Amnesty International (AI) je v svojem letnem statističnem poročilu o izvajanju smrtne kazni v svetu pozvala Komisijo Združenih narodov za človekove pravice, ki trenutno zaseda v Ženevi, naj smrtno kazen obsodi kot kršitev temeljnih človekovih pravic. Leta 2004 je bilo namreč v 25 državah usmrčenih najmanj 3.797 ljudi, od tega 3.400 na Kitajskem, najmanj 7.395 oseb v 64 državah pa je bilo obsojenih na smrt, je danes sporočila organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International.
Od vseh usmrtitev jih je bilo 97 odstotkov izvršenih na Kitajskem, sledi Iran s 159 usmrtitvami, Vietnam (64) in ZDA (59). "Številke, ki so bile objavljene danes, so na žalost le vrh ledene gore. Resnične razmere pa je tako rekoč nemogoče ugotoviti, saj mnoge države usmrtitve svojih državljanov še vedno izvajajo na skrivaj in tako kršijo standarde Združenih narodov, ki zahtevajo razkritje informacij o smrtni kazni," poudarjajo v Amnesty International.
Kljub svetovnemu trendu v smeri odprave smrtne kazni, podatki AI kažejo, da bo nujno potrebno odločno ukrepanje vse mednarodne skupnosti, da bi smrtno kazen enkrat za vselej zapisali zgodovini. Najbolj zaskrbljujoče je, da velika večina usmrčenih po svetu ni bila deležna poštenega sojenja. Mnoge so obsodili na podlagi 'dokazov', pridobljenih z mučenjem.
Leta 2004 so bile usmrčene tudi štiri osebe, ki so bile v času storitve kaznivega dejanja mladoletne, od tega ena na Kitajskem in tri v Iranu. Po podatkih AI je smrtna kazen zapisana v kazenskih zakonikih približno 120 držav. Organizacija je leta 2003 zabeležila 1146 usmrtitev, od tega 726 na Kitajskem, 108 v Iranu, 103 v Vietnamu in 65 v ZDA, ter 2756 obsodb na smrt.
Smrtno kazen lani odpravilo pet držav
Medtem ko so se usmrtitve nadaljevale, pa so napredovali tudi napori za odpravo smrtne kazni. Leta 2004 je smrtno kazen za vse zločine ukinilo pet držav, in sicer: Butan, Grčija, Samoa, Senegal in Turčija. Do konca leta 2004 je tako smrtno kazen zakonsko ali v praksi odpravilo skupno 120 držav.
Nekaj držav je smrtno kazen ohranilo v pravu, vendar so spoštovale moratorij na izvrševanje smrtne kazni. Zakon o ustavitvi izvajanja smrtne kazni je stopil v veljavo julija v Tadžikistanu, januarja letos pa je zdaj strmoglavljeni predsednik Kirgizije, Aksar Akajev, oznanil, da bodo moratorij na smrtno kazen, ki so ga uvedli leta 1998, podaljšali še za eno leto. Med državami, ki izvajajo moratorij na izvajanje smrtne kazni, sta še Malavi in Južna Koreja.