V Bosni in Hercegovini so se danes ob 19. uri zaprla volišča, na katerih so volivci odločali o tem, kdo bo v prihodnjih štirih letih vodil državo. Prve delne izide bo volilna komisija po napovedih objavila opolnoči, najkasneje do 11. novembra pa mora nato objaviti končne uradne izide.
Po podatkih državne volilne komisije je do 15. ure svoj glas oddalo 36,6 odstotka volilnih upravičencev, kar je za približno odstotek več kot leta 2010. Uradnih novejših podatkov še ni, bi se pa naj udeležba na koncu gibala nekje okoli 55 odstotkov.
Medtem ko je v Federaciji BiH sicer na volišča do 15. ure prišlo le dobrih 34 odstotkov volivcev, manj kot leta 2010, je bila udeležba v Republiki srbski občutno višja, okoli 40-odstotna, poročajo tuje tiskovne agencije.

V Sanskem Mostu sta se stepla dva opazovalca
Glasovanje je potekalo brez hujših incidentov, so pa poročali o nekaj nepravilnostih in poskusih prevar. V Republiki srbski so policisti med drugim intervenirali na nekem volišču v Tesliću zaradi t.i. bolgarskega voza, ko ljudem ob prihodu na volišče dajo že izpolnjeno glasovnico, ki jo ti nato - namesto "prave", ki bi jo izpolnili sami - odvržejo v volilno skrinjico.
Na volišču v kraju Sanski Most v Federaciji BiH sta se že dopoldne stepla dva opazovalca, ki so ju nato odstranili z volišča, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta.

Koga so volili?
Od 42 poslancev spodnjega doma parlamenta BiH jih bodo dve tretjini izvolili v Federaciji BiH, tretjino pa v Republiki srbski. V Federaciji BiH so poleg tega volili 98 poslancev spodnjega doma parlamenta te entitete in deset kantonalnih skupščin. V Republiki srbski pa so ob 83-članskem parlamentu še volili predsednika in dva podpredsednika entitete. Najbolj zanimive so volitve bošnjaškega člana predsedstva BiH, saj se je za položaj potegovalo rekordnih deset kandidatov, in pa spopad Dodik-Tadić.
Nekatera volišča odprli z zamudo, saj se člani volilne komisije niso prikazali
Velika večina volišč se je zjutraj odprla pravočasno, kakih 250 pa z zamudami, tudi večurnimi. Kot je sicer zatrdila članica državne volilne komisije Irena Hadžiabdić, je do zamud prišlo, ker se nekateri od članov volilnih odborov niso pojavili na voliščih in so morali poiskati zamenjave in ker tehnične priprave na glasovanje ponekod niso bile pravočasno zaključene.
Kot je zatrdila, so tovrstne manjše zamude nekaj povsem običajnega. "Zamude ne nakazujejo na nikakršne malverzacije," je zavrnila ugibanja, ki so se nemudoma pojavila, da so v ozadju morebitne nepravilnosti.
Na terenu tudi mednarodni opazovalci
Glasovanje je spremljalo kakih 300 mednarodnih opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) ter več kot 50.000 domačih opazovalcev. Med slednjimi so prevladovali predstavniki različnih strank, prvič pa je volitve spremljalo tudi kakih 3000 opazovalcev skupine nevladnih organizacij Pod lupo.

Najverjetneje brez korenitih sprememb
Politiki in nacionalne stranke, ki vodijo državo že od konca vojne, bodo verjetno ostali na oblasti, čeprav je država v zelo slabem stanju. Tudi tokrat, kljub več kot štiri leta stari sodbi Evropskega sodišča za človekove pravice, niso mogli kandidirati vsi državljani, ampak v skladu z daytonskim sporazumom samo pripadniki treh konstitutivnih narodov.
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je volivce v BiH v petek pozvala, naj izberejo oblasti, ki se bodo končno lotile reševanja nujnih problemov. Kot jim je sporočila, imajo sedaj "priložnost, da odločijo, komo bodo zaupali nalogo zagotoviti pozitivno spremembo v gospodarstvu ter socialnem in pravosodnem sistemu države".
Evropska poslanka iz Slovenije Tanja Fajon je medtem izrazila upanje, da bodo današnje volitve prinesle zmago proevropskih politikov ter da bodo poštene in demokratične. Obenem je ljudi pozvala k čim višji volilni udeležbi. K slednji je danes pozval tudi posebni predstavnik EU v BiH Peter Sorensen.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.