Slovenija

Zimska oprema: pri zaviranju je pomemben vsak milimeter profila

Ljubljana, 13. 11. 2023 11.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
65

Slaba vidljivost, mokro in spolzko cestišče, poledica ter sneg so dejavniki, ki prinašajo več tveganja v prometu, vendar se jim lahko izognemo z ustrezno pripravo vozila. Od srede, 15. novembra, je zimska oprema obvezna, pri čemer so za varno vožnjo ključnega pomena ustrezne pnevmatike.

To sredo, 15. novembra, nastopi obdobje obvezne uporabe zimske opreme. Kot opozarjajo na Agenciji za varnost prometa, jesensko-zimski čas v promet prinaša več tveganj, ki se jim vozniki lahko izognejo z ustrezno pripravo vozila. Na vozišču so večje količine odpadlega listja, pogost je dež, vidljivost zmanjšuje megla, nižje temperature pa prinašajo poledico. Z ustrezno pripravljenim vozilom boste na cilj prišli varneje, boljša pa bo tudi prometna varnost vseh drugih udeležencev v prometu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Za varno vožnjo so ključnega pomena ustrezne pnevmatike

Agencija poudarja, da so pnevmatike edini stični del vozila s cestiščem, zato moramo poskrbeti, da bo ta vedno optimalen. Poletne pnevmatike ne omogočajo optimalnega oprijema cestišča, kar je še posebej izraženo ob nižjih temperaturah in na spolzkem cestišču. Samo zimske pnevmatike na vseh kolesih omogočajo uspešno speljevanje in pospeševanje, učinkovito zaviranje, nespremenjeno smer pri zaviranju in varno vožnjo skozi ovinke.

Profil zimskih pnevmatik mora biti globok najmanj 3 milimetre. Globino lahko preverimo z ustreznim merilnikom oz. kovancem za en evro (njegov zlati rob je namreč širok 3 mm) ali s pomočjo oznak, ki so na pnevmatiki. Globino je smiselno preverjati pogosteje, še posebej, če je zima blaga, saj je pri višjih temperaturah tudi obraba pnevmatike večja.

Zavorna pot v treh različnih vremenskih razmerah.
Zavorna pot v treh različnih vremenskih razmerah. FOTO: AVP

Pospeševanje, zavijanje in zaviranje z vozilom je v veliki meri odvisno od oprijema pnevmatik z voziščem, zato vedno zagotovite, da so vaše pnevmatike v dobrem stanju ter pravilno napolnjene po priporočilih proizvajalca.

Preden se odpravite na pot, preverite informacije o stanju na cestah, saj se boste tako izognili morebitnim zastojem. Od doma odidite pravočasno, da se izognete vožnji v časovni stiski, saj nas ta lahko sili v tvegano vožnjo. Vožnja v jesenskih in zimskih razmerah, še posebej po spolzkem, poledenelem in zasneženem vozišču, je lahko zelo zahtevna in od voznika zahteva veliko večjo osredotočenost na vožnjo.

Snežne verige zagotavljajo najboljši oprijem za ekstremne zimske razmere, kot je močno sneženje. Če so potrebne oziroma obvezne, morajo biti na pogonskih kolesih. Bodite pozorni na cestne odseke, označene s prometnim znakom Uporaba snežnih verig, kjer morate obvezno uporabiti snežne verige. Z nameščenimi verigami vozite največ 50 km/h.

Varnostno razdaljo je v zimskem času priporočljivo povečati. Pomembno je tudi, da poskrbite za zadostno bočno razdaljo (minimalno 1,5 metra) ob morebitnem prehitevanju pešca ali kolesarja, pri tem pa pazite, da ga ne poškropite s snežno brozgo ali vodo, ki zastaja na vozišču.

Tehnika zaviranja na mokrem, zasneženem ali poledenelem cestišču naj bo prilagojena razmeram. Nenadno zaviranje in zavijanje povzroči, da lahko pnevmatike izgubijo že tako slab oprijem na cesti, s tem pa lahko vozilo zdrsi. Na zasneženem in poledenelem vozišču se je težje ustaviti v sili, prav tako se lahko pot ustavljanja podaljša (prikaz na spodnji sliki).

Brezhibno delovanje zavor je nujno za varno vožnjo, zato redno preverjajte raven zavorne tekočine, zamenjate pa jo najmanj vsaki dve leti.

