Tujina

Bagdad zavit v ogenj in dim

Bagdad, 15. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Tridnevna narodna konferenca v Bagdadu, kjer bodo izbrali stočlansko začasno skupščino, poteka ob spremljavi eksplozij in napadov.

V okolici kraja zborovanja iraške mednarodne konference, v bližini hotela Rasheed na obrobju t.i. Zelene cone, kjer poteka konferenca, se v nebo vali gost dim. Ulico so namreč zadeli trije topovski izstrelki, ki so zadeli avtobus in taksi. Umrla je najmanj ena oseba, 17 pa ranjenih. Dve uri kasneje sta odjeknili še eksploziji, ostale podrobnosti pa še niso znane.

Spopadi so se preselili na ulice Bagdada, ker zaseda "visoka" politika (Foto: Reuters)
Spopadi so se preselili na ulice Bagdada, ker zaseda "visoka" politika (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Predstavnik policije Jaser Favaz je na kraju dogodka zatrdil, da je bilo v napadu ubitih deset ljudi, kakih 15 je bilo ranjenih. Po mnenju Favaza je bila tarča raketnega napada Zelena cona, kjer se je pod strogimi varnostnimi ukrepi začela tridnevna narodna konferenca, a so rakete zgrešile cilj in zadele avtobusno postajo.

Južnokorejci so več kot nazorno pokazali nasprotovanje ameriški okupaciji v Iraku (Foto: Reuters)
Južnokorejci so več kot nazorno pokazali nasprotovanje ameriški okupaciji v Iraku (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Na ulici Haifa, prav tako v središču Bagdada, pa potekajo hudi spopadi med uporniki ter ameriško vojsko in iraško nacionalno gardo. Območje se nahaja kakih pet kilometrov od kraja, kjer poteka narodna konferenca in velja za utrdbo privržencev nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina.

Iraško narodno konferenco so zaznamovali tudi zapleti zaradi ponovnega izbruha spopadov v svetem šiitskem mestu Nadžaf. Potem ko je kakih tisoč delegatov nagovoril posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN za Irak Ašraf Džehangir Kazi, je kakih sto šiitskih delegatov zaradi novice o ponovnih spopadih v Nadžafu protestno zapustilo dvorano, konferenco pa so za kratek čas prekinili.

Al Sadr pa je pozval k obnovitvi pogajanj, ki so v soboto po treh dneh pogovorov propadla. Njihov cilj je bil končati več kot teden dni trajajoče nasilje med šiitskimi uporniki ter ameriškimi in iraškimi silami v Nadžafu.

V bližini pokopališča v Nadžafu je bilo slišati kakih deset silovitih eksplozij in streljanje. Po navedbah bolnišničnih virov so bili ubiti trije Iračani, osem pa jih je bilo ranjenih. Po navedbah al Sadrovega tiskovnega predstavnika so spopadi izbruhnili potem, ko so ameriški tanki vdrli na tamkajšnje pokopališče in streljali na vhod v mavzolej imama Alija, milice pa so na to odgovorile. Po njegovih besedah spopadi potekajo okoli mošeje imama Alija. Prebivalci spet trumoma zapuščajo mesto. Med njimi so tudi številni al Sadrovi privrženci, ki so se zadnja dva dni zbrali v Nadžafu in protestirali proti napadom. Večja skupina protestnikov sicer še vedno vztraja na sedečem protestu v bližini mošeje imama Alija. Po navedbah naj bi nekateri celo naredili živi ščit okoli mošeje, v kateri so se utrdili al Sadrovi borci.

V sunitskem mestu Faludža je ameriško vojno letalo zbombardiralo hišo, pri čemer so umrli štirje ljudje, pet pa je ranjenih. Ameriška vojska dogodka še ni komentirala.

Iraški premier odslej pod drobnogledom

Dim
Dim FOTO: Reuters
Eden od sodelujočih je povedal, da je to velik dan za Irak. Izbira začasne iraške skupščine je najboljša možnost za pospešitev demokratizacije do izvedbe prvih svobodnih volitev v Iraku, napovedanih za januar 2005.

Začasna skupščina, ki jo bodo izbrali na narodni konferenci, bo predvsem nadzirala delo vlade začasnega premiera Ijada Alavija. Vladi bo namreč lahko z dvotretjinsko večino preprečila sprejem novih zakonov ter sodelovala tudi pri izvedbi prvih svobodnih volitev v Iraku. Konferenco, na kateri sodelujejo politiki, predstavniki etničnih skupin in plemen, verski voditelji, predstavniki poklicnih in interesnih organizacij ter predstavniki regij, mnogi označujejo za ključen korak v demokratični prenovi Iraka. Iz varnostnih razlogov je iraška vlada poostrila varnostne ukrepe, v več delih Bagdada je celo razglasila policijsko uro.

Uporniki napadajo koalicijsko vojsko skorajda po vsem Iraku
Uporniki napadajo koalicijsko vojsko skorajda po vsem Iraku FOTO: Reuters

V iraškem mestu Ar Rumaythath je bil v spopadih ubit 29-letni nizozemski vojak, še pet pa se jih je huje ranilo. Do streljanja je prišlo, ko so iraški uporniki napadli oklepno vozilo nizozemskih enot, ki so s 1200 člani nastanjene v omenjenem iraškem mestu. Po napadu so na pomoč takoj prileteli helikopterji Apache, medtem ko so ameriški helikopterji Black hawk poskrbeli predvsem za prevoz ranjencev, osebje pa za zdravniško pomoč. Kasneje so uporniki napadli še nizozemsko bazo, vendar v napadu ni bilo ranjenih.

V Irak prispeli še ostali člani misije Nato

V Irak so prispeli pripadniki zveze Nato, ki bodo pomagali pri urjenju iraških varnostnih sil. Skupina šteje kakih 50 častnikov in podčastnikov iz različnih držav članic zveze Nato, vodi pa jo nizozemski generalmajor Carel Hilderink. Prva skupina predstavnikov zveze Nato, ki je štela štiri častnike, je v Irak prispela že 9. avgusta, da bi pripravila vse potrebno za prihod ostalih članov misije. Še vedno pa ni jasno, pod čigavim poveljstvom bo misija. Francija je namreč na vrhu zveze Nato junija v Carigradu nasprotovala, da bi poveljstvo dobile ZDA, tako , da so odločanje o tem preložili na septembrsko zasedanje Nata v Bruslju.

V Južni Koreji protestirajo

V Južni Koreji protestirajo proti napotitvi dodatnih južnokorejskih vojakov v Irak. Pred ameriškim veleposlaništvom v Seulu se je zbralo okoli 6000 protestnikov, ki so od predsednika države Roh Moo-Hyuna zahtevali preklic odločitve za napotitev 3000 vojakov na sever Iraka, kjer je že nameščenih 660 njihovih kolegov. Okrepljene varnostne enote so zaprle dostop do ameriškega veleposlaništva in protestnike naganjali z vodnimi topovi.

Iranski diplomat še vedno v rokah ugrabiteljev

Uporniška skupina, imenovana Islamska vojska v Iraku, je sporočila, da bo iranskega diplomata Fariduna Džihanija , ki ga zadržuje, izpustila le, če bo Iran izpustil vse iraške zapornike. Če Iran njenih zahtev ne bo izpolnil v 48 urah, pa je skupina zagrozila s "kaznovanjem" iranskega konzula v Karbali Fariduna Džihanija. Pri tem skupina ne pojasnjuje oblike kazni. Iran je zavrnil zahtevo ugrabiteljev iranskega diplomata v Bagdadu in zatrdil, da ne zadržuje več iraških zapornikov.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12