Poslanka LDS Majda Širca je na predsednico komisije DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti Majdo Potrata naslovila predlog za razširitev dnevnega reda naslednje seje komisije s točko, namenjeno razpravi o domnevnih kršitvah pravic pripadnic Slovenske vojske (SV). Zato se je odločila zaradi informacij o domnevnih primerih suma spolnega nadlegovanja in kršitev človekovih pravic dveh pripadnic SV ter suma kršitve vojaške discipline z elementi kaznivega dejanja.
Kot navaja, je Sindikat vojske, obrambe in zaščite odboru za obrambo posredoval obširno dokumentacijo, v kateri je opisan primer suma omenjenih kršitev in (ne)ustreznost ukrepanja višje nadrejenih vojaških oseb. Omenjena dokumentacija je bila že spomladi poslana tudi vodstvu SV, ministru za obrambo, vrhovnemu poveljniku SV in varuhu človekovih pravic.
Odbor za obrambo, ki bo gradivo obravnaval na seji v četrtek, 7. septembra, oziroma isti dan, ko je sklicana tudi seja komisije za peticije, je medtem v zvezi s tem pridobil mnenje ministrstva za obrambo. To je med drugim zapisalo, da je bilo izvedeno dodatno usposabljanje s področja poznavanja predpisov in medsebojnih odnosov, poleg tega pa so bili opredeljeni tudi podrobni postopki uradnih in osebnih pogovorov.
Kriva ovadba?
Kot so pojasnili v poslanski skupini LDS, gre za dve pripadnici iz 18. bataljon RKBO v vojašnici v Kranju. V odgovoru ministrstva za obrambo je med drugim tudi navedeno, da je bil domnevni kršitelj premeščen, zoper drugega njemu nadrejenega pa je bil uveden disciplinski postopek. Ob tem preiskava ni potrdila sum storitve kaznivega dejanja spolnega nadlegovanja, po usmeritvah okrožnega državnega tožilstva pa je bila zoper obe vojakinji podana kazenska ovadba zaradi krive ovadbe.
Kot v predlogu razširitve dnevnega reda komisije za peticije navaja poslanka Majda Širca, obstoječi sistem za odpravo nepravilnosti in za preprečevanje kršitev človekovih pravic in spolnega nadlegovanja ni brez napak in je kot tak potreben obravnave in dodelave. Zato predlaga razširitev dnevnega reda seje komisije z omenjeno točko, saj meni, da se mora komisija seznaniti s primerom in ga obravnavati kot zainteresirano delovno telo.
Komisija bi po njenem mnenju morala sprejeti ustrezne sklepe, ki bi zagotovili preprečitev podobnih primerov in ki bi obenem vlado zavezali k sprejetju dodatnih preventivnih ukrepov, ki naj v prihodnje preprečijo tovrstne kršitve človekovih pravic. Namen predlagane obravnave je tudi preveriti, ali so v SV vzpostavljeni ustrezni in učinkoviti mehanizmi neodvisnega nadzora nad delom poveljujočih.
Hkrati pa želi poslanka ob napovedanih spremembah zakona o obrambi in novega zakona o službi v SV spodbuditi čim širšo razpravo tudi o pravicah in položaju zaposlenih v SV. Nenazadnje pa je po njenih navedbah pomembno tudi, da se čim prej razjasnijo okoliščine konkretnih primerov.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.