Sirski predsednik Bašar al Asad je v svojem prvem javnem nagovoru v sedmih mesecih pozval k "nacionalnemu dialogu" po koncu vojaških operacij, obenem pa obžaloval, da jim doslej še ni uspelo najti "partnerja" za uresničitev politične rešitve krize v državi.
Kot je poudaril Asad, se bo dialog začel le ob izpolnitvi več pogojev. "Vpletene države morajo prenehati financirati oboroževanje, oboroženi moški morajo ustaviti teroristične operacije in bodo naše sile nemudoma prenehale z vojaškimi operacijami, obenem pa ohranile pravico do odgovora," je dejal v nagovoru, ki ga je v živo prenašala sirska televizija.
Šele po tem se bo odvila "konferenca nacionalnega dialoga, na kateri bodo sodelovale vse strani", je nadaljeval. Tovrstnega dialoga doslej ni bilo zato, ker zanj niso našli partnerja, in ne zato, ker si ne bi želeli politične rešitve, je zatrdil ob bučnem aplavzu večstoglave množice v centru za kulturo in umetnost v središču Damaska.
Pogovorov Asad sicer ne namerava voditi z "lutkami, ki jih je ustvaril Zahod za izpolnjevanje njegovih navodil". "Govorili bomo z gospodarji, ne njihovimi služabniki," je dejal.
V prvem nagovoru po juniju lani je Asad tudi dejal, da se mora kakršna koli tranzicija izpeljati "v skladu s pogoji ustave", s čimer naj bi nakazal na možnost volitev.
Sirska opozicija je medtem zavrnila Asadov predlog za politično rešitev krize v državi. Po prepričanju opozicije je bil Asadov govor namenjen predvsem "mednarodni skupnosti, ki si je močno prizadevala, da bi našla politično rešitev, ki bi ustrezala željam sirskega naroda in končala tiranijo režima Asadove družine".
Poleg tega je predsednik "izključil možnost dialoga z uporniki", je poudaril tiskovni predstavnik opozicije Valid al Buni. Kot je pojasnil, si želi Asad sam izbrati pogajalske strani in "ne bo nikoli sprejel pobude, ki ustrezala željam Sircev in na koncu vodila v njegov odhod in konec njegovega režima".
Upornike označil za "teroriste" in "kriminalce"
Pred tem je Asad ponovil staro prepričanje, da upornike, ki poskušajo spodnesti njegov režim, podpirajo tuje sile, ki bijejo "zunanjo vojno" proti Siriji. V konfliktu v Siriji si tako po njegovih besedah nasproti ne stojita njegov režim in opozicija, temveč Sirija in njeni sovražniki, ki želijo razdeliti državo.
Po drugi strani pa je Asad izrazil hvaležnost Rusiji, Kitajski in drugim državam, ki so "preprečile vmešavanje v notranje zadeve" Sirije.
Asad je upornike znova označil za "teroriste" in "kriminalce", ki gojijo ekstremistično ideologijo Al Kaide. "To imenujejo revolucija, a nima ničesar opraviti z revolucijo. Revolucija potrebuje mislece. To je le množica kriminalcev," je bil kritičen.
Sirski predsednik je javnost nazadnje nagovoril junija lani, novembra pa je imel intervju za rusko televizijo, kar so bile njegove zadnje objavljene izjave.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.