Tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest je v četrtek menil, da so lahko le najvišji uradniki Rusije avtorizirali računalniške vdore demokratom pred predsedniškimi volitvami, namestnik svetovalke za nacionalno varnost Ben Rhodes pa je menil, da se takšne stvari v Rusiji ne morejo zgoditi brez predsednika Vladimirja Putina.
Ameriški obveščevalci so že oktobra potrdili poročilo, da za vdori v računalniške sisteme demokratov in krajo elektronske pošte ter objave na WikiLeaksu stoji Rusija, ki to odločno zanika. Tiskovni predstavnik Kremlja Dimitrij Peskov je tudi v četrtek najnovejše obtožbe označil za smešne neumnosti.
V ZDA je sedaj prišlo do absurdnega položaja, ko novoizvoljeni predsednik Donald Trump zagovarja Rusijo in Putina ter kritizira lastne obveščevalne službe.
Ruski posli grozijo, da bodo pokvarili navidezno idilo med Trumpom in predsednikom Barackom Obamo po volitvah. Obama je ukazal preiskavo obtožb in želi, da dobi rezultate, še preden se 20. januarja poslovi s položaja. V četrtek je za javni medij NPR povedal, da bodo ZDA ukrepale proti Rusiji zaradi vpletanja v volitve ob času in na kraju, ki ga bodo same izbrale. Svoje skrbi o tem naj bi že izrazil Putinu. Ameriški odgovor bo morda deloma viden deloma pa ne. Karkoli namerava, mora to storiti hitro, saj ima le še dober mesec dni časa.
Obtožbe sicer resno jemlje nekaj republikanskih senatorjev z Johnom McCainom iz Arizone na čelu, ki obljublja preiskavo v odboru za oborožene sile, ki ga vodi. Bela hiša sicer ostaja previdna in ob obtožbah na račun Rusije ne sproža dvoma v legitimnost izida predsedniških volitev v ZDA, čeprav je Earnest v četrtek ošvrknil tudi Trumpa, ko je dejal, da bi pač moral vedeti kaj Rusija dela, saj jo je celo vzpodbujal, naj išče elektronsko pošto Clintonove. Trump je to res storil, kasneje pa je povedal, da se je le šalil. Earnest je dejal, da to ni nobena šala in Trumpa pozval naj manj napada obveščevalce svoje države in bolj pomaga pri preiskavi, ki jo je naročil Obama. Earnest je bil oster zaradi kritik šefice Trumpove kampanje Kellyanne Conway, ki je dejala, da je namigovanje Bele hiše, da je Trump vedel za rusko posredovanje njemu v prid, neodgovorno početje.
Earnest ob svojih obtožbah ni podal nobenih konkretnih dokazov, da je Rusija res kradla informacije in jih predajala WikiLeaksu, vendar le informacije o demokratih. Kar je bilo nerodnega za republikance ali Trumpa pa naj bi ostalo skrito. Problem bo šel sicer hitro stran, vsaj kar zadeva ameriško vlado, ki jo bo kmalu prevzel Trump.
Ob vsem tem je zanimivo, da je Moskva v sredo po skoraj dveh letih ZDA izročila 32-letnega Joshuo Samuela Aarona, ki je obtožen, da je z dvema izraelskima kolegoma pokradel več sto milijonov dolarjev z računov velikih bank Wall Streeta. Aaron je pobegnil v Moskvo, druga dva pa v Izrael, kjer so ju aretirali in poleti izročili ZDA. Aarona so Rusi aretirali po osmih mesecih bivanja v Moskvi zaradi kršitev vizumske zakonodaje, potem pa ga zadrževali do zdaj.
KOMENTARJI (246)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.