Po 96 odstotkih preštetih glasov je Cristina Fernandez de Kirchner, soproga sedanjega predsednika Nestorja Kirchnerja, prejela nekaj manj kot 45 odstotkov glasov. Drugouvrščena Elisa Carrio je prejela 23 odstotkov glasov, sledi pa ji Roberto Lavagna s 17 odstotki.
Senatorka Fernandezova, ki ima za seboj 20-letno politično kariero, bo tako postala prva izvoljena predsednica Argentine, ne pa tudi prva vodja te države. Na predsedniški položaj je bila namreč v Argentini že ustoličena ženska, tretja soproga nekdanjega predsednika Juana Perona Isabel Peron, po smrti soproga leta 1974, pred tem pa je opravljala podpredsedniški položaj.
"Zmagali smo z veliko prednostjo," je 54-letna senatorka v govoru, ki so ga v živo predvajali po televiziji, izjavila nekaj ur po zaprtju volišč. Fernandezovi je malo zatem čestitala tudi drugouvrščena Carriova.
V predvolilni kampanji je Fernandezova, elegantna političarka, ki jo v domovini primerjajo z ikono argentinske politike Evo Peron, v tujini pa s Hillary Clinton, predvsem obljubljala ohranitev levo usmerjene gospodarske politike, ki jo je vzpostavil njen soprog Nestor Kirchner. Kaj določnejšega pa "La Cristina", kot jo imenujejo Argentinci, ni ponudila.
"Spremembe se šele začenjajo," je bil njen slogan - kakšne natančno naj bi bile, pa po navedbah AP ni povsem jasno. Tako je Fernandezova le nejasno spregovorila o vzpostavitvi novih delovnih mest, krepitvi demokratičnih institucij in financiranju novih šol, bolnišnic in avtocest.
27 milijonov volilnih upravičencev je v nedeljo poleg predsednika države volilo tudi 130 od 257 poslancev spodnjega doma parlamenta, 24 od 72 senatorjev in devet guvernerjev. Na položaj guvernerja pokrajine Buenos Aires, ki je drugi najbolj vpliven položaj v Argentini, je bil izvoljen argentinski podpredsednik Daniel Scioli.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.