Socialni partnerji - delodajalci, sindikati in vlada - so na današnjih pogajanjih o novem socialnem sporazumu odprli poglavje o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Pogajanja so izkoristili za splošno razpravo o pokojninskem sistemu in glavnih smernicah načrtovane pokojninske reforme. Vladne zamisli je pogajalcem predstavil državni sekretar na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Marko Štrovs.
"Ministrica za delo Marjeta Cotman je predlog novele o pokojninskem in invalidskem zavarovanju umaknila z dnevnega reda seje ekonomsko socialnega sveta, zato smo današnja usklajevanja izkoristil za splošno razpravo," je po pogajanjih pojasnil vodja ožje vladne pogajalske skupine Dušan Krajnik.
Sekretar je sindikatom in delodajalcem predstavil vladna videnja reforme, poglede Evropske komisije, razmere v EU, spregovorili so o sedanjih gospodarskih razmerah v Sloveniji, o tem, kdaj se začnejo zaposlovati mladi, itd. "Tudi Evropa ima težave s prepoznim zaposlovanjem, ne le Slovenija," je dejal Krajnik.
Vlada bo do konca tedna pripravila predlog besedila pokojninskega poglavja, tudi na podlagi stališč, ki so jih danes izrazili predstavniki sindikatov in delodajalcev. Prihodnji ponedeljek bodo tako socialni partnerji nadaljevali z obravnavo pokojninskega poglavja, odprli pa naj bi še poglavji o zagotavljanju enakih možnosti in spoštovanju različnosti in pravni varnosti.
Umik predloga novele pokojninskega zakona je po mnenju predsednika SD Boruta Pahorja lahko znak, da se vlada odreka nadaljnji modernizaciji pokojninskega sistema v tem mandatu. "V SD takšno morebitno odločitev štejemo za napačno in slabo," je dejal. Stranka se zaveda, da je to izredno občutljivo vprašanje, vendar je tudi dejstvo, da vse manj zaposlenih dela za vse več upokojenih, je dodal. Pahor zato meni, da je treba problem reševati sproti, usklajeno s socialnimi partnerji, ne pa ga odlagati.
Ob tem je opozoril, da je treba pri spremembah pokojninskega sistema poleg interesa in pričakovanja starejših generacij upoštevati tudi interes in pričakovanja mlajše generacije. "Neka nova medgeneracijska pogodba je
očitno potrebna," je prepričan Pahor.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.