To je nepošteno do potrošnikov, čeprav ni prepovedano, ocenjuje predsednica Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) Breda Kutin. Na ZPS potrošnikom svetujejo primerjanje cen na osnovi cene na enoto. Tako so potrošniki zvezo opozorili na zmanjšanje količine v nekoliko spremenjeni embalaži pastil septolete plus, katerih cena se je za malenkost zvišala.
Prej je bilo v zavojčku 30 pastil, zdaj pa le 18, kar pomeni skoraj 50-odstotno podražitev, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedala Kutinova. Predstavila je tudi primer instant kave jacobs 3 v 1; prej je bilo v škatli 20 vrečk po 18 gramov kave, zdaj pa 20 vrečk po 12 gramov, medtem ko se je embalaža le malenkost spremenila.
ZPS je na kavo jacobs 3 v 1 opozorila tudi tržni inšpektorat. Proizvajalec je namreč malenkostno spremenil recepturo izdelka, in sicer je dodal sladila, na kar potrošnika opozarja izredno droben tisk. Ljudje, ki so alergični na sladila, morda tega zapisa ne bodo opazili, je prijavo inšpektorjem pojasnila Kutinova.
Mnogi izdelki so se podražili
ZPS je danes osvežila cene skoraj 1200 prehranskih izdelkov, ki jih v 14-dnevnih razmikih spremlja v okviru akcije Precenimo cene. V obdobju med 13. in 26. marcem se je podražilo 7,9 odstotka izdelkov, 8,3 odstotka pocenilo, cene ostalih so ostale nespremenjene.
ZPS objavlja cene prehranskih izdelkov, ki jih popiše v osmih ljubljanskih trgovinah sedmih trgovskih verig, na spletnih straneh www.precenimocene.si. To je bil četrti popis v akciji, ki jo financira ministrstvo za gospodarstvo, po novem pa bodo začeli spremljati tudi cene gospodinjskih izdelkov ter izdelkov za osebno nego, je napovedala Kutinova.
Izrazila je prepričanje, da akcija Precenimo cene prispeva k umirjanju cen prehranskih izdelkov. Kot primer je navedla mleto meso, katerega cena se je od prvega popisa oktobra do konca marca znižala za 30 odstotkov, zdaj pa na zvezi opažajo še dodatne pocenitve. "To je konkreten rezultat naše akcije. Ko so cene rasle, se je mleto meso pocenilo in razlike med trgovci zmanjšale, v zadnjem obdobju pa še bolj," je komentirala Kutinova.
Na ZPS so končali tudi akcijo iskanja najcenejšega in najdražjega kruha. Potrošniki so jim račun za najcenejši kruh poslali iz Trebnjega, kjer je treba za kilogramsko polbelo štruco odšteti 66 centov, za najdražjega pa iz Ljubljane, kjer stane kruh beli ržen kefir orehek 4,56 evra na kilogram. "Tisti, ki ga zanima samo cena, lahko precej prihrani," je dejala Kutinova.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.