
Iraški premier Ijad Alavi je izdal "zadnji poziv" skrajnemu šiitskemu voditelju Moktadi al Sadru, ki se je s privrženci utrdil v svetem šiitskem mestu Nadžaf, naj razoroži svoje milice in se umakne iz mošeje imama Alija.

"Ko se bo oglasil in povedal, da je pripravljen izpolniti te pogoje, bomo njemu in njegovi skupini nudili zaščito," je dejal Alavi. "To je zadnji poziv al Sadrovim milicam, da se razorožijo, zapustijo svetišče in se lotijo političnega dela," je še opozoril. Pri tem sicer ni postavil nobenega časovnega roka, temveč je le omenil, da je potrebno kmalu najti rešitev.
Pomočnik Moktade al Sadra zavrnil vladni ultimat
Kot je dejal vodja al Sadrovega urada v Nasiriji, šejk Aus al Hafadži, je ultimat dokazal, da vlada želi le vojno. V Nadžafu so se medtem v okolici mošeje imama Alija vneli srditi spopadi. Tuje agencije navajajo, da Al Hafadži govori predvsem v svojem in ne v imenu al Sadra. Drugi al Sadrovi pomočniki v svetem šiitskem mestu Nadžaf so namreč vlado pozvali k pogajanjem in prekinitvi spopadov. Poleg tega pa je Al Hafadži še dejal, da al Sadr nima avtoritete, da bi razorožil svojo milico. Al Sadrov tiskovni predstavnik Ahmed al Šaibani je dejal, da mora vsak šiit, tudi Moktada al Sadr in njegovi privrženci spoštovati ukaze in navodila verskih dostojanstvenikov. Pri svojih zahtevah vztraja tudi iraška vlada. "Moktada al Sadr mora iraški vladi pisno zagotoviti, da bo ustavil nasilje in izpustil vse zajete policiste in civiliste," je danes povedal iraški minister Kasem Daoud.

Iraška vlada znova grozi
Iraška vlada je skrajnemu šiitskemu voditelju dala "le nekaj ur", da izpolni zahteve iraške narodne konference.
Skrajni šiitski verski voditelj Moktada al Sadr mora čim prej osebno razglasiti razpustitev svojih milic in njihov umik iz svetih krajev v Nadžafu, ali pa ga bo iraška vojska izgnala iz mošeje imama Alija v Nadžafu, je dejal iraški obrambni minister Hazem el Šalan.
Al Sadr je na zahteve iraške narodne konference pristal sinoči. V skladu z načrtom mora al Sadr s svojimi milicami zapustiti mošejo v Nadžafu, v zameno pa naj bi mu iraška prehodna vlada zagotovila varnost. Al Sadr mora tudi razorožiti svoje milice in jih spremeniti v politično stranko.
Kljub dogovoru nove žrtve
Kljub dogovoru al Sadra in delegacije iraške narodne konference v svetem mestu Nadžaf še naprej prihaja do spopadov. V zadnjih dveh tednih je bilo v tem mestu po ameriških navedbah ubitih več sto pripadnikov al Sadrovih milic, 40 iraških policistov in osem ameriških vojakov.

V napadu na mošejo v Mosulu je bilo ubitih 18 ljudi, v davišnjih bombnih napadih na pet trgovin z alkoholnimi pijačami, pa ni bilo žrtev. V včerajšnjem napadu na trgovski center je umrlo šest Iračanov, 21 je bilo ranjenih.

V mestu Hila sta v prometni nesreči življenje izgubila dva Poljaka, pet je bilo ranjenih, na zahodu Iraka, v Al Anbarju pa je v prometni nesreči umrl ameriški marinec. V napadu na ameriško patruljo na vzhodu Bagdada pa je bil ubit ameriški vojak.
Turška podjetja se umikajo iz Iraka
Že drugo turško podjetje pa je danes napovedalo, da bo zapustilo Irak, da bi tako rešilo življenje svojega uslužbenca, ki je bi ugrabljen v Iraku, njegovi ugrabitelji pa so mu zagrozili s smrtjo. Gradbeno podjetje Tepe se je odločilo, da umakne vse svoje osebje iz Iraka in tako omogoči osvoboditev uslužbenca Aytullaha Gezmena. Prevajalec Gezmen, ki je delal za prehrambeno podjetje Bilintur, podružnico Tepeja, je izginil minuli mesec. Turška informativna televizija je danes predvajala posnetek, v katerem Gezmen zatrjuje, da so mu ugrabitelji zagrozili z usmrtitvijo, če podjetja Tepe in Bilintur v 72 urah ne zapustita Iraka. Bilintur je že v torek napovedal umik osebja iz Iraka, da ne bi ogrozil talčevega življenja.