Tujina

Akajev ne bo odstopil

Biškek, 22. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kirgiški predsednik Akajev je na ustanovni seji parlamenta dejal, da ne bo razglasil izrednih razmer v državi.

Kirgizistanski predsednik Askar Akajev
Kirgizistanski predsednik Askar Akajev FOTO: Reuters

Poslanci novoizvoljenega kirgiškega parlamenta so se kljub množičnim protestom opozicije v državi v prestolnici Biškek sestali na ustanovni seji. Predsednik Askar Akajev je na ustanovni seji parlamenta pred 58 poslanci dejal, da ne bo razglasil izrednih razmer v državi, čeprav želi opozicija po njegovih besedah destabilizirati državo z nasilnimi protesti in obtožbami o poneverbah na volitvah.

Akajev je poslance nagovoril dan potem, ko so protestniki prevzeli nadzor v Ošu, drugem največjem mestu v državi. Akajev naj bi s svojo izjavo nameraval pomiriti napetosti v državi, kjer je spomin na dogodek iz leta 2002, ko so policisti ubili šest demonstrantov, še vedno zelo živ.

Akajev je poudaril, da je na novo izvoljeni parlament zakonit in da bodo razmere v državi kmalu pod nadzorom. Obenem je izključil masovno uporabo sile proti opoziciji.
"Skrajneži in marginalne skupine obstajajo tudi v zahodnih državah. Na žalost se s takšnimi pogubnimi silami sooča tudi Kirgizistan", je še dejal Akajev in dodal, da so "člani opozicije poskušali nasilno destabilizirati razmere, ko so zasedli vladne ustanove in blokirali ceste".

Kirgiška opozicija je danes pozvala ruskega predsednika Vladimirja Putina, naj Rusija posreduje v Kirgiziji, kjer so razmere "eksplozivne". V pismu ruskemu predsedniku je eden od opozicijskih voditeljev Kurmanbek Bakijev zapisal, da se razmere v državi poslabšujejo iz dneva v dan, položaj pa je postal že tako eksploziven, da bi lahko resno ogrozil mir in stabilnost v celotni Srednji Aziji.


Rupel o Kirgiziji s predsednikom Akajevom
Minister Rupel bo kmalu obiskal Krigizistan (Foto: Reuters)
Minister Rupel bo kmalu obiskal Krigizistan (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Akajev se je danes po telefonu pogovarjal tudi s predsedujočim Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. Zatrdil mu je, da so razmere v Biškeku stabilne, vendar je napetost še vedno prisotna. V mestih Oš in Džalal-Abad so uporniki zasedli vladne urade. Gre za skrajneže, ki so po besedah Akajeva, pripadniki najnevarnejše islamske stranke Hizb ut- Tahrir, ki je v Kirgiziji in tudi drugje po svetu prepovedana.

Zunanji minister Rupel je Akajeva vprašal, če bi sprejeli pomoč posebnega odposlanca OVSE Alojza Peterleta, Akajev pa mu je odgovoril, da bo posebni poslanec dobrodošel, vendar želijo, da se ne bi opredeljeval za eno ali drugo stran. Minister Rupel je potrdil, da bo tudi sam v kratkem obiskal Kirgizijo.

Akajev napoveduje, da ne bo odstopil in da bo vztrajal pri spoštovanju zakonitosti. Novi parlament naj bi po njegovih navedbah že določil skupino poslancev, ki se bo sestala s predstavniki opozicije.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1