Astronomi so našli ogromno črno luknjo v središču galaksije M60-UCD1. Gre za galaksijo, v kateri je gostota zvezd 150.000-krat večja kot na Mlečni cesti, od Zemlje pa je oddaljena 50 milijonov svetlobnih let.
Masa luknje naj bi bila 21 milijonov Sončevih mas. Najdba nakazuje na to, da so manjše galaksije pravzaprav ostanki večjih galaksij, ki so bili ustvarjeni času trčenja z drugimi galaksijami, in ne posamezni otočki zvezd, nastalih v izolaciji. "Ne znamo si predstavljati, kako bi sicer v tako majhni galaksiji lahko nastala tako velika luknja, " so povedali raziskovalci iz univerze v Utahu.
Do odkritja so se dokopali s preučevanjem, fotografij, ki sta jih v vesolju posnela vesoljska teleskopa Hubble in Gemini North.
Tudi naša galaksija ni izjema. V njenem središču se nahaja črna luknja z maso 4,1 milijona mas Sonca. Najmasivnejša črna luknja se nahaja v središču galaksije NGC 1277 in ima maso 17 milijard mase Sonca, kar predstavlja 14 odstotkov mase celotne galaksije.
Kaj je črna luknja?
Črna luknja je prostor v vesolju, v katerem je gravitacijska sila tako močna, da deluje kot nekakšen požiralnik. Močna gravitacija preprečuje celo svetlobi, ki se po vesolju giblje z največjo možno hitrostjo, da črno luknjo zapusti, potem ko enkrat 'pade' vanjo. Prvi je idejo o njenem obstoju leta 1783 predstavil britanski amaterski astronom John Michell. Koncept je nato razširil Albert Einstein leta 1916, ko je tudi objavil Splošno teorijo relativnosti, dokončno pa ga je na teoretski ravni oblikoval Stephen Hawking. Nenavaden pojav je z imenom črna luknja poimenoval ameriški fizik John Wheeler leta 1967.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.