Ameriška vlada je v ponedeljek od iraške dobila zagotovila, da bodo imeli ameriški vojaki imuniteto pred iraškim pravosodjem, kar je sprožilo nove kritike na račun predsednika ZDA Baracka Obame s strani republikancev. Zagotovilo naj bi bilo enako tistemu, ki ga je Bagdad ponujal pred decembrom leta 2011, ko so ZDA iz Iraka umaknile vse svoje vojake.
Obamova administracija je takrat zahtevala parlamentarno potrditev imunitete, sedaj pa ji zadostuje diplomatska nota Malikijeve vlade. Republikanci na čelu s senatorjem iz Arizone Johnom McCainom trdijo, da se je Obami leta 2011 preveč mudilo z umikom in lahko pade v vodo vse, za kar so umirali ameriški vojaki.
Ameriških volivcev iraške težave več ne zanimajo, saj jih dve tretjini nasprotujeta vrnitvi vojakov v Irak. Obama se je odločil, da bo pomagal z okoli 300 svetovalci, ki bodo skušali držati skupaj iraške varnostne sile, ki se topijo pred ofenzivo Isila po etničnih delitvah. Gre večinoma za pripadnike posebnih enot kopenske vojske, zelene baretke.
Kirby je dejal, da so iz varnostnega kontingenta veleposlaništva v Bagdadu potegnili 40 vojakov, v državo pa jih je prispelo še 90. Delovali bodo v skupnem operacijskem centru z Iračani, vendar morajo najprej najti primerno zgradbo za sedež, jo najeti in opremiti. Še okrog 50 vojakov bo prišlo v naslednjih dneh.
Ti vojaki bodo ocenili pripravljenost in kohezivnost iraških sil ter o tem poročali poveljnikom. Na terenu je sicer že 35 izvidniških misij, ki zbirajo obveščevalne podatke o iraških silah in o sovražniku.
Za ZDA je sedaj najbolj pomembno, da ohranijo Irak skupaj, vendar pa je ofenziva Isila morda že naredila svoje. Vodja iraških Kurdov Masud Barzani je v torek v Irbilu ameriškemu državnemu sekretarju Johnu Kerryju dejal, da je nastala nova realnost in nastaja nov Irak.
Kurdi so ofenzivo Isila izkoristili, da so z lastnimi silami zavzeli strateška območja na severu države, vključno s Kirkukom, ki je bogat z nafto. Kurdi pravijo, da so ščitili območje pred ofenzivo Isila, vendar pa bodo zasedeno težko izpustili iz rok.
Kurdi predstavljajo 20 odstotkov iraškega prebivalstva, odnosi s prošiitsko Malikijevo vlado v Bagdadu pa so bili polni napetosti, med drugim tudi zaradi samostojne prodaje nafte preko Turčije.
Skrajneže pregnali iz rafinerije
Iraška vojska naj bi pregnala skrajneže Isila medtem pregnala iz največje naftne rafinerije v Badžiju, ki so jo ti zasedli včeraj.
Pred tem je bilo v letalskih napadih iraške vojske na položaje skrajnežev v Badžiju ubitih najmanj 16 ljudi, še 30 pa jih je bilo ranjenih.
Badži leži okoli 200 kilometrov severno od Bagdada in je strateško pomembno območje z eno največjih naftnih rafineriji v državi in pomembni hidroelektrarni Hadita. Območje so v začetku tedna zasedli skrajneži pod vodstvom Isila, ki si sicer prizadevajo priti tudi do Bagdada.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.