Tujina

Belorusija ne popušča

Moskva, 09. 01. 2007 11.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Rusija in Belorusija glede naftnega spora tudi po pogajanjih ostajata na nasprotnih bregovih.

Rusija je v ponedeljek prekinila dobavo nafte po ruskem naftovodu Družba (Prijateljstvo), ki prek beloruskega ozemlja poteka proti Poljski in Nemčiji
Rusija je v ponedeljek prekinila dobavo nafte po ruskem naftovodu Družba (Prijateljstvo), ki prek beloruskega ozemlja poteka proti Poljski in Nemčiji FOTO: Reuters

Ruski minister za gospodarski razvoj German Gref je po sestanku z namestnikom beloruskega premiera Andrejem Kobjakovom zatrdil, da se Moskva ne bo več pogajala, če Belorusija ne bo ukinila dajatve na tranzit nafte. "To je naša zahteva in ne bomo se začeli pogajati, dokler ne bo izpolnjena," je poudaril Gref. Nova pogajanja med Rusijo in Belorusijo po njegovih besedah sicer niso predvidena, beloruska delegacija pa zaenkrat ostaja v Moskvi.

Rusija vztraja, da je dajatev na tranzit nafte (v višini 45 dolarjev na tono nafte), ki ga je Belorusija uvedla z novim letom, nezakonita. Belorusija je ta davek uvedla kot odgovor na nove davke, ki jih je uvedla Rusija za nafto, izvoženo v Belorusijo.

Poziv Barrosa in Merklove Rusiji

Na sedežu oddelka evropske komisije za energetiko so sporočili, da spor med Minskom in Moskvo ter podobna razhajanja pred enim letom med Rusijo in Ukrajino, "škodijo ugledu Rusije kot zanesljive dobaviteljice energije". Evropski komisar Andris Piebalgs je obe strani pozval k "hitri in vzajemno sprejemljivi rešitvi, ki bo nemudoma zagotovila dobavo nafte Evropski uniji".

Predsednik evropske komisije Jose Manuel Barroso in nemška kanclerka Angela Merkel sta ravnanje Rusije, ki je včeraj brez vnaprejšnjega posvetovanja onemogočila dobavo nafte srednjeevropskim državam, označila za nesprejemljivo.

"Čeprav ne obstaja neposredno tveganje glede oskrbe, takšno ravnanje ni sprejemljivo za dobavitelje in tranzitne države," je na srečanju evropskih komisarjev z nemško kanclerko v Berlinu povedal Barroso.

Putin je vladi naročil, naj razmisli o zmanjšanju proizvodnje nafte, s čimer naj bi zavarovala interese ruskih podjetij
Putin je vladi naročil, naj razmisli o zmanjšanju proizvodnje nafte, s čimer naj bi zavarovala interese ruskih podjetij FOTO: Reuters

Evropskega komisarja je dopolnila Merklova, ki je menila, da ruska poteza "povzroča nezaupanje in ovire pri sodelovanju, ki temelji prav na zaupanju". Kanclerka je povedala, da bo ruski in beloruski strani sporočila, da so posvetovanja s partnerji "minimum", ko gre za energetska vprašanja.

Putin: Neupravičena dajatev

Ruski predsednik Vladimir Putin je na srečanju z vlado, na katerem so razpravljali o sporu, zaradi katerega je bila prekinjena dobava nafte v Evropo čez Belorusijo, poudaril, da ima Rusija dolžnost zaščititi interese porabnikov ruskih energetskih virov na Zahodu, prav tako pa mora zavarovati interese ruskih podjetij, ki že zdaj beležijo izgube. Vladi je predlagal, naj pripravi paket ukrepov, s katerimi bodo lahko zaščitili interese ruskega gospodarstva.

Putin je spomnil, da ima Rusija omejene zmogljivosti za predelavo nafte. Zaradi tega bi morala ruska podjetja v primeru, da bi se izvoz nenadoma občutno zmanjšal, zmanjšati proizvodnjo nafte. Vladi je tako predsednik naročil, naj razmisli o zmanjšanju proizvodnje nafte s strani ruskih podjetij.

Glede sporne dajatve na transport, ki jo je Belorusija z začetkom novega leta začela zaračunavati Rusiji kot odgovor na nove davke, ki jih je uvedla Rusija za nafto, izvoženo v Belorusijo, pa je Putin dejal, da je neupravičena, saj Rusija že neposredno podpira Belorusijo s popustom, ki ji ga nudi na cene plina.

Putin je izrazil prepričanje, da je omenjeni popust enakovreden plačilu, ki ga želi zaračunavati Belorusija. Po njegovem mnenju je to plačilo, ki ga Rusija plačuje za prost transport prek beloruskega ozemlja in poudaril, da omenjeni popust ruske davkoplačevalce stane milijarde dolarjev.

Španski El Pais poudarja, da se z ustavitvijo dobave ruske nafte v Belorusijo postavlja pod vprašaj oskrba z električno energijo v Evropi, ameriški Washington Post ocenjuje, da gre pri dejansko za boj za neodvisnost Belorusije, italijanska La Repubblica pa piše, da Rusija ponovno razkazuje svojo moč.

Sicer je Putin tudi dejal, da je treba nadaljevati pogovore z beloruskimi partnerji glede možnih rešitev za nastali spor. Kljub temu pa se pogajanja med Belorusijo in Rusijo po besedah beloruskih predstavnikov še niso začela. Rusija naj namreč še ne bi bila pripravljena sesti za pogajalsko mizo, ker še ni imela izoblikovanih pogajalskih izhodišč.

EU poziva Rusijo k ratifikaciji

Predsednik zunanjepolitičnega odbora Evropskega parlamenta Elmar Brok je pozval Rusijo, naj končno ratificira Energetsko listino. "V nasprotnem primeru bo morala EU načeti energetska vprašanja v Sporazumu o partnerstvu in sodelovanju z Rusijo," je povedal Brok, ki je opozoril tudi na potrebo tesnejšega sodelovanja med članicami EU glede energetskih vprašanj.

Spor še ni vplival na cene nafte
Spor še ni vplival na cene nafte FOTO: Reuters

"Močneje bi se morali medsebojno podpirati in zagotavljati, da nobena članica EU ne bi utrpela posledic, kadar gre za zmanjšanje ali celo ustavitev dobave," je menil Brok. Prav tako bi bila potrebna popestritev energetske ponudbe, nemško predsedstvo EU pa je pozval, naj v času svojega mandata okrepi sodelovanje s srednjeazijskimi državami in na južnem Kavkazu.

Spor ni vplival na cene

V ponedeljek je bila ustavljena dobava ruske nafte po naftovodu Družba (Prijateljstvo), ki prek beloruskega ozemlja poteka proti Poljski in Nemčiji. Po navedbah ruske strani je Belorusija nedovoljeno jemala nafto iz tega naftovoda, zato je bila Rusija prisiljena ustaviti dobavo nafte. Beloruska stran je jemanje nafte opravičevala z omenjenim davkom za tranzit prek svojega ozemlja.

Sod severnomorske nafte brent s februarskim dobavnim rokom se je na londonski borzi pocenil za 35 centov na 55,25 dolarja, potem ko se je tekom ponedeljkovega trgovanja dosegel tudi vrednost 54,41 dolarja.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.