
Dallas, 22. november 1963. Ameriški predsednik John F. Kennedy se v odprti črni limuzini pelje po mestu. Ob cesti se je zbrala velika množica ljudi, ki z navdušenjem pozdravlja njegov prihod. Ploskanje in krike veselja pa nenadoma prekinejo streli. JFK-jeva glava omahne naprej. Prva dama Jacqueline se skloni nad svojega moža in pomaha agentu Clintu Hillu, ki skoči na vozilo. Konvoj se odpelje proti bolnišnici. Ameriška oblast žalostnemu ljudstvu še isti dan predstavi grešnega kozla, Leeja Harveyja Oswalda, ki zanika vpletenost v umor. Domnevnega morilca dva dni pozneje ubije Jack Ruby. Za vlado je primer zaključen, za ljubitelje zarote in mnoge zgodovinarje pa še dolgo ne.
Zato so se zelo razveselili, ko se je v javnosti pojavil še en amaterski video posnetek atentata. Barvni posnetek, ki je dolg približno 40 sekund, je bil posnet 90 sekund pred atentatom na 35. predsednika ZDA. Na posnetku je najprej vidna množica ljudi, ki čaka na prihod konvoja. V naslednjem kadru se zelo dobro vidi prva dama ZDA, Jacqueline, ki se smeje in z mahanjem pozdravlja ljudi ob cesti. Na sedežu poleg nje sedi predsednik, ki bo čez nekaj trenutkov žrtev atentata.
Ljubitelji teorije zarote se osredotočajo predvsem na kader, v katerem se vidi, da se JFK-jev suknjič tesno prilega njegovemu vratu. Kot poudarjajo, se položaji strelnih ran zato ne morejo ujemati z luknjami v predsednikovem suknjiču. Zanje je posnetek dokaz, da je v atentat vpletena ameriška obveščevalna agencija CIA in da je pri umoru sodelovalo več strelcev in ne le eden, kot je trdila vlada.
Nemi video je posnel George Jefferies, ki je do nedavnega verjel, da je njegov posnetek brez vrednosti. Če se o svojem delu ne bi pogovarjal s svojim zetom, ki ga je prepričal v pomembnost posnetka, videa še danes ne bi videl nihče. Posnetek je Jefferies daroval muzeju Sixth Floor Museum v Dallasu, ki še vedno išče ljudi, ki so tistega dne fotografirali ali snemali smrt predsednika.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.