Uporaba žarometov podnevi je v Sloveniji med vožnjo z motornim vozilom obvezna. Prižgani žarometi omogočajo večjo vidljivost in vidnost. Poskrbite, da so žarometi vašega vozila čisti in delujejo brezhibno.

Razlika v dolžini zavorne poti pri pnevmatikah s profilom 3 mm in 7 mm:

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Vožnja v megli je pozimi zelo pogosta in izredno poslabša vidljivost. Meglenke so dovoljene, ko je vidljivost manjša od 50 m, takrat pa je najvišja dovoljena hitrost 50 km/h. Ob zmanjšani vidljivosti se praviloma uporablja zasenčene žaromete ali meglenke (ali kombinacijo teh žarometov). Bodite pozorni pri uporabi meglenk, saj lahko druge voznike z njimi zaslepite. Zadnje meglenke izklopite, ko se vam zadaj na vidni razdalji približa vozilo in ko se vidljivost izboljša. Sprednje meglenke vam med vožnjo podnevi ne koristijo, so pa koristne med vožnjo v megli ponoči. Tudi takrat bodite pozorni, da z njimi ne slepite drugih voznikov.

Na območjih s pogostim pojavom megle na avtocestah in hitrih cestah spremljajte prometno signalizacijo ter opremo cest, ob tem pa nujno povečajte varnostno razdaljo.

Z vozila očistite sneg in led, preden se odpravite na pot. Pozimi se vidljivost zaradi sneženja in rošenja zelo poslabša. Očiščena stekla omogočajo primerno vidljivost, zato je treba preveriti izrabljenost metlic brisalcev vetrobranskega stekla in jih po potrebi zamenjati. Treba je tudi preveriti, ali imamo v rezervoarju za vodo zimsko čistilo za steklo, ki preprečuje zmrzovanje stekla ob njegovi uporabi.

Posebnosti pri vožnji tovornih vozil in avtobusov

Zaradi večje teže tovorna vozila in avtobusi potrebujejo daljši čas, da se ustavijo. Zato morajo vozniki v tem letnem času posebno pozornost nameniti zagotovitvi tehnične ustreznosti teh vozil. Nujen je pregled strehe celotnega tovornega vozila ali avtobusa, saj s strehe padajoče snežne in ledene plošče lahko ogrožajo druge udeležence v prometu, zato jih je treba v celoti odstraniti. Priporoča se, da imajo zimske pnevmatike globlji profil od predpisanega. Preverite tudi ustreznost tlaka v pnevmatikah, saj je to ključnega pomena za dober oprijem. Poskrbite za ustrezno naložen in pripet tovor.

Ključnega pomena za vse udeležence v prometu je, da so dobro vidni in s tem tudi bolj varni, kar v teh letnih časih še posebej velja za pešce in kolesarje. Uporaba različnih svetlobnih in odsevnih teles nam lahko v mraku, temi ali pogojih slabše vidljivosti reši življenje. Vidnost, previdnost, upoštevanje predpisov in cestnih razmer lahko zagotovijo varnejše poti za vse, tudi v neugodnih vremenskih pogojih jeseni ter pozimi, še dodaja Agencija za varnost prometa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (65)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

FONDAČ
13. 11. 2023 20.51
+2
Oprema je potrebna takrat ko je treba, ne od 15. novembra do 15. marca. snega pa od nikjer.
mackon08
14. 11. 2023 08.28
+0
Imaš prav snega je malo ampak ce bi tako bilo bi slovenčki v obilnem snegu vozili z zlizanimi letnimi gumami. Slovenca je treba vse prisiliti, priporočilo nič ne velja.
orhideja79
14. 11. 2023 09.21
+1
Se pravi, če te prav razumem, bi ti dal zimske gume gor, ko greš naprimer na Bled ali Bohinj, Kranjsko Goro, Planico,itd. Ko, bi pa prišel naprimer v Ljubljano, bi pa menjal nazaj na letne. Če mene vprašaš, raje gume enkrat zamenjam kot večkrat.
Koroški Slovenec
13. 11. 2023 20.06
+4
Evo kvaliteten komentar. Na sliki je avto in polno listja. Sedaj pa mi razložite, kako vpliva globina profila, pa čeprav ga je 10mm, zdrs avtomobila, če je pnevmatika ali cestišče polno listja?
Bananistanec
13. 11. 2023 20.02
-2
Tisti ki uporabljate letne gume in po potrebi montirate verige, kako vam uspe verige gor stlačit če je manj kot 1cm lufta med gumo in snegom ki se nabije pod blatnik
mackon08
14. 11. 2023 08.34
+1
Ma veriga se da namontirat, je pa drugi problem na primer če je 1cm snega ni za verigo, ker se uniči zaradi stika z asfaltom, za letne gume je pa 1 cm snega že katastrofa.
Zarči
13. 11. 2023 19.13
-1
Zimske gume realno sploh niso potrebne. Dokazano je, da je njihov vpliv na vožnjo zelo minimalen. Jaz že 4 leta vozim brez zimskih gum in vam povem da je to kapitalistični nateg ,da letno dobivajo vaš denar, enako kot vinjete in zavarovanje. Ne hraniti podjetja kot so michelin ker vam iskreno samo črpajo denar.
toxicox
13. 11. 2023 20.44
+2
Klima
13. 11. 2023 17.55
+3
Bi bilo treba kazni za take, ki ti nabijajo zadnje meglenke, ko se vozi v koloni... tako slepi, da je groza..
mackon08
14. 11. 2023 08.23
+2
Saj uporaba meglenk ko ni potrebe je po zakonu kaznivo. Pa če ti to dela mu dolge luči prižgi.
Uporabnik1921539
13. 11. 2023 15.14
-1
tezava pri viznji sploh niso gume ampak vizniki,ki se zanasajo na vso mogoco elektroniko,v resnici pa vizit sploh ne zmorejo v malo bolj neprijaznih razmerah
radar
13. 11. 2023 15.06
+1
Vsak mm profila je pomemben. Zato ne razumem, zakaj ni več 4 mm globina in je samo3 mm?
radar
13. 11. 2023 15.06
+1
Vsak mm profila je pomemben. Zato ne razumem, zakaj ni več 4 mm globina in je samo3 mm?
gullit
13. 11. 2023 14.35
+1
Vsaka nova zimska guma je dobra, varna. Razn če je norc na cesti potem pa nobena ni dobra.
Zarči
13. 11. 2023 19.15
+1
Zimske gume sploh niso potrebne. Tako ti kradejo denar vsako zimsko sezono brez, da sploh veš. Tiste 3 mm razlike ni NIČ. Samo zapraviš svoje malo bogastvo na kapitalizem, Michelin in Janšizem.
Jernej Sekirnik
13. 11. 2023 14.33
+3
Gum res ni za dobiti, rabim še za dva avta, ne dobiš Conti, ne dobiš GY, ne dobiš Michelin, rad bi imel dobre gume, slabih ne dajem gor. Edino, če bi šel iskat preko meje, tam pa je zaloge.
daiči
13. 11. 2023 14.39
+2
A ti misls da sam zveneca imena delajo dobre gume? Zveneca imena so na lovorikah zaspala, zdej delajo sam se drage gume.
Jakuf Ohrovt
13. 11. 2023 14.56
-1
Tigar gume so sinonim za kakovost. Takoj za njimi pa Obiličevo. Potem šele GY in ostali.
Uporabnik1921539
13. 11. 2023 15.12
+1
vulkanizerji ob meni s Hr asko imajo vsega,kolikor hoces.Dobova.Brezice....ne pretiravaj
PomisliNaSonce
13. 11. 2023 15.26
+1
Sj kokentirat tud ne smeš kj konkretnega, kaj majo in kaj nimajo...tko da nas majo zgolj za pravljičarje tle ;)
Zarči
13. 11. 2023 19.17
+2
Sploh ne potrebuješ. To je samo placebo ki ti ga je država vbila v glavo. Če se res počutiš bolj varno z njimi daj gor samo ta sprednje dve in privarčuješ. Ne bo ti treba čakat na novo zalogo za zadnje dve gumi in videl boš da sploh potreni niso. Jaz že 4 leta vozim brez zimskih gum in sem izvedela da je to največji nateg od odkritja avtov. Lp, Zarja
mackon08
14. 11. 2023 08.24
+1
mackon08
14. 11. 2023 08.26
+1
Zarči na avtomobilu morajo biti vse 4 gume iste ali letne ali zimske.
Tomvojo
13. 11. 2023 14.19
+3
Če nimaš vsaj malo "profila" v glavi ti nobena guma ne pomaga, tudi traktorska ne.
periot22
13. 11. 2023 14.09
+6
Dobre gume in sposoben šofer in ni ovire za zimske razmere kdor pa špara pri gumah pa naj se vozi z javnim prevozom!
slimy12
13. 11. 2023 13.42
+0
koga briga, snega itak nebo letos
PomisliNaSonce
13. 11. 2023 13.47
+6
Tok ga bo, oziroma spolzkega cestišča...poledice, da bodo problemi. Tud če snega ni, zima pokaže vse težave
gullit
13. 11. 2023 14.36
+5
periot22
13. 11. 2023 13.37
+3
Kolovoz ne ceste!
Maribor?an 1
13. 11. 2023 13.34
+6
Samo da so gume.... Ceste so slabše ko po 2 svetovni vojni. Nobene odgovornosti kljub dražjim cestinam
PomisliNaSonce
13. 11. 2023 13.28
+9
Upravljalci cest si z znakom za obvezno uporabo snežnih verig v primeru snežnih razmer lepo šlepajo svojo odgovornost. Ceste pa zamočene, nepravilno vzdrževane z neočišcenimi jaški in asvaltnimi obvlcestnimi kanali fo jaškov.
?rnogled
13. 11. 2023 13.13
+5
Snežne verige zagotavljajo najboljši oprijem za ekstremne zimske razmere, kot je močno sneženje. Če so potrebne oziroma obvezne, morajo biti na pogonskih kolesih...Kdo bi si to mislil.
PomisliNaSonce
13. 11. 2023 13.18
+4
S tem verigam naj pa nehajo hecat. Kdo jih v ekstremnih primerih sploh zna namontirat varno
daiči
13. 11. 2023 13.19
+5
Ketne so ble vcas popularne k folk ni imu za zimske gume. Dons pa tud ce kdo ma ketne jh ni sposobn dat na avto.
daiči
13. 11. 2023 13.21
+4
Oziroma jh mogoce je sposobn dat doma na dvoris al pa garas, za cesto na terenu u temi, pa pr minus 10 stopin, pa nemogoce.
PomisliNaSonce
13. 11. 2023 13.23
+4
Jernej Sekirnik
13. 11. 2023 12.53
+3
bi lahko povedali da boljših gum sploh ni za dobiti, moraš čakat par tednov....lahko pa dobiš klump Sava itd.
daiči
13. 11. 2023 13.00
+6
Zimske gume se kupuje v zacetku septembra, in ne 12. novembra. Septembra kups take k jh hoces, 12 novembra pa kups tiste k jh sploh se majo. Isto se letne kupuje januarja.
PomisliNaSonce
13. 11. 2023 13.12
+2
Gume so po večini že nove klump, ko jih rabiš v resnejših razmerah v kak neugoden hrib po cesti, ki je najprej zamočeno...potem polna listja, in zatem spet dež on za likof sneg....za ravnem je tko bolj kot ne vseeno
daiči
13. 11. 2023 13.18
+5
Ne glih nove gume niso klump, klump so pa ene ze po 2 leth ja ker ratajo trde. Nove gume pa se kitajske niso klump.
PomisliNaSonce
13. 11. 2023 13.23
+3
daiči
13. 11. 2023 12.46
+9
Kje so vm pa to naložil da je treba zavorno tekočino vsaj na vsake 2 let zamenat. Čudn da vm niso rekl da jo je potrebno na pol leta zamenat. Sm imu avte k so bli starej k 10 let pa nikol ni bla zavorna tekočina zamenana na njih. Zavorno tekočino se mena takrat k vsebnost vlage v njej preseže mejno vrednost to ja pa cca 2% kokr vem. Za 15 eur se kup testr pa se sproba. Ampak ne, u sloveniji je treba vozt na servise to na vsaj vsake dve let, da vm pol to mastno računajo, kolk 200 eur. Ne vrjemte vse kr vm nakladajo, k se jim gre sam za svoje žepe, ne pa za vašo varnost.
PomisliNaSonce
13. 11. 2023 12.53
+4
Naj rajš preverijo, če je akumulator dobro privijačen in če stima napetetost. Daleč najbolj pomembno ob spremembi na zimo in tudi na poletje
Chrome
13. 11. 2023 12.59
-1
Pišeš neumnosti, zavorno tekočino se menja ko je v njej preko 4% vlage. Vlaga oz. voda se spremeni v paro katero pa lahko stisnemo, posledično lahko pride zmanjšane zavorne sile ali premalo potiska na košaro sklopke ( zavorna tekočina je tudi v glavnem cilindru sklopke). Sama vlaga v zavornem sistemu tudi škoduje jeklenim zavornim elementom - korozija. Zaradi korozije pa prihaja do neenakomerne zavorne sile, blokiranja zavor itd. Upam, da ne no kdo resno vzel tvojega pisanja in te poslušal. Med 0 in 4% vlage se vrelišče spremeni preko 100°C!
daiči
13. 11. 2023 13.03
+2
No zdej pa se povej kolk casa traja da je vlaga viši od 4%. Deset let? K na enih servisih bi to menal vsak let. Dobr dnar za ne velik dela.
Chrome
13. 11. 2023 13.07
+0
Približno dve leti je potrebno za 3-4%. Vsaka delavnica ima tester zavorne tekočine in če jo 1x letno preventivno izmeriš bo čisto ok. Na gumah in zavorah se ne špara.
daiči
13. 11. 2023 13.09
+3
Testr mas za par evrov v stacun. Ni res da se u 2 leth tolk poveca, to vm u delavncah lazejo da zasluzjo pol k vm nardijo. Sm meru na starmu avtu enkrat pa je bla vlaga pod 2%, pa nikol zamenana tekocina.
Chrome
13. 11. 2023 13.12
+0
Tisti za par € je z razlogom toliko vreden. Če ne moreš nastaviti prevodnosti glede na DOT je tudi sama upornost temu primerna, eno samo ugibanje. Prosi za profi stvar pa primerjaj.
?rnogled
13. 11. 2023 13.20
+3
Drži,ravno včeraj sem mero vlago v zavornem olju, pa je bla 1,4%, avto pa star 23 let, je pa res da je Japonec. Tudi klime še nisem nikdar filal. Mehanik pred tehničnim pregleda vse kar mora špilat, pa so to v glavnem zavorne ploščice, olje, pa filtri.
PomisliNaSonce
13. 11. 2023 13.55
+3
Če hočeš bit zraven pei menjavi zavorne tekočine, se večina mehanikarjev otepa tega opravila. Če pa jim naročiš, in ne moreš stari zraven...pa samo fino zaračunajo. Pravilno menjana zavorna tekočina zahteva namreč čas in znanje. Pa problem lahko še nastane, da je treba še kj menjat...kak batek. In dokler deluje za čez tehnični pregled, je za nas večina bolje da se ne dotika. Dober servis namreč stane, pri vse starejšemu vozilu pa je teh sklopov ki so na meji delovanja...vse več. In odpravlja se, ko zagusti. Preventivno, vse manj. Nimaš zato starega vozila, da boš menjal turbino preventivno...in zavore obnavljal preventivno. Napake odpravljaš, ko je to res potrebno. Zavorna tekočina se samo preverja, izgled in po merici. V večini se z njo ne dogaja nič lahko tudi 20 let.
graf
13. 11. 2023 12.42
+4
vozim M+S 2 leti (včasih tut 3, odvisno od profila) brez menjav pomladi in jeseni , naredim cca 7.000km letno in je to to ! Po dveh do treh letih po druge ...
Cmrlj3
13. 11. 2023 12.50
+2
Gre gor
13. 11. 2023 12.54
+8
m+s pomeni mud + snow in ne kot eni mislite celoletna... m+s ti piše na vsaki zimski gumi
srecnii
13. 11. 2023 13.35
+2
Če novo zimsko voziš poleti ko je vroče rata trda in ni več uporabna za naslednjo zimo.
gullit
13. 11. 2023 14.41
Tud jst vozim m+s s tem da vsako leto kupim 2 novi za spredaj, stare 1 leto, obrabljene so pa dobre za zadaj. Je pa res da po dežju so dosti slabe, ampak takrat je itak biti dobr previdn na cesti. Srecno vsem, po pameti pa je vsaka guma ok.
graf
13. 11. 2023 17.28
to pomeni : blato poleti .. sneg pozimi ! Pozimi ni blata Gregor ...