Štiri tone težka atomska bomba iz obogatenega urana, imenovana Little Boy, je eksplodirala na višini 567 metrov in povzročila udarni val, ki je z močjo 35 ton na kvadratni meter in hitrostjo 440 metrov na sekundo uničil stavbe in ljudi.
V krogu 500 metrov okrog središča eksplozije so skoraj takoj umrli vsi ljudje. Zaradi neposrednih posledic bombe je samo do konca leta 1945 umrlo okoli 140.000 ljudi. Tri dni pozneje je atomska bomba, ki so jo odvrgli na Nagasaki, ubila še 70.000 ljudi. Kasnejše posledice izpostavljenosti sevanju pa se vse do danes med drugim kažejo v obliki raka na ščitnici, pljučih, prsih in levkemije.
Katastrofe se sicer s slovesnostmi spominjajo v več delih sveta, spominski park v Hirošimi pa je že obiskal tudi Clifton Truman Daniel, 55-letni vnuk nekdanjega ameriškega predsednika Harryja Trumana, ki je izdal ukaz za atomski napad na Japonsko.
"Mislim, da zapis na spomeniku pove vse. Spoštujmo mrtve, ne pozabimo in poskrbimo, da se ne ponovi nikoli več," je ob obisku dejal Daniel. Hirošimo je kot prvi član Trumanove družine obiskal na povabilo mirovne skupine Sadako, ki je poimenovana po Sadako Sasaki, žrtvi atomske bombe, ki je pri dvanajstih letih umrla za levkemijo.
Ko je deklica zaradi posledic sevanja pri desetih letih zbolela za levkemijo, se je v skladu s starodavnim japonskim običajem, ki pravi, da lahko žerjavi izpolnijo vse želje, odločila, da bo iz papirja izdelala 1.000 žerjavov. Verjela je, da ji bo ta simbol sreče in dolgega življenja pomagal ozdraveti. Umrla je, preden jih je izdelala 1000, a so njeno delo dokončali sošolci. Ob obletnici pa vsako leto na Japonsko otroci z vsega sveta pošiljajo papirnate žerjave, ki so medtem postali simbol miru.
Bivši novinar Daniel se je že leta 2010 na slovesnosti v New Yorku srečal z dekličinim 71-letnim bratom, ki je eksplozijo atomske bombe preživel. Takrat sta se strinjala, da bosta združila moči pri gradnji prijateljstva med državama, ki ju še vedno deli vprašanje upravičenosti uporabe atomskega orožja. "Mnenja so različna, morda se ne bomo nikoli strinjali, a to je pomemben zgodovinski dogodek, zato je prav, da si o njem ne zatiskamo oči, ampak o tem govorimo," je dejal Daniel, ki je danes aktivist za svet brez jedrskega orožja. V izjavi je zapisal, da se je za obisk Japonske odločil, da bi videl posledice odločitev svojega deda.
Z Danielom so se na Japonskem srečali tudi številni preživeli. Mnogi so bili zelo zadovoljni z njegovim obiskom, saj menijo, da simbolno zapira boleče zgodovinsko poglavje. A opozarjajo, da je zaskrbljujoče, da mnogi po svetu še vedno kopičijo jedrsko orožje in menijo, da s tem prispevajo k boljšemu svetu.
67. obletnico prve uporabe atomskega orožja je v spominskem parku sicer obeležilo okoli 50.000 ljudi. Zbrali so se preživeli tragedije, svojci, predstavniki japonskih oblasti in tuji diplomati. Vsi po vrsti pa so pozivali k miru na svetu, da se kaj podobnega ne bi ponovilo nikoli več.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.