Nekdanji italijanski premier Silvio Berlusconi je pravnomočno obsojen na štiri leta zapora. A to zanj ni dovolj dober razlog, da ne bi smel sedeti med tistimi, ki sprejemajo ključne odločitve za državo. "Nismo pripravljeni podpirati vlade s Demokratsko stranko, če mi bo ta preprečila, da se ukvarjam s politiko," je po srečanju z vodilnimi politiki svoje desnosredinske stranke Ljudstvo svobode dejal Berlusconi. Tako je odkrito zagrozil, da bo zrušil vlado, če bo zaradi obsodbe izključen iz senata. S tem je okrepil pritisk na koalicijsko partnerico, Demokratsko stranko (PD) predsednika vlade Enrica Lette za politično rešitev, ki bi mu prihranila izgubo senatnega sedeža.
Berlusconi je povedal tudi, da ga poskušajo 20 let po vstopu v politiko iz nje spet izključiti "prek pravosodja". "In to na način, ki nima nič opraviti z demokracijo," je povedal.
Potrdil je svoj namen, da sredi septembra oživi stranko Naprej, Italija, s čimer se bo vrnil k staremu imenu stranke, s katero je pred dvema desetletjema vstopil na politično prizorišče.
V skladu z decembra lani sprejetim zakonom proti korupciji ne sme v italijanski parlament kandidirati ali tam zasedati sedež nihče, ki je bil obsojen na več kot dve leti zapora. Za vprašanje imunitete pristojna senatna komisija bo 9. septembra začela odločati, ali zakon velja tudi v Berlusconijevem primeru.
Kot namreč trdijo poslanci iz Berlusconijevega tabora, zakonsko določilo ne velja za dejanja, ki so bila storjena pred uveljavitvijo zakona decembra 2012.
Letta se sicer Berlusconiju ne pusti zastrašiti. Morebitna izključitev Berlusconija iz senata je odločitev parlamenta in ne bi smela obremeniti vlade, je dejal Letta. Kot je poudaril, Italija v občutljivi fazi, ko se po dveh letih recesije kažejo prvi znaki gospodarskega okrevanja, ne sme pasti v politično krizo.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.