
Še 70 let bo moralo miniti, da bodo vsi otroci imeli dostop do osnovnega šolanja, kaže najnovejše poročilo Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo – Unesco. Svetovni voditelji so sicer obljubili, da bodo ta cilj uresničili že leta 2015.
V poročilu je zapisano, da 57 milijonov otrok še vedno ne dostopa do šolanja in trenutni podatki kažejo, da bodo najrevnejše afriške deklice prvi dan šole doživele šele leta 2086. Avtorica poročila Pauline Rose je to že označila za ''šokantne številke''.
V najrevnejših deželah ena od štirih mladih oseb ne zna prebrati niti enega stavka. Največ otrok, ki ne hodijo v šolo, je po podatkih Unesca v Nigeriji, sledijo Pakistan, Etiopija, Indija, Filipini in Burkina Faso. V nekaterih državah, kot so Indija, Etiopija, Tanzanija in Vietnam, so sicer zaznali razširitev sistema izobraževanja. V nekaterih državah se lahko pohvalijo tudi z izboljšanjem izobraževanja.
Deklice prikrajšane
Poročilo opozarja na razlike pri spolih. Deklice na podeželju so bolj prikrajšane kot fantje. Prav deklice naj bi zadnje dostopale do osnovnega šolanja, to se bo po predvidevanjih zgodilo šele leta 2086. To torej pomeni, da bodo zdaj pet let stare deklice babice, ko bo pravica do izobraževanja uveljavljena za vse.
Še dlje pa bo trajalo, da bodo lahko deklice z revnega podeželja nadaljevale s šolanjem. To naj bi se zgodilo šele v naslednjem stoletju, leta 2111.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.