Zjutraj so ameriški uradniki poročali, da so usklajeni napadi ameriškega letalstva s kurdskimi borci skrajneže samooklicane Islamske države (IS) pregnali na obrobje mesta Kobane. Na območju mesta Kobane je ameriška vojska izvedla devet zračnih napadov, v katerih so uničili vozila in stavbe, v katerih so bili skrajneži. "Vse kaže, da kurdska milica še naprej nadzira večji del mesta," poročajo.
Sirski observatorij za človekove pravice pa poroča, da so skrajneži Islamske države zavzeli poveljstvo kurdskih sil. Kot so sporočili iz observatorija, poveljstvo obsega vojaški kompleks, sedež lokalne administracije in mestni zapor. Skrajneži sedaj nadzirajo že 40 odstotkov mesta, potem ko so vanj vdrli v ponedeljek. Prodirajo z juga in severa.
Iz observatorija so še opozorili, da bo zavzetje poveljstva omogočilo IS prodiranje proti mejnemu prehodu s Turčijo severno od mesta. Če ga bodo zavzeli, bodo obkolili kurdske borce v Kobaneju.
Džihadistov je več in bolje so oboroženi
Boji so neuravnoteženi, saj je džihadistov veliko več in so tudi bolje oboroženi, napredujejo pa kljub letalskim napadom zaveznikov pod vodstvom ZDA. Kot so opozorili v observatoriju, so v letalskih napadih namreč uničili njihova vozila in položaje, niso pa preprečili dostave orožja iz trdnjave IS v Raki in Alepu.
Od začetka ofenzive IS na Kobane 16. septembra je bilo v mestu in njegovi okolici ubitih okoli 500 ljudi, večinoma borcev na obeh straneh, IS pa je zavzel 70 vasi. 300.000 prebivalcev je zbežalo, od tega večina, okoli 200.000, v sosednjo Turčijo.
Odposlanec ZN za Sirijo Staffan de Mistura je danes v Ženevi Turčijo pozval, naj dovoli Kurdom, ki so pribežali v Turčijo, da se vrnejo v Kobane in pomagajo pri njegovi obrambi. Pozval jo je, naj dovoli odhod vsaj prostovoljcem z opremo.
Ankaro je tudi pozval, naj s svojega ozemlja, kolikor lahko, podpre operacijo zavezniških sil.
Svoj - za Združene narode, ki si običajno prizadevajo za nevtralnost v konfliktih, nenavaden poziv - je de Mistura pojasnil s kočljivimi razmerami v mestu. Kot je dejal, je v Kobaneju ujetih okoli 700 ljudi, večinoma starejših. V bližini mesta pa je 10.000 do 13.000 civilistov. Če bodo mesto zavzele sile IS in se premaknile še malo dlje, jih bodo verjetno vse pobili, opozarja.
Pozivi Turčiji
Zato ZDA še naprej pozivajo Turčijo, naj se pridruži boju proti IS, ki je zasedla obsežne predele ozemlja na severu Sirije in Iraka. V Ankari sta se v četrtek mudila ameriški odposlanec za koalicijo proti IS, upokojeni general John Allen in odposlanec za Irak Brett McGurk, ki sta poskušala prepričati Turke, naj se priključijo boju proti skrajnežem.
Washington je prav tako sporočil, da se bo prihodnji teden v Ankari sestala ameriško-turška vojaška ekipa, ki bo govorila o boju proti IS. "Ni vprašanje, da je Turčija na pravem mestu za prispevek" na različnih področjih, tudi pri vojaškem sodelovanju, je izjavila predstavnica zunanjega ministrstva Jen Psaki. Ob tem je dodala, da "to ni situacija, v kateri bi postavljali zahteve".
Namestnik iranskega zunanjega ministra Amir Abdolahian je medtem sporočil, da je tudi uradni Teheran v stikih s Turčijo glede rešitve za Kobane, ki ga že tri tedne oblegajo džihadisti, a ga je kurdskim borcem za zdaj uspelo braniti. "Upamo, da bo Turčija igrala pomembno vlogo," je dejal iranski predstavnik.
Vendar pa Turčija ne želeli sama pomagati kurdskim branilcem mesta. Turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu je novega šefa Nata Jensa Stoltenberga pozval, da bi nad Sirijo prepovedali vse polete in tako prizemljili tudi sirska vojaška letala. Turčija si želi tudi usklajeno akcijo proti sirskemu predsedniku Bašarju Al Asadu, saj bi z akcijo proti IS največ pridobil prav njegov režim.
Med kurdskimi protesti v Turčiji umrlo najmanj 31 ljudi, 360 je poškodovanih
V štirih dneh nasilnih protestov Kurdov proti politiki turške vlade do Sirije je bilo ubitih najmanj 31 ljudi, 360 je bilo poškodovanih, je danes sporočil turški minister za notranje zadeve Efkan Ala. Poleg tega sta bila v četrtek zvečer v mestu Bingol na jugu države s strelnim orožjem ubita dva policista, ki sta spremljala proteste.
Minister je potrdil, da so varnostne sile ubile pet domnevnih "teroristov", ki so ubili policista. "Ta spirala nasilja se mora takoj ustaviti," je pozval Ala.
Kot je navedel v sporočilu za javnost, so nemiri izbruhnili v 35 mestih, poškodovanih pa je bilo 221 civilistov in 139 pripadnikov varnostnih sil. Pridržanih je bilo več kot 1000 ljudi, od tega je bilo uradno aretiranih 58 oseb. Med protesti je bilo poškodovanih 212 šol, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Nemiri, ki so zajeli predvsem jugovzhodno Turčijo, pa tudi Carigrad in Ankaro, so bili najhujši v državi v zadnjih letih. Med lanskimi množičnimi protivladnimi protesti je bilo ubitih osem ljudi.
Kurdi že več dni protestirajo na ulicah mest na jugozahodu Turčije, kjer je večinsko kurdsko prebivalstvo, pa tudi v Carigradu, ker so prepričani, da bi lahko vlada v Ankari storila več za obrambo sirskega mesta Kobane.
Kurdi v Turčiji so že posvarili, da bi lahko padec Kobaneja končal mirovni proces med Ankaro in Kurdsko delavsko stranko (PKK). Ta je tri desetletja vodila upor za samoupravo na jugovzhodu države.
Turški predsednik Erdogan je danes obljubil, da bo Turčija v svojih prizadevanjih storila vse, da se s turškimi Kurdi vzpostavi mir. Za dogovor se bo zavzemal do zadnjega diha, je napovedal in dodal, da je v tem mirovnem procesu tvegal svojo glavo. Kot je dodal, je spopad med kurdskimi borci in islamskimi skrajneži za sirsko mesto Kobane le izgovor za tiste, ki želijo škodovati mirovnemu procesu.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.