Problem drog v svetu je zajezen, ugotavlja Urad za droge in kriminal pri Združenih narodih s sedežem na Dunaju v Svetovnem poročilu o drogah 2007. Razpoložljivi podatki za vse glavne prepovedane droge - opiate, kokain, kanabis in amfetamine - namreč kažejo na splošno stabilnost tako iz vidika pridelave in proizvodnje kot porabe. Še posebno je opazna zajezitev rasti trenda v globalni proizvodnji in porabi kanabisa, so sporočili z republiškega inštituta za varovanje zdravja.
K zajezitvi rasti trenda v globalni proizvodnji in porabi kanabisa naj bi prispevala predvsem številna opozorila o škodljivih posledicah za zdravje ob uporabi koncentrirane marihuane.
Povečanje proizvodnje drog v Afganistanu
Čeprav globalna poraba heroina ne narašča, pa poročilo opozarja na skoraj 50-odstotno povečanje proizvodnje heroina v Afganistanu v letu 2006. Afganistan tako zdaj proizvede že 92 odstotkov vsega v svetu proizvedenega opija.
Kolumbija, Peru in Bolivija še naprej ostajajo največje proizvajalke kokaina v svetu. Kljub 29-odstotnemu upadu v globalni pridelavi koke pa temu ni sledil tudi upad v proizvodnji kokaina. Iz tega je mogoče sklepati na izboljšave v pridelavi in proizvodnji kokaina. Globalno povpraševanje po kokainu je stabilizirano; v ZDA, ki so sicer največji uporabnik kokaina, je zabeležen upad, vendar pa je hkrati zabeležen porast v nekaterih evropskih državah, kot so Španija, Velika Britanija in Italija, pa tudi v nekaterih državah zahodne Afrike.
Proizvodnja amfetaminov je vezana predvsem na Evropo (Nizozemska, Poljska, baltske države in Belgija), poteka pa tudi v ZDA in jugovzhodni Aziji. Sicer pa sta proizvodnja in uporaba amfetaminov uravnani z jasnim trendom upada v Severni Ameriki in manj v Evropi, ugotavlja poročilo.
Droge uporablja 200 milijonov ljudi
Po navedbah poročila v svetu prepovedane droge uporablja 200 milijonov ljudi oz. pet odstotkov svetovnega prebivalstva, starega od 15 do 64 let, od tega je 25 milijonov problematičnih uporabnikov prepovedanih drog.
Glavni problematični prepovedani drogi še naprej ostajata heroin in kokain. V Evropi in Aziji uporabniki prepovedanih drog zdravstveno pomoč najpogosteje iščejo zaradi težav z opiati, predvsem heroinom, v Južni Ameriki zaradi težav s kokainom, v Afriki pa zaradi težav s kanabisom.
Glavne poti trgovanja s prepovedanimi drogami potekajo predvsem preko območij, za katera so značilni nestabilnost, slab in pomanjkljiv pravosodni sistem ter korupcija. Glavne poti tako potekajo na območjih centralne Amerike, Karibov in Balkana. Zadnji podatki pa kažejo tudi zaskrbljujoč trend pritiska na Afriko; z zahoda pritiskajo zlasti trgovci s kokainom iz Kolumbije, z vzhoda pa trgovci s heroinom iz Afganistana.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.