Slovenija

ZLSD: Koalicijo čaka veliko dela

Ljubljana, 29. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ker čaka koalicijo jeseni veliko nalog, veliko nujnih usklajevanj pa so spomladi preložili na začetek jeseni, so v ZLSD koalicijskim partnerjem predlagali, da se na ravni vodij poslanskih skupin in po potrebi tudi predsednikov strank sestanejo že prihodnji teden.

Miran Potrč
Miran Potrč FOTO: POP TV

"Gre za to, da se glede na obseg nalog dogovorimo o prioritetah, da bi se v strankah in poslanskih skupinah pravočasno pripravili na njihovo obravnavo. In da še enkrat ocenimo, ali dogovori, sprejeti na Brdu, veljajo v celoti," je na današnji novinarski konferenci pojasnil vodja poslanske skupine Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Miran Potrč in poudaril, da je potreben konkreten operativni program. Potrč je sicer komentiral tudi idejo konvencije o prihodnosti Slovenije, pripravljenost na vstop v EU, zaplete s Hrvaško in "neobjektivno ocenjevanje družbenih razmer" s strani Rimskokatoliške cerkve (RKC).

Glede koalicije je vodja poslanske skupine ZLSD še izrazil upanje, da bi bilo čim manj vprašanj, ki bi se pojavljala "neprogramirano" in bi koalicijo odvračala od glavnih nalog. Vendar pa na njih računajo, saj se približujejo volitve, opozicija pa bo v predvolilnem času "zainteresirana, da že sprožene politične teme obnovi ali spodbudi nove (objava dosjejev udbe in obnavljanje afere Depala vas)". Tudi to je razlog za apel ZLSD koaliciji, da se takoj operativno organizira za delovanje.

O konvenciji o prihodnosti Slovenije

Potrč je pozdravil idejo o konvenciji o prihodnosti Slovenije, a je poudaril, da je zdaj čas, da predlagatelji ideje in predsednik države, ki je izrazil pripravljenost pomagati pri njeni realizaciji, končno jasno povedo, kako si njeno realizacijo sploh predstavljajo. "Dokler tega ne bodo storili je ponovno načelno opredeljevanje o tem vprašanju nesmiselno," je menil Potrč.

Vodja poslanske skupine ZLSD je glede vstopa v EU povedal, da se je treba vprašati in dogovoriti, kako sta vlada in državni zbor pripravljena za delovanje v novih pogojih. Oceniti je treba tudi, kaj bo glede pogojev delovanja, pravic in pristojnosti prinesel osnutek ustavne pogodbe. Po Potrčevih besedah je to zahtevna naloga, posebej zato, ker je za vsako spremembo potrebno široko soglasje. Kolegij predsednika državnega zbora Boruta Pahorja naj bi o tej temi razpravljal prihodnji teden.

Razglasitev izključne ekonomske cone je nesprejemljiva

"Napoved Hrvaške, da bo razglasila izključno ekonomsko cono, je ne glede na formalne pravice in možnosti Hrvaške do Slovenije neprijazna, škodljiva in zato nesprejemljiva. To je nesporno večinsko mnenje slovenskih političnih strank, javnosti in tudi uradne politike," je poudaril Potrč. ZLSD zato soglaša, da se glede tega vprašanja v vladi pripravijo vse strokovne in politične ocene ter možnosti ukrepanja. Zagotoviti je treba vse diplomatske korake ne le do Hrvaške, ampak tudi do prijateljskih evropskih držav, je še dejal.

Kritično do obtožb RKC

Potrč pa je bil še posebej kritičen do RKC, ki "neobjektivno, enostransko in zgolj ideološko ocenjuje družbene razmere in politične stranke na Slovenskem". Poudaril je, da ZLSD ne sprejema nobenih omejitev glede spoštovanja enakih človekovih pravic, tudi glede spolne usmerjenosti. Stranka prav tako vztraja na laični šoli in ne sprejema neutemeljenih ocen lanskega popisa prebivalstva samo zato, ker njegovi rezultati ne ustrezajo RKC. Nasprotujejo tudi poskusom vplivanja RKC na ustavno sodišče v zvezi z Vatikanskim sporazumom.

SORODNI ČLANKI