Parlamentarna skupščina Sveta Evrope (PS SE) je na podlagi poročila neodvisnega preiskovalnega telesa ugotovila, da je 14 nekdanjih poslancev kršilo pravila ravnanja skupščine. Odbor PS SE za pravila in postopke je odločil, da 14 omenjenim poslancem "do konca življenja prepove pravica do vstopa v Svet Evrope in PS SE" in da ne smejo sodelovati v nobeni dejavnosti Sveta Evrope, piše v resoluciji, ki so jo v četrtek sprejeli na poletnem zasedanju PS SE.
Med izključenimi poslanci je tudi prvak SNS Zmago Jelinčič. Ta odločitev Sveta Evrope ocenjuje kot "popolnoma smešno". Po njegovih besedah je "zanimivo, da si neka umirajoča organizacija jemlje pravico posegati v suverenosti držav članic o tem, kdo jih bo zastopal v evropskih inštitucijah".
Jelinčič vse obtožbe zanika in pravi, da je spornih 25.000 evrov zaslužil z ruskim prevodom knjige Ukana, avtorja Toneta Svetine. A ruskega prevoda Ukane po dostopnih podatkih sploh ni, zaradi česar pa se prvak SNS ne vznemirja. "Jaz sem bil plačan za prevod knjige, ne pa za to, da bom knjigo tiskal in distribuiral."
Jelinčič je volitve v Azerbajdžanu opazoval trikrat, leta 2005, 2010 in 2013. Vsakič jih je ocenil za korektne. "Na tistih mestih, kjer sem jaz kontroliral so bile volitve regularne. /.../ Res je da so bile ceste ponekod pošastne, ampak mislim, da volitve nimajo nobene zveze z infrastrukturnimi zadevami."
Doživljenjski izključitvi iz SE pa se posmehuje: "Mene bi bolj prizadelo če bi mi krajevna skupnost Zgornje Hotavlje rekli v to gostilno nimaš vstopa".
Jelinčič zatrjuje, da je ravnal 'v skladu z resnico'
Kot je navedeno v odločitvi omenjenega odbora PS SE, objavljenega na spletni strani SE, je bilo v neodvisni preiskavi ugotovljeno, da je Jelinčič julija 2012 prejel 25.000 evrov od enega od britanskih podjetij, ki so bili vpleteno v primer "pralnica". S tem je bil vzpostavljen sum, da je deloval v prid Azerbajdžana pri opazovanju volitev. Jelinčič o zadevi ni podal pisnega odgovora, kot so to od njega zahtevali preiskovalci, niti ni odgovoril na pismo, ki mu ga je poslal vodja odbora, in ni podal nikakršnih komentarjev.
Zato je odbor ugotovil, da je resno kršil etična pravila PS SE in odločil, da do konca življenja ne sme vstopiti v prostore SE in PS SE.
Jelinčil pravi, da je nekajkrat bil v Azerbajdžanu, da pa je delal v skladu z resnico, torej s tem, kar je videl. Na vprašanje, zakaj se ni pisno odzval na očitke in obtožbe preiskovalcev SE, je navedel, da se je odzval na dva "nesramna dopisa". "Nakar so objavili, da nimajo nikakršnih pripomb in da je moja zadeva čista," je navedel.
Med izključenimi nekdanjimi člani PS SE so tudi Belgijci Alain Destexhe, Agustin Conde in Stef Goris, Italijan Luca Volonte, trije Azerbajdžanci, Finec, Norvežan, Šved, Poljak, nemška poslanka Karin Strenz (CDU) in nekdanji nemški poslanec Eduard Lintner (CSU).
Škandal kaviargate sega v leto 2013
Škandal, ki so ga nekateri mediji poimenovali "kaviargate", sega v januar 2013. Člani in nekdanji člani PS SE so osumljeni, da jih je azerbajdžanska vlada podkupila, da so glasovali proti poročilu, ki je bilo zelo kritično do razmer političnih zapornikov v Azerbajdžanu. Poročilo je bilo na glasovanju zavrnjeno.
Določeni člani PS SE so v zameno za glasovanje, kot se je izvedelo iz vira blizu SE, dobili kaviar, preproge ali plačane nočitve v luksuznih hotelih.
Jelinčič na vprašanje, ali je kdaj prejemal kakšne dobrine, denimo kaviar, in storitve, kot so nočitve v luksuznih hotelih, odgovarja, da je "logično, da je spal v hotelih, saj v Azerbajdžanu ne spijo pod šotori, tudi jedo normalno, ob kakšnem sprejemu pa je tudi kaviar".
Predsednik PS SE Pedro Agramunt, ki je bil prav tako vpleten v "korupcijske aktivnosti" v povezavi z Azerbajdžanom, sporno pa je bilo tudi njegovo srečanje s sirskim predsednikom Bašarjem al Asadom, je na koncu oktobra lani odstopil.
KOMENTARJI (849)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.