
V predsedstvo je bil za srbskega člana predsedstva izvoljen dolgoletni predsednik Republike Srbske Milorad Dodik, za hrvaškega kandidat Demokratske fronte Željko Komšić in za bošnjaškega kandidat Stranke demokratske akcije (SDA) Šefik Džaferović.
Različne skupine jezi izvolitev prav vseh treh. Dodiku očitajo korupcijo in obračunavanje s političnimi nasprotniki, Komšićeva izvolitev s pomočjo glasov Bošnjakov naj bi pomenila, da bo glas Hrvatov v federaciji slabše slišan, Džaferović pa naj si tega mesta ne bi zaslužil.
Olje na ogenj je zdaj prilil še analitik in direktor marketinške agencije Mita Ejub Kučuk, ki je na Facebooku objavil sporočilo, ki se širi kot požar. Agencija je sicer v zgodnji fazi sodelovala pri kampanji Stranke demokratske akcije, oglasil pa se je po plazu očitkov, da je z glasovi mešetarila prav SDA.
Razpisal se je, kako naj bi potekal postopek goljufanja z glasovi.
Prvi pogoj naj bi bil, da goljuf najde tiskarno, od koder lahko ukrade volilne lističe, tokrat je bila to tiskarna iz Laktašev. Lističe izpolni in jih deli pred vhodom na volišče. Nato "kupiš glasove tistih, ki jih ne moti, da za 25 do 100 evrov prodajajo svojo prihodnost", piše. Ali "zamenjaš več sto članov volilnih odborov dan ali dva pred glasovanjem, da nihče ne ve, kdo naj bi sedel v odboru, ti pa lahko na tem glasovalnem mestu počneš, kar želiš – od tega, da lahko glasujejo mrtvi in odsotni ali da je kakšna glasovnica uničena". Lahko tudi "lažno šteješ glasove in neverjetno naduto pričakuješ, da te ne bodo ujeli".
Prevarante je označil za tatove odločitev in usode, obregnil pa se je tudi ob oblasti, ki zaprejo nekoga zaradi nekaj glav čebule, ne znajo pa prisluškovati nekaj odborom in se dokopati do imen "velikih rib" pri kraji takšnih razsežnosti.
"Tega ne počnejo vaški prevaranti, to je dobro organizirana veriga, kjer se vrtijo velike količine denarja. Toliko gotovine, da se jo komaj opere." Vendar pa avtor sklepa, da je v vse skupaj enostavno vpletenih preveč ljudi, da je opranega preveč denar in izvedenih preveč kaznivih dejanj. Meni pa, da bo vse skupaj minilo in bodo krivci za svoje početje nekoč odgovarjali.
Da "rop naroda" ni bil izveden čez noč, vztrajajo tudi v stranki Zveza za boljšo prihodnost BiH (SBB), ki od institucij zahteva natančno preiskavo in sankcije za odgovorne. Občinske volilne komisije so dan pred volitvami na stotine članov volilnih odborov zamenjale s "svojimi eksperti" – pravzaprav člani stranke SDA, ki so nato državni volilni komisiji dostavljali povsem napačne podatke, trdijo v stranki. Če so se želeli opazovalci odzvati na dogajanje, pa naj bi jim onemogočali dostop.
SBB zahteva vnovično štetje glasov, v nasprotnem primeru pa menijo, da bi bilo treba izide volitev razveljaviti in glasovanje ponoviti. Prav tako menijo, da bi morali vsi zamenjani člani volilnih odborov vložiti pritožbe. Jezi pa jih tudi mlačen odziv Centralne volilne komisije CIK.
Medtem so v Bosansko-hercegovski domoljubni stranki (BPS) ocenili, da je bilo pri preštevanju glasov v kantonu Sarajevo največ glasov ukradenih prav njim. V občini Novi Grad gre za vsaj 1000 glasov, ki naj bi jih tisti, ki so šteli glasove, "dodali" drugim strankam.
Kot pravijo, gre ob tokratnih volitvah za največjo krajo glasov v zgodovini volitev v BiH, na različnih ravneh naj bi bilo ukradenih ali nevtraliziranih okoli 500.000 glasov, kar pod vprašaj postavlja legitimnost vseh izvoljenih in implementacija takšnega rezultata bi pomenila privolitev v krajo, menijo. Kot piše Dnevni Avaz, ocenjujejo, da stranka takšnega scenarija ne more sprejeti, saj bi to pomenilo, da sprejema kriminalen način fiktivnega ustvarjanja večine in manjšine, da privoli v to, da se brutalno krade voljo volivcev, s čimer pa volitve postanejo popolnoma nesmiselne.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.