična vlada niti predčasne volitve po njegovem mnenju niso pravi odgovor na težave, v katerih se je znašla Italija.
Levosredinska opozicija ga ni hotela niti poslušati, njeni poslanci so zapustili dvorano. Nezadovoljstvo z neučinkovito vlado, ki se mora kar naprej ukvarjati s premierjevimi osebnimi škandali, se širi tudi v njegovi stranki Ljudstvo svobode, a očitno ima Berlusconi še vedno večino. "Tistim, ki zahtevajo, naj se umaknem, jasno sporočam, da sem bolj kot kadar koli prepričan, da tega ne smem storiti. Ne zato, da bi se obdržal na oblasti, ampak ker naša vlada nima verodostojne alternative,“ pa je včeraj sporočil poslancem.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.