Ameriška vojska je marinca, ki je v Perzijskem zalivu skočil iz letala z okvaro in ga pozneje niso našli, razglasila za "izgubljenega nad morjem". Tako je postal prva uradna žrtev bojev proti samooklicani Islamski državi (IS).
Marinec in še eden član posadke sta izskočila iz letala MV-22 osprey, ki lahko vzleta in pristaja vertikalno, ko je v sredo po vzletu izgubilo moč in je bilo videti, da bo strmoglavilo. Pilotu je nato kmalu uspelo vzpostaviti nadzor nad letalom in je varno pristal na ladji USS Makin Island.
Ameriška mornarica je nato z vsemi sredstvi sprožila iskalno akcijo, a marinca niso našli. Njegovega imena še niso javno objavili, ker bodo o tem najprej obvestili njegovo družino. Vzrok nesreče še preiskujejo.
Ameriška peta flota je stacionirana v vodah Bahrajna, ladja USS Makin Island, na kateri lahko vzletajo in pristajajo helikopterji, pa sodeluje v operacijah proti IS. Z omenjenimi letali sicer z ladje v Irak prevažajo marince.
V boj tudi Avstralija
Avstralija bo v Irak poslala posebne enote, ki se bodo tam borile proti pripadnikom samooklicane Islamske države (IS), je dejal avstralski premier Tony Abbott. Koaliciji, ki se bori proti skrajnežem pa se bodo priključila tudi avstralska vojaška letala.
Abbott je pojasnil, da bodo enote svetovale in pomagale iraški vojski v boju proti islamistični skrajni skupini. Ameriška vojska v Iraku in Siriji že skoraj dva tedna vodi letalsko kampanjo proti skrajnežem, pridružile so se tudi številne evropske in arabske države.
Avstralija pa je sicer že pretekli mesec v Združene arabske emirate poslala letala in 600 vojakov, ki so se tam pripravljali na sodelovanje v mednarodni koaliciji proti IS. Od tega prihaja v Irak 400 pripadnikov letalskih sil in 200 pripadnikov posebnih enot.
Abbott je IS označil za morilski kult smrti. Glede sodelovanja v letalski kampanji širša avstralska javnost ni imela težav, manj odobravanja pa je bilo pri napotitvi vojske v Irak.
Do zdaj je avstralska vojska z letali v Iraku sodelovala le pri človekoljubni pomoči in pri dostavi orožja iraški vojski, zdaj pa je premierjev kabinet odobril tudi napotitev specialcev.
"Glede na moje razumevanje so v Iraku tudi britanske in kanadske posebne enote, zato bomo mi sodelovali v precej manjšem številu, v celoti pa bo to primerljivo za ameriškimi posebnimi enotami," je dejal Abbott in zatrdil, da so v Iraku tudi ameriški specialci.
Kanada bo sodelovala v zračnih napadih
Kanadski premier Stephen Harper je danes sporočil, da se bo njegova država pridružila koalicijskim zračnim napadom IS, vendar le v Iraku. Resolucijo za odobritev napadov v trajanju šestih mesecev, bo v ponedeljek potrdil kanadski parlament, kjer imajo večino Harperjevi konservativci.
Poleg zračnih napadov na položaje IS z lovskimi letali namerava Harper v regijo poslati tudi zračni tanker in dve izvidniški letali za nadzor. Tako kot ZDA, pa tudi Kanada ne namerava poslati svojih vojakov na teren v boj z IS.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.