Kot navaja EUobserver, naj bi že potekala pogajanja med socialisti in liberalnimi strankami o kandidatu za belgijskega člana bruseljske ekipe, ki bo pod vodstvom Portugalca Juana Manuela Duraa Barrosa petletni mandat nastopila 1. novembra letos.

Kot navajajo viri blizu pogajanjem, naj bi bili socialisti, ki imajo svojega predstavnika v sedanji komisiji, ki jo vodi Italijan Romano Prodi, Philippa Busquina - ta vodi resor za raziskovalno dejavnost - pripravljeni položaj prepustiti Michelu, ki je liberalec. Slednji sicer omenjenih navedb ni želel komentirati, omejil se je le na izjavo, da gre "zgolj za hipotezo".
Ob tem časnik La Libre Belgique piše, da naj bi bil Michel bolj zainteresiran za področja zunanjih odnosov, denimo za širitev ali razvoj. Sicer se je Michel na položaju vodje belgijske diplomacije, ki jo vodi od leta 1999, "proslavil" z odkrito kritiko ameriške politike do Iraka, pa tudi zaradi ambicioznih mirovnih prizadevanj, zlasti v Afriki.
Kot še poroča EUobserver, ki se sklicuje na vire blizu Evropski komisiji, naj bi se za finančno "težko" področje kmetijstva zanimali Nizozemska in Irska. Omenjeni državi sta pomembni izvoznici kmetijskih izdelkov, Nizozemska pa se še zlasti nagiba k okleščenju proračunske porabe v obdobju naslednje finančne perspektive od začetka leta 2007 do izteka leta 2013, v kateri znaten delež izdatkov predstavljajo sredstva iz naslova skupne kmetijske politike.

Tako naj bi bil eden od kandidatov za naslednika komisarja za kmetijstvo, Avstrijca Franza Fischlerja - ta se za mandat v novi komisiji ne bo potegoval - nizozemski kmetijski minister Cees Veerman, ki naj bi užival podporo Pariza in Berlina.
Formalno je sicer imenovanje komisarjev in porazdelitev resorjev v rokah predsednika komisije, torej Barrosa, ki je že kmalu po potrditvi s strani voditeljev članic EU dal vedeti, da pri tem ne bo popuščal apetitom posameznih članic. Kljub temu pa slednje seveda lahko izvajajo politične pritiske in izkoriščajo politični vpliv za to, da bi dobile tisti položaj, ki jim ustreza. Tako naj bi Francija in Nemčija v zameno za podporo Barrosu - tega mora sicer konec julija potrditi še Evropski parlament - v novi komisiji zahtevali pomembne gospodarske resorje.
Olii Rehn nov evropski komisar iz Finske
Finska vlada je sporočila, da je Oliija Rehna, gospodarskega svetovalca premiera Matija Vanhanena, potrdila soglasno na mesto evropskega komisarja iz Finske. Rehn bo nasledil dosedanjega komisarja za podjetništvo in informacijsko družbo Erkkija Liikanena, ki je bil imenovan na čelo finske centralne banke. Za kateri resor se bo v novi komisiji, ki jo bo vodil Barroso, potegovala Finska, še ni znano.