Slovenija

Zmaga nad vojnami

Ljubljana, 09. 05. 2007 08.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Tudi v Sloveniji smo obeležili 50. obletnico podpisa Rimske pogodbe, ki velja za temelje Evropske unije.

Evropska unija se je danes razširila na 27 držav
Evropska unija se je danes razširila na 27 držav FOTO: POP TV
Današnji praznik je spomin nad zmago nad vojno, je poudaril Cukjati
Današnji praznik je spomin nad zmago nad vojno, je poudaril Cukjati FOTO: POP TV

Po Sloveniji obeležujemo dan Evrope. Pred 50-imi leti so namreč v Rimu podpisali pogodbo, ki je postavila temelje današnje Evropske unije.

Odbor državnega zbora za zadeve Evropske unije (OEU) ga je obeležil s slavnostno sejo, na kateri so govorniki izpostavljali tako dosežke EU kot tudi izzive, s katerimi se sooča povezava. Predsednik DZ France Cukjati je dejal, da današnji praznik "ni spomin na zmago enega nad drugim, temveč na zmago nad neprijateljstvom in vojnami", ob tem pa opozoril, da se "ne smemo le veseliti, ampak moramo tudi biti v strahu, da se nekaj lepega ne bo podrlo".

Vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Mihela Zupančič pa je izpostavila, da je dinamika razvoja evropske integracije kljub občasnim zastojem iz obdobja v obdobje intenzivnejša. Kot je poudarila, se je Evropa vedno soočala z izzivi, pri čemer današnji niso nič bolj zapleteni kot tisti iz preteklosti, se je pa nedvomno spremenila njihova vsebina.

Ob dnevu Evrope se je oglasil tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je zapisal, da mora Slovenija teh nekaj mesecev pred prevzemom predsedovanjam EU izkoristiti za skrbno pripravo. Rupel je še dodal, da bo vodenje EU Sloveniji naložilo veliko dela, a tudi bistveno prispevalo k njeni opaznosti in ugledu.

V poslanski skupini SDS se ob današnjem prazniku zavzemajo, da bi Evropska unija v prihodnosti gledala naprej, hkrati pa ne bi pozabila na pretekle izkušnje. Kot je poudaril poslanec SDS in predsednik odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) Jožef Jerovšek, v PS SDS menijo, da bo prihodnje obdobje čas novega zagona EU in večje notranje kohezije in so prepričani, da bo povezava ostala prostor miru, vrednot in varnosti.

Nemški veleposlanik v Sloveniji Hans Joachim Götz je dejal, da Nemčija kot trenutno predsedujoča EU želi nadaljevati dosedanji uspešen razvoj unije. "Nič nam ne bo podarjeno. Če hočemo, da nam uspe, se moramo soočiti z izzivi," je opozoril. Rešitev pa je po njegovem mnenju v geslu Enotnost krepi. Da bo Evropa pripravljena na prihodnost, je po njegovih besedah treba nadaljevati proces institucionalne reforme. "Evropa nam bo uspela skupaj," je dejal.

Podpis pogodbe v Rimu

9. maja 1957 je tedanji francoski zunanji minister Robert Schuman je v Parizu za mednarodne medije prebral deklaracijo, v kateri je Francijo, Nemčijo in druge evropske države pozval, naj združijo svojo proizvodnjo premoga in jekla.

Osnovni namen deklaracije je bil povezati večni tekmici, Francijo in Nemčijo, ter z njunim sodelovanjem na gospodarskem področju po dveh krvavih vojnah zagotoviti mir in stabilnost v Evropi.

Schumanov načrt je bil uresničen leto dni kasneje, ko je bila ustanovljena prva evropska skupnost - Evropska skupnost za premog in jeklo (ESCS), predhodnica današnje EU. Poleg Francije in Nemčije so ustanovno Pariško pogodbo 18. aprila 1951 podpisale še štiri evropske države: Belgija, Italija, Luksemburg in Nizozemska.

Od prvotne šesterice k 27 članicam Evropske unije

EU se je do danes s prvotne šesterice v petih valovih širitve ali šestih, če za širitev štejemo združitev obeh Nemčij, razširila na 27 držav - poleg ustanovne šesterice so se vanjo vključile še Irska, Velika Britanija, Danska, Grčija, Portugalska, Španija, Avstrija, Švedska, Finska, Slovenija, Poljska, Češka, Madžarska, Slovaška, Litva, Latvija, Estonija, Ciper, Malta ter s 1. januarjem 2007 še Romunija in Bolgarija.

Stojnica pred Frančiškansko cerkvijo v Ljubljani
Stojnica pred Frančiškansko cerkvijo v Ljubljani FOTO: POP TV

9. maj so za "rojstni dan Evrope" leta 1985 na vrhu v Milanu izbrali voditelji EU. Povezava ta dan vsako leto obeleži s številnimi prireditvami tako na sedežu svojih institucij kot v posameznih članicah.

Dan Evrope bo slavnostno obeležen tudi v Sloveniji. V središču mesta so postavili stojnice z brošurami in promocijskim materialom EU, po Ljubljanici pa pluuje tudi "evropska" ladjica, okrašena z logotipom 50. obletnice in simboli EU. V več slovenskih mestih so osnovnošolci postavili evropske vasi, v okviru ŠKIS-ove tržnice na letnem telovadišču Ilirija pa so tuji študentje na izmenjavi predstavili posebnosti Švedske, Grčije, Madžarske, Češke, Litve, Poljske in Turčije.

Gorici praznovali skupaj

V Ljubljani je bilo na dan Evrope, ki sovpada s praznikom osvoboditve slovenske prestolnice, precej živahno. Poleg stojnic z brošurami in promocijskim gradivom EU v središču mesta in "evropske" ladjice, ki okrašena z logotipom 50. obletnice Rimske pogodbe ter simboli EU pluje po Ljubljanici, so osnovnošolci iz desetih ljubljanskih osnovnih šol na Hribarjevem nabrežju postavili evropsko vas, uslužbenci 13 tujih veleposlaništev pa so na kulinaričnem dnevu predstavili dobrote svojih držav.

V središču mesta bodo tudi stojnice z brošurami in promocijskim materialom EU
V središču mesta bodo tudi stojnice z brošurami in promocijskim materialom EU FOTO: Reuters

V Mariboru se je na Trgu svobode v okviru turneje po članicah EU mudil tovornjak raznolikosti. Tovornjak je del kampanje EU z naslovom "Za raznolikost. Proti diskriminaciji", njegov postanek v štajerski prestolnici pa spremlja celodnevna prireditev, ki je postregla s pestrim informativnim, izobraževalnim in zabavnim programom.

Hkrati je ob dnevu Evrope v štajerski prestolnici potekala tudi zaključna prireditev državnega natečaja Evropa v šoli, že dopoldne pa je na Grajskem trgu v središču mesta zrasla Evropska vas, kjer so mariborski osnovnošolci na stojnicah predstavili značilnosti posameznih članic EU.

Dan Evrope so obeležili tudi na skupnem trgu obeh Goric, kjer je pred tremi leti potekala osrednja slovesnost ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo. V sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Nova Gorica sta namreč novogoriška in goriška občina pripravili prireditev z naslovom "Na meji... glasba! - Sul confine... musica!", na kateri so se predstavili slovenski in italijanski glasbeniki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User2135
11. 05. 2007 10.42
Meni pa ne dovolijo pisati pripomb
User106700
09. 05. 2007 16.23
pkorosec, nisi edini, tudi z mano je tako.
User104180
09. 05. 2007 13.08
Ja kriss. Pa še igralec nisi.
User242283
09. 05. 2007 11.47
Kruha in iger. Manj je kruha, več je iger.....
User205814
09. 05. 2007 11.32
Morda sem osamljen v tem primeru, vendar jaz do te politične evropske tvorbe ne delim nobenga entuzijazma, čeravno sem pripadnik internacionalizma.