Politična kriza je na Portugalskem izbruhnila, potem ko je na presenečenje vseh nenadoma odstopil finančni minister Paulo Portas. Na njegovo mesto je premier Passos Coelho imenoval dosedanjo ministrico za proračun Mario Luis Albuquerque, ki pa v domači strokovni javnosti ne uživa veliko zaupanja.
Danes je portugalski premier sestankoval z nekdanjim zunanjim ministrom Portasom in ga poskušal prepričati o rešitvi vlade. Pogovori naj bi bili "konstruktivni". Sestal se je tudi s predsednikom Anibalom Cavacom Silvo. Po srečanju s predsednikom Silvo, ki se je nagibal k razpisu predčasnih volitev, je premier sporočil, da so našli "formulo", ki zagotavlja obstanek desnosredinske vladajoče koalicije. Podrobnosti o formuli ni želel razkriti, češ da pogovori še potekajo.
Pritisk finančnih trgov nekoliko popustil
Silovit odziv finančnih trgov je predvsem posledica strahov, da Portugalski v času, ko se bo ukvarjala z reševanjem vlade, ne bo uspelo zadostiti pogojem, v katere je privolila v zameno za 78 milijard evrov pomoči.
Osrednji indeks lizbonske borze PSI 20 trenutno pridobiva kar 4,20 odstotka, k čemur je dodatno prispevala tudi napoved Evropske centralne banke (ECB) glede nadaljevanja ekspanzivne denarne politike, dokler bo treba.
Donos do dospetja na portugalske državne obveznice je medtem na borzi MTS trenutno pri 7,41 odstotka, kar je 0,48 odstotne točke pod sredino zaključno vrednostjo. Pred tem je zdrsnila že tudi nižje. V sredo je zahtevano donosnost med trgovanjem katapultiralo nad osem odstotkov.
Se bo vlada zrušila v 48 urah?
K hitri rešitvi je pozval predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barosso, analitiki pa menijo, da bo najbolje, da mednarodni posojilodajalci hitro sestavijo načrt financiranja države, saj je nova finančna injekcija skoraj neizbežna.
"Portugalska vlada se bo zrušila v prihodnjih 48 urah, nato pa bo v šestih mesecih država morala zaprositi za nov paket finančne pomoči," je po izbruhu politične krize dejal glavni ekonomist danske banke Saxo Steen Jakobsen.
Težav v evroobmočju še ni konec
Poleg tega naj bi bile težave Portugalske, ki je veljala za zgled, kako ravnati po prejemu finančne pomoči, jasen znak, da težav v evroobmočju še ni konec.
Politična kriza je na Portugalskem izbruhnila le nekaj dni po tem, ko je prišlo do rekonstrukcije grške vlade, ki je klecnila pod zaporo javne televizije.
Grkom finančne injekcije iz takšnih in drugačnih skladov doslej niso občutno pomagale. Privatizacija, ki naj bi napolnila grški proračun, se je ustavila, tudi zaradi pomanjkanja interesa med tujimi kupci, za reformiranje javnega sektorja pa ni političnega soglasja.
Potem so tukaj še Španija, Italija in Slovenija, kjer največje težave povzroča počasno reševanje bančnega sektorja. Na radarju pa se je spet pojavila Irska, a ne zaradi pomanjkljivih reform, pač pa zaradi posnetka iz leta 2008, na katerem se irski bankirji širokoustijo o svojih podvigih in norčujejo iz tistih, ki so jih reševali, ko se je bančni sektor po njihovi zaslugi sesul.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.