Tudi v SD se na grožnje ZL ne odzivajo, a je vodja poslanske skupine Matjaž Han o vprašanju privatizacije, ki je zanje eno ključnih, spregovoril že v četrtek: "Vse to je lepo slišati, to bi tudi radi živeli, ampak živimo v nekem realnem svetu. Mogoče bomo lahko nekatere stvari, o katerih oni razmišljajo, naredili po tretji svetovni vojni, zaenkrat to, kar oni delajo, enostavno ne gre.
"Razumem te proteste, mislim pa, da je referendum skrajna oblika, do katere gotovo ne bo prišlo," je medtem menil poslanec DeSUS Primož Heinz.
Poslanska skupina Združena levica (ZL) je vložila zahtevo za sklic nujne seje Odbora za finance in monetarno politiko, na kateri bo obravnavana peticija "Preprečite razprodajo".
Po besedah vodje poslanske skupine ZL Luke Meseca želijo razpravljati o sredi decembra spisani peticiji proti privatizaciji in razprodaji državnega premoženja, ki jo je pripravil ekonomist Jože Mencinger in jo je prvi objavil tednik Mladina. Pod peticijo se je v manj kot treh tednih podpisalo 117 vidnih intelektualcev, do danes pa ima že prek 10.000 podpisnikov, je opozoril. V poslanski skupini podpirajo argumente peticije, da predvidena prodaja podjetij ni ne poštena, ne prostovoljna, ne koristna.

Prepričani so, da je treba preklicati državnozborski sklep o prodaji 15 podjetij, ker v strokovni javnosti ni strinjanja o privatizaciji in ji javnost nasprotuje. Pričakujejo novo razpravo.
Finančno ministrstvo obenem pozivajo, da v pripravo strategije upravljanja državnega premoženja, ki zdaj poteka za zaprtimi vrati, vključi zainteresirano strokovno javnost, predstavnike zaposlenih in družbenih iniciativ, med njimi skupine društev in gibanj Državljani proti razprodaji.
V SDS pa poudarjajo, da je privatizacija potrebna zaradi zakonskih obveznosti Kapitalske družbe in Slovenskega državnega holdinga ter zaradi stanja javnih financ.
Od vlade pričakujejo, da bo spoštovala obljube, dane pred volitvami, vezane na premišljeno, transparentno, odprto prodajo.
"Tretji val privatizacije bo usodno določil razvoj države v prihodnjih desetletjih, zato je nujno, da se glede postopkov razvije širši družbeni konsenz," je posvaril Mesec. Spomnil je, da je ZL na to v preteklosti veliko opozarjala, da pa je bila vedno preglašena s strani lobijev, EU in kapitala.
Na vprašanje, ali imajo strategijo, kako naprej, če jim koalicija tudi tokrat ne bo prisluhnila, je odgovoril, da so "definitivno" pripravljeni iti tudi na ulice in bodo podprli napovedane proteste Državljanov proti razprodaji. Izključena ni niti možnost referenduma, je pristavil. V ZL namreč ne verjamejo, da ima ustavno sodišče podlago, da bi lahko zavrnilo referendum.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.