Minister za šolstvo in šport Milan Zver bi ob nepravilnostih pri letošnjih merilih za vpis v srednje šole moral priznati storjene napake ter se opravičiti staršem in učencem. Obenem bi moral poskusiti odpraviti čim več krivic in zagotoviti, da se naslednje leto to ne bi več ponovilo, je na današnji novinarski konferenci dejal glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) Branimir Štrukelj. Ne želi namreč, da bi prišlo do padanja ugleda šolstva.
Štrukelj želi tako pravočasno opozoriti šolsko ministrstvo, saj meni, da nosi odgovornost za letošnje nepravilnosti. Kot je še pojasnil, je SVIZ že v času spreminjanja meril v lanskem letu opozarjal, da se bo s takšnimi merili povečal pritisk na učitelje, pri čemer se bo posledično pojavila konfliktnost s starši, ter da se bo število odličnjakov in odličnih ocen dvignilo. To se je dejansko tudi zgodilo, saj se je odstotek odličnjakov povečal z 19 na 32 odstotkov, je še dejal glavni tajnik SVIZ.
Sistem omogoča pritiske na učitelje
Kot resen problem je Štrukelj ob tem označil vprašanje strokovne avtonomije učiteljev in vrednotenje znanja. Meni namreč, da bo ta vprašanja treba rešiti v najkrajšem možnem času. Dodal je tudi, da gre po eni strani razumeti starše, ki želijo za svoje otroke najboljše, a ob tem poudarja, da je sistem tisti, ki omogoča pritiske na učitelje. Hkrati opozarja, da so najbolj na udaru tisti iz socialno šibkejših družin, saj pritiske namreč vršijo tisti starši, ki imajo družbeni vpliv.
Sicer pa rešitev nastale situacije Štrukelj vidi v spremembi sistema, ki bi moral biti tak, da bi vzpodbujal strokovno avtonomijo učiteljev. Vsi otroci morajo dobiti optimalno oceno na podlagi vrednotenja, ki je za vse enako, je še dodal glavni tajnik SVIZ. Hkrati pa bi morali starši po skandinavskem modelu organizirati starševska združenja.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.