Tujina

Beograd jamči za pet osumljencev

Beograd, 13. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Srbska vlada je sprejela sklep, da bo jamčila za peterico osumljencev vojnih zločinov, ki so se prostovoljno predali haaškemu sodišču za vojne zločine. Tako bi se petorica, če to odobri tudi haaško sodišče, lahko branila s svobode.

Jamstvo srbske vlade, da bi se lahko na sodišču branili s svobode, so dobili nekdanji podpredsednik jugoslovanske vlade Nikola Šainović, nekdanji načelnik jugoslovanskega generalštaba Dragoljub Ojdanić, nekdanji predsednik Republike srbske krajine Milan Martić, častnik nekdanje JLA Mile Mrkšić in Momčilo Gruban.

Dragoljub Ojdanić
Dragoljub Ojdanić FOTO: Reuters

Ojdanić je kot načelnik generalštaba jugoslovanske vojske skupaj z nekdanjim jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem obtožen za vojne zločine na Kosovu leta 1999, Martić je odgovoren za raketne napade na Zagreb leta 1995, Mrkić je obtožen vojnih zločinov v Vukovarju leta 1991, Gruban pa vojnih zločinov nad vojnimi ujetniki, Hrvati in bosanskimi Muslimani, v taboriščih v Bosni in Hercegovini. Obtoženci so že dobili tudi jamstva zvezne vlade, vendar pa bo o tem, ali se bodo na sodišču lahko branili s svobode, odločilo haaško sodišče.

Holdbrook proti Miloševiću

Medtem je tožilstvo haaškega sodišča zaprosilo nekdanjega ameriškega diplomata Richarda Holbrooka, da bi na sodišču pričal proti Miloševiću. Pričanje Holbrooka mora sicer odobriti tudi ameriška administracija, o pogojih sodelovanja nekdanjega ameriškega diplomata in posrednika pa naj bi se trenutno še dogovarjali, je danes v Washingtonu potrdil tiskovni predstavnik State Department Philip Reeker.

Generalni sekretar zveze Nato George Robertson pa je ponovno pozval nekdanja političnega in vojaškega voditelja bosanskih Srbov, Radovana Karadžića in Ratka Mladića, naj se predata Haaškemu sodišču. Pozval ju je, naj se "dostojno predata". Obenem je mednarodnim silam v BiH SFOR čestital za aretacijo bosanskega Srba Darka Mrđe v Prijedoru.