Tujina

Američani poškodovali mošejo

Nadžaf, 23. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriška letala so napadla položaje milic šiitskega voditelja al Sadra. V spopadih je bila poškodovana tudi mošeja imama Alija.

Iraški uporniki na mošeji imama Alija - slika izpred nekaj dni (foto: Reuters)
Iraški uporniki na mošeji imama Alija - slika izpred nekaj dni (foto: Reuters) FOTO: Reuters
V severnoiraškem mestu Tikrit so bili iz zasede ubiti turški pogodbeni delavec in dva iraška civilista, poročajo viri ameriške vojske. Turek je delal za gradbeno podjetje, ki je opravljalo popravila mostov v Tikritu. Ubiti Turek je od letošnjega junija že 25 smrtna žrtev med tujci, ki delajo v Iraku.

Pred šiitsko mošejo imama Alija je po navedbah prič eksplodiralo več bomb, tankovski izstrelki pa so poškodovali zunanji zid, kjer je zazijala velika luknja. Informacije o poškodbah mošeje je za arabsko televizijo Al Džazira potrdil tudi al Sadrov tiskovni predstavnik. Mošeja imama Alija je še vedno pod nadzorom al Sadrovih milic.

Uničenje ali hujše poškodovanje mošeje bi lahko sprožilo nov val jeze med šiitskimi verniki ter s tem nove napade na ameriške enote v Iraku.

Granate so sicer v nedeljo padale tudi v neposredni bližini najsvetejšega šiitskega svetišča, kar nekaj žrtev pa naj bi bilo tudi znotraj mošeje, je povedal eden od al Sadrovih zaupnikov. Medtem so se spopadi med al Sadrovimi šiitskimi milicami, Mehdijevo vojsko, in ameriškimi vojaki oziroma iraškimi policisti nadaljevali tudi v sosednjem mestu Kufa.

Ameriška vojska je v spopadih poškodovala tudi mošejo imama Alija (foto: Reuters)
Ameriška vojska je v spopadih poškodovala tudi mošejo imama Alija (foto: Reuters) FOTO: Reuters
Po navedbah bolnišničnih virov je bilo skupaj v Nadžafu in Kufi v zadnjih 24 urah ubitih 79 ljudi, 165 pa je bilo ranjenih.

Ameriška vojska je potrdila, da so bili v eksploziji bombe podstavljene ob cesti v zahodnoiraški provinci Anbar v nedeljo ubiti trije marinci in en vojak. Skupina, ki zase trdi, da je povezana z al Sadrom, je v nedeljo v južnoiraškem mestu Nasirija izpustila ameriškega novinarja Michana Garena.

Neka skrajna islamistična skupina pa je na svoji spletnih strani objavila slike 12 Nepalcev, ki naj bi jih ugrabili zaradi sodelovanja z ameriško vojsko.

Al Sistani potreben za mir

Ali al Sistani, veliki iraški ajatola
Ali al Sistani, veliki iraški ajatola FOTO: Reuters

Delegacija iraške prehodne vlade je v nedeljo odpotovala v London, kjer naj bi se sestala z iraškim velikim ajatolo Alije al Sistanijem, saj Iračani verjamejo, da je vrnitev al Sistanija v Irak ključnega pomena za stabilnost v državi in za končanje spopadov med šiitskimi uporniki in ameriško vojsko.

"Vlada ga priznava kot najvišjo šiitsko avtoriteto v Iraku," je sporočila vlada v nedeljo zvečer ob napovedi odhoda vladne delegacije v London, kjer Al Sistani trenutno okreva po zahtevni operaciji na srcu. Medtem se al Sistanijev sin in več vladnih predstavnikov še naprej pogaja z al Sadrovimi milicami, da bi zapustili svete kraje v Nadžafu